O úmrtí informovala britská BBC. Podle svého syna zemřel Sean Connery na Bahamách, kde žil, a to pokojně ve spánku. Již nějaký čas mu nebylo dobře. "Je to smutný den pro všechny, kdo mého otce znali a milovali, a smutná ztráta pro lidi na celém světě, kteří oceňovali, jaké měl mimořádné herecké nadání," uvedl Jason Connery.
Sean Connery chtěl být nejdřív fotbalistou a živil se jako model, roku 1950 dokonce skončil třetí v kulturistické soutěži Mr. Universe. Nakonec se našel na filmovém plátně. Letos 25. srpna oslavil 90. narozeniny.
"Za to, že jsem stále k poznání a zachovalý, vděčím dobré skotské whisky," odpovídal na dotaz, jak se udržuje v kondici. Byl znám jako skotský patriot a fanoušek fotbalového týmu Glasgow Rangers. Roku 2000 jej královna Alžběta II. pasovala na rytíře.
Stal se prvním představitelem Jamese Bonda, agenta 007 s povolením zabíjet, elegantního svůdce schopného s přehledem vyřešit tu nejzapeklitější situaci a neztratit při tom eleganci ani humor.
Connery jej prvně hrál roku 1962 v relativně nízkorozpočtovém snímku Dr. No, po jehož komerčním úspěchu následovalo pět dalších: Srdečné pozdravy z Ruska, Goldfinger, Thunderball, Žiješ jenom dvakrát a Diamanty jsou věčné z roku 1971.
Po dvanáctileté pauze si Connery roli zopakoval ve filmu Nikdy neříkej nikdy režiséra Irvina Kershnera, ten však do bondovského kánonu nebývá vždy řazen, neboť jej po sporech o práva na adaptaci románu Iana Fleminga vyrobila jiná společnost.
Autor knižní předlohy Fleming si jako představitele Bonda zprvu vysnil Caryho Granta, nakonec ale souhlasil s obsazením tehdy třicetiletého Conneryho. Ten postavě vetknul šarm a hravost. Stál u začátku bondovské ságy a také s ní vyrostl: zatímco za Dr. No dostal honorář v desítkách tisíc dolarů, devět let nato už měl plat přes milion a k tomu procenta ze zisku.
Fanoušci ságy spočítali, že Sean Connery jako James Bond na plátně políbil 18 žen, zabil 56 padouchů a čtyřikrát se představil slavnou větou: "Bond, James Bond."
Za roli Bonda byl Connery vděčný, také ale řekl, že k jejímu zvládnutí stačila jen dobrá kondice a umění líbat.
Letos v srpnu britský časopis Radio Times uspořádal anketu o tom, kdo byl nejlepším představitelem agenta 007. Přes 14 tisíc respondentů vybralo právě Conneryho.
Kromě Jamese Bonda ztvárnil Sean Connery spoustu charismatických mužů, pro něž jsou fyzické dispozice stejně zásadní jako přirozená inteligence a zdravý úsudek. Tak to bylo ve fantasy akčním Highlanderovi z roku 1986 či následující dekádu ve thrillerech Skála, kde hrál po boku Nicolase Cage, a Past, kam byl obsazen vedle o mnoho let mladší Catherine Zety-Jonesové.
Ze stejného těsta byl i policista Jim Malone z dramatu Briana De Palmy Neúplatní (1987), který Connerymu vynesl Oscara za vedlejší roli. "Za půlstoletí u filmu jsem dostal jednoho Oscara a 31 dalších ocenění včetně Zlatého glóbu a k tomu 14 nominací. Nejvíc si však cením té jediné zlaté sošky. A ne proto, že je to pocta pro herce nejvyšší, ale i za to, jak výbornou roli mi tehdy svěřili v tak skvělém filmu," řekl muž, kterému prý až postava chicagského policisty Malonea konečně pomohla definitivně prolomit "bondovské" prokletí.
Dobrodružná, napínavá i akční je i středověká detektivka Jméno růže z roku 1986, v níž Connery ztvárnil Viléma z Baskervillu. Při této příležitosti se setkal s autorem předlohy, spisovatelem Umbertem Ecem. "Během natáčení jsme měli spoustu času, a tak zatímco se připravoval záběr a nám mrzly zadky, my debatovali o templářích," vzpomínal.
Z Conneryho filmografie dále vynikají snímky Vražda v Orient expresu (1974), První velká vlaková loupež (1978) či Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989), kde hrál otce neohroženého archeologa ztvárněného Harrisonem Fordem. I díky tomu film celosvětově utržil téměř půl miliardy dolarů, což bylo víc než oba předešlé díly bez Conneryho.
Definitivní sbohem kinematografii dal ve sci-fi Liga výjimečných, které roku 2003 osobně uvedl také v Praze, kde se část filmu natáčela v době povodní z roku 2002. Tvůrci nakonec část výtěžku z premiéry věnovali ve prospěch veřejné sbírky na pomoc obětem. Connery měl při návštěvě Česka převzít cenu za přínos světové kinematografii na festivalu v Karlových Varech, tam ale nakonec nedorazil, neboť ho během natáčení schvátila viróza.
Podle britského Guardianu měl Connery, který snímek spoluprodukoval, při natáčení zásadní neshody s režisérem Stephenem Norringtonem.
Po dokončení Ligy výjimečných odešel do důchodu a pět let nato se nenechal přemluvit už ani k účinkování ve čtvrtém díle Indiana Jonese. Do posledních let aktivní kariéry si udržoval popularitu. Ještě roku 1999 ho časopis People označil za Nejvíce sexy muže století, jak připomíná server Variety.com, a v novém tisíciletí se stal tváří módní značky Louis Vuitton.
Jednou se Connery také posadil na režisérskou stoličku - při tvorbě dokumentu o skotské loďařské firmě, jíž hrozil krach. Snímek se jmenoval Buřinky a čepice (buřinky nosili úředníci, čepice dělníci) a premiéru měl v roce 1967. Connery doufal, že film přispěje k záchraně loďařského průmyslu a zachování tisíců pracovních míst.
Sean Connery dostal jméno po irském dědečkovi. Narozen 25. srpna 1930 jako Thomas Sean Connery vyrůstal v chudobě. Jako třináctiletý opustil školu a v šestnácti vstoupil do britského Královského námořnictva. Odtud po třech letech odešel kvůli žaludečním vředům a jako památku na moře si odnesl dvě tetování, hlásající jeho životní hesla: "Skotsko navždy" a "Máma a táta".
Podle své autobiografie nazvané Býti Skotem, která v českém překladu vyšla roku 2009, si na živobytí vydělával i jako mlékař, leštič rakví nebo model aktů. Ze všeho nejvíc prý ale toužil stát se fotbalistou. "Chtěl jsem pracovat, vydělávat peníze a hrát fotbal," napsal. "Neměl jsem žádné ambice stát se hercem, toužil jsem jen po penězích a zábavě."
V té době si urostlého mladíka vybrali do komparzu hry Báječné dny v edinburském divadle Empire. Pak zkusil konkurz do muzikálu Jižní Pacifik. "Jediné, co po člověku chtěli, bylo, aby vypadal jako Američan a udělal pár přemetů," vzpomínal. Ale stále ho víc bavil fotbal, byť se nakonec rozhodl pro hraní.
Mezery ve vzdělání se snažil odstranit četbou a knihy zdolával po tuctech. "Vzpomínám si, že jsem se sám sebe ptal, jak může člověk hrát inteligentní lidi, když je sám hloupý," vysvětloval. Jednou z jeho prvních hlavních filmových rolí byl korespondent BBC ve válečném milostném dramatu Jiný čas, jiné místo z roku 1958, kde se po objevil po boku Lany Turnerové.
V době konkurzu na Jamese Bonda byl takřka neznámým, převážně televizním hercem. Podle autora předlohy Iana Fleminga vypadal spíše jako řidič kamionu nebo kaskadér. O jeho obsazení nakonec rozhodla manželka producenta Alberta Broccoliho, jíž vytáhlý Skot připadal "prostě báječný". A tak Connery strávil devět let s agentem 007.
"Mám rád ženy. Nerozumím jim, ale líbí se mi," říkal idol něžného pohlaví, který byl nejprve v letech 1962 až 1973 ženatý s australskou herečkou Diane Cilentovou. Druhou manželku, francouzsko-marockou malířku Micheline Roquebrunovou, poznal na golfovém turnaji. Vzali se roku 1975. Z prvního manželství má syna Jasona.
Sean Connery se dlouhodobě vyslovoval pro skotskou nezávislost, byl hrdým členem nacionalistické Skotské národní strany známé pod zkratkou SNP. Před referendem v roce 2014 řekl, že pokud by si Skotové odhlasovali odtržení od Velké Británie, vrátí se kvůli tomu z Baham, kde žil přes půl století. Ke skotskému původu se hlásil též nošením národního oděvu, tedy kiltu.