Tarantino se postavil čínským cenzorům, film Tenkrát v Hollywoodu nebude zkracovat

Kultura Hollywood Reporter, Variety, Kultura
20. 10. 2019 10:45
Americký režisér Quentin Tarantino nevyhoví žádosti čínských cenzorů a neupraví svůj film Tenkrát v Hollywoodu do podoby, v jaké by byl přijatelný pro tamní trh. S odvoláním na své zdroje v branži to napsaly americké časopisy Variety a Hollywood Reporter.
Sporná scéna, v níž Cliff Booth hraný Bradem Pittem (vlevo) zápasí s Brucem Leem (Mike Moh, vpravo).
Sporná scéna, v níž Cliff Booth hraný Bradem Pittem (vlevo) zápasí s Brucem Leem (Mike Moh, vpravo). | Foto: Sony Pictures Entertainment

Čínská strana odložila premiéru snímku plánovanou na příští pátek 25. října. Americký distributor, firma Sony Pictures Entertainment, se oficiální důvod nedozvěděl.

Podle Hollywood Reporteru problém tkví v tom, jak Quentin Tarantino vyobrazil hrdinu akčních filmů Bruce Leeho. Jeho dcera Shannon požádala čínský Národní filmový úřad, aby na Tarantina zatlačil a přiměl ho film změnit.

"Můj otec z filmu vychází jako arogantní pitomec, který toho víc namluví, než udělá. Ne jako někdo, kdo měl v Hollywoodu několikanásobně těžší podmínky k tomu, aby se vypracoval do bodu, z něhož ostatní začínali," řekla Shannon Leeová novinářům již v létě. "Bylo opravdu nepříjemné sedět v kině a poslouchat, jak se lidé mému otci smějí," dodala v narážce na scénu, kdy se postava ztvárňující Bruce Leeho dostane do střetu s jedním z hrdinů filmů hraných Bradem Pittem.

Lee, kterého ztvárnil Mike Moh, se na plátně vytahuje, že by mohl "klidně zmrzačit" slavného amerického boxera Muhammada Aliho. Pittova postava jménem Cliff Booth se mu za to vysměje a oba muži se rozhodnou poměřit síly.

Deník Guardian v této souvislosti napsal, že Bruce Lee je spoustou Číňanů vnímám jako hrdina. "Bruce Lee ale fakt byl trochu arogantní. To, jak mluvil, jsem si nevymyslel," reagoval Tarantino na tiskové konferenci v Moskvě.

Podle Hollywood Reporteru americký režisér nynější čínské žádosti nevyhoví. Snímek Tenkrát v Hollywoodu, který měl rozpočet okolo 90 milionů dolarů, dosud celosvětově utržil okolo 366 milionů dolarů a patří k oscarovým favoritům, se tak na druhý největší filmový trh světa zřejmě legálně nedostane.

Tarantino před šesti lety v Číně narazil už s filmem Nespoutaný Django, který byl v den premiéry stažen z kin.

Tehdy režisér souhlasil s tím, že obětuje několik násilných scén, na které si podle Hollywood Reporteru stěžoval jeden z vedoucích představitelů Komunistické strany Číny. Po úpravách se snímek do čínských biografů skutečně vrátil. S minimální propagací však přilákal jen minimum diváků a utržil 2,75 milionu dolarů, zlomek toho co ve světě, napsal deník Los Angeles Times.

Snímek Tenkrát v Hollywoodu tak nyní měl být první Tarantinovou řádnou premiérou v Číně.

K roztržce mezi Hollywoodem a čínskými cenzory dochází v době, kdy vztah k Číně řeší také další část amerického showbyznysu, basketbalová liga NBA. Generální manažer týmu Houston Rockets Daryl Morey nedávno vyzval k podpoře prodemokratických protestů v Hongkongu. Čínští partneři americké ligy jako firma Tencent pak pozastavili spolupráci s Američany a čínská státní televize zrušila přenosy přípravných zápasů.

Šéf NBA Adam Silver tento čtvrtek řekl, že zástupci čínské vlády žádali vyhazov Moreyho z Houston Rockets. Čínské ministerstvo zahraničí to na dotaz agentury AP popřelo.

Za postoj vůči NBA Čínu a obecně Američany, kteří jsou ochotni přehlížet porušování lidských práv, zkritizovali tvůrci seriálu Městečko South Park Matt Stone a Trey Parker. Čína ho následně odstranila ze svých streamovacích platforem a začala vymazávat veškeré zmínky o něm ze sociálních sítí.

Tenkrát v Hollywoodu staví na obrovské atmosféře, na vytvoření světa, ve kterém vás jako diváka baví pobývat, tvrdí o Tarantinově filmu Kamil Fila. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy