Čína cenzuruje seriál South Park. Jeden z dílů kritizuje podmínky v tamních vězeních

Magazín Magazín
8. 10. 2019 13:28
Populární animovaný seriál Městečko South Park se ocitl v nemilosti čínské vlády. Činitelům se totiž nelíbila epizoda, ve které se jeden z hrdinů, Randy, ocitl v čínském vězení, kde je na převýchově a nucených pracích. Seriál i recenze na něj proto zmizely z čínského internetu.
Randy Marsh se v inkriminovaném díle pokusil rozšířit svůj obchod s marihuanou v Číně, načež byl zatčen a uvězněn.
Randy Marsh se v inkriminovaném díle pokusil rozšířit svůj obchod s marihuanou v Číně, načež byl zatčen a uvězněn. | Foto: https://southpark.cc.com/

Tvůrci seriálu Trey Parker a Matt Stone na cenzuru reagovali po svém a na Twitteru zveřejnili parodii na omluvu. 

"Stejně jako NBA (manažer týmu Houston Rockets vyjádřil podporu protestujícím v Hongkongu a následně ji stáhl, pozn. red.) vítáme čínské cenzury v našich domovech a v našich srdcích. Také milujeme peníze víc než svobodu a demokracii. Si (čínský prezident Si Ťin-pching, pozn. red.) absolutně vůbec nevypadá jako medvídek Pú. Ať žije velká Čínská komunistická strana!" napsali. 

Trnem v oku čínským vládním činitelům se stala epizoda s názvem Band in China, ve které se jeden z hrdinů Randy Marsh pokusil rozšířit svůj obchod s marihuanou právě v tomto asijském komunistickém státě. Je však zatčen a poslán do vězení na převýchovu a nucené práce. 

V jedné ze scén například hrdina South Parku stojí v dešti a strážní mu dávají elektrošoky. Randy pak čte z kartičky: "Jsem hrdý člen komunistické strany. Strana je důležitější než jednotlivec."

"Jsem hrdý člen komunistické strany. Strana je důležitější než jednotlivec," čte Randy z kartičky.
"Jsem hrdý člen komunistické strany. Strana je důležitější než jednotlivec," čte Randy z kartičky. | Foto: https://southpark.cc.com/

Co je to za cvokárnu?

Seriálový hrdina je také svědkem popravy jiného vězně zastřelením do hlavy. Čas tráví v přecpané cele, kterou sdílí s medvídkem Pú a Prasátkem. "Někdo říkal, že Pú vypadá jako čínský prezident, proto jsme teď v Číně nelegální," říká Prasátko Randymu. "Co je to za cvokárnu?" odpovídá Randy. 

Britský zpravodajský web BBC uvedl, že poté co byla epizoda minulý týden odvysílána v USA, nelze na čínské sociální síti Weibo najít žádné odkazy o South Parku. 

Seriál byl také stažen z mnoha populárních stránek pro přehrávání videí. Na známém recenzním webu Douban se podle BBC zobrazilo hlášení, že na základě čínských zákonů nejsou výsledky vyhledávání dostupné. Někteří lidé se proto na čínské sociální síti Weibo baví o inkriminovaném díle například pouze užíváním kódu S23E02, odkazujícího na číslo epizody. 

Cenzura je v Číně velmi rozšířená, většina lidí nemá přístup k Facebooku a Twitteru. Uživatelé čínských sociálních sítí a chatovacích aplikací mohou mít blokovány účty v případě, že systémy zachytí "nevhodnou komunikaci". 

Video: Čína má neuvěřitelné technologie na špehování lidí, říká Přibáň

V Číně se potvrzují nejhorší noční můry, jsou tam tábory, do kterých vás strčí a nikdo nezjistí, co se stalo. Podle odhadů je tam až milion lidí | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýka a Modřan nevětrat. Požár zastavil auta i tramvaje

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat. Požár zastavil automobilovou i tramvajovou dopravu. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů na twitteru a webu pražského dopravního podniku. Pražská zdravotnická záchranná služba uvedla, že nemá informace o zraněných.

Hoří zděný objekt, z ohně stoupá hustý černý kouř, vyplývá z fotografií a videí zveřejněných hasiči. "Plameny nemáme zatím zcela pod kontrolou," uvedli hasiči kolem 06:30. Zasahují profesionální i dobrovolné jednotky hasičů. "Na místě máme i chemiky, vydali doporučení pro obyvatele Braníka, Kamýka a Modřan, aby nevětrali. Měříme koncentrace škodlivin v ovzduší," dodali.

Záchranáři k požáru preventivně vyslali také speciální vůz Atego. "Prozatím nemáme informace o zraněných a vyčkáváme," uvedla záchranná služba na twitteru.

Hasiči uvedli, že zásah blokuje dopravu a spolupracují s policií. Zhruba od 05:50 je v Modřanské ulici zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21, uvedl dopravní podnik na webu. Tramvaje ve směru z centra končí v zastávce Dvorce, v úseku Levského - Dvorce jezdí náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy