Čína cenzuruje seriál South Park. Jeden z dílů kritizuje podmínky v tamních vězeních

Magazín Magazín
8. 10. 2019 13:28
Populární animovaný seriál Městečko South Park se ocitl v nemilosti čínské vlády. Činitelům se totiž nelíbila epizoda, ve které se jeden z hrdinů, Randy, ocitl v čínském vězení, kde je na převýchově a nucených pracích. Seriál i recenze na něj proto zmizely z čínského internetu.
Randy Marsh se v inkriminovaném díle pokusil rozšířit svůj obchod s marihuanou v Číně, načež byl zatčen a uvězněn.
Randy Marsh se v inkriminovaném díle pokusil rozšířit svůj obchod s marihuanou v Číně, načež byl zatčen a uvězněn. | Foto: https://southpark.cc.com/

Tvůrci seriálu Trey Parker a Matt Stone na cenzuru reagovali po svém a na Twitteru zveřejnili parodii na omluvu. 

"Stejně jako NBA (manažer týmu Houston Rockets vyjádřil podporu protestujícím v Hongkongu a následně ji stáhl, pozn. red.) vítáme čínské cenzury v našich domovech a v našich srdcích. Také milujeme peníze víc než svobodu a demokracii. Si (čínský prezident Si Ťin-pching, pozn. red.) absolutně vůbec nevypadá jako medvídek Pú. Ať žije velká Čínská komunistická strana!" napsali. 

Trnem v oku čínským vládním činitelům se stala epizoda s názvem Band in China, ve které se jeden z hrdinů Randy Marsh pokusil rozšířit svůj obchod s marihuanou právě v tomto asijském komunistickém státě. Je však zatčen a poslán do vězení na převýchovu a nucené práce. 

V jedné ze scén například hrdina South Parku stojí v dešti a strážní mu dávají elektrošoky. Randy pak čte z kartičky: "Jsem hrdý člen komunistické strany. Strana je důležitější než jednotlivec."

"Jsem hrdý člen komunistické strany. Strana je důležitější než jednotlivec," čte Randy z kartičky.
"Jsem hrdý člen komunistické strany. Strana je důležitější než jednotlivec," čte Randy z kartičky. | Foto: https://southpark.cc.com/

Co je to za cvokárnu?

Seriálový hrdina je také svědkem popravy jiného vězně zastřelením do hlavy. Čas tráví v přecpané cele, kterou sdílí s medvídkem Pú a Prasátkem. "Někdo říkal, že Pú vypadá jako čínský prezident, proto jsme teď v Číně nelegální," říká Prasátko Randymu. "Co je to za cvokárnu?" odpovídá Randy. 

Britský zpravodajský web BBC uvedl, že poté co byla epizoda minulý týden odvysílána v USA, nelze na čínské sociální síti Weibo najít žádné odkazy o South Parku. 

Seriál byl také stažen z mnoha populárních stránek pro přehrávání videí. Na známém recenzním webu Douban se podle BBC zobrazilo hlášení, že na základě čínských zákonů nejsou výsledky vyhledávání dostupné. Někteří lidé se proto na čínské sociální síti Weibo baví o inkriminovaném díle například pouze užíváním kódu S23E02, odkazujícího na číslo epizody. 

Cenzura je v Číně velmi rozšířená, většina lidí nemá přístup k Facebooku a Twitteru. Uživatelé čínských sociálních sítí a chatovacích aplikací mohou mít blokovány účty v případě, že systémy zachytí "nevhodnou komunikaci". 

Video: Čína má neuvěřitelné technologie na špehování lidí, říká Přibáň

V Číně se potvrzují nejhorší noční můry, jsou tam tábory, do kterých vás strčí a nikdo nezjistí, co se stalo. Podle odhadů je tam až milion lidí | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 14 minutami

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na nový vysílací standard DVB-T2 přeladilo už 2,5 milionu domácností

Na nový televizní vysílací standard DVB-T2 si již přeladilo 2,5 milionu domácností. Přelaďování skončí ve středu, kdy České Radiokomunikace vypnou poslední vysílač v dosavadním standardu DVB-T v Ploštinách ve Valašských Kloboucích. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Podle výzkumné agentury Nielsen Admosphere zůstává pozemní TV vysílání suverénně nejsilnější platformou. Využívá ho stále zhruba 55 procent českých domácností. Průzkum dosud nezahrnuje oblast Zlínska, kde k přechodu došlo v posledních týdnech.

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 odstartoval 27. listopadu 2019, kdy vypnulo DVB-T vysílání programů České televize z vysílačů Praha Žižkov a Cukrák. Původně měl skončit na konci června letošního roku, nucená pauza zaviněná koronavirem proces protáhla do 29. října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy