RECENZE Noe má poselství. Ale v záplavě triků je neprozradí

Radomír D. Kokeš
30. 3. 2014 12:39
Vypravěčsky Noe neunese kombinaci fantasy, náboženství a psychodramatu. Nefunguje ani jako apokalyptické drama, protože se prostě zatápí svět, který neznáte a vypadá už tak dost uboze.
Noe (Russell Crowe).
Noe (Russell Crowe). | Foto: Cinemart

Recenze - Noe je přinejmenším podivný film, který se zmítá na pomezí nesourodých významových, vypravěčských i filmařských vzorců. To bohužel neznamená přínosný pohled na klasické téma, ale jen galimatyáš.

Noe je výsledkem práce relativně zkušených filmařů, takže zaráží naivita, s níž ignorují předpoklady pro funkčnost a účinnost volených postupů. Tak předně… příběh o potopě světa je sice potenciální podívaná, ale troufám si tvrdit, že působivost příběhů o zkáze se odvozuje od dvou elementů, které filmovému Noemovi palčivě chybí:

Podívejte se na ukázku z filmu Noe režiséra Darrena Aronofského.
Podívejte se na ukázku z filmu Noe režiséra Darrena Aronofského. | Video:

(a) ničí se něco, k čemu má divák nějaký vztah založený buď kulturní zkušeností (proto stále ty stejné likvidace nápisu Hollywood, Sochy svobody, Eiffelovky, Bílého domu, Big Benu či Svatopeterské katedrály), nebo vyprávěním příběhu (např. strom v Avatarovi);

(b) nebezpečí hrozí někomu, na kom divákovi záleží – anonymní dav ho nedojme a identifikace s lidským druhem není tak silná, aby sama o sobě vytvářela empatické pouto.

Apokalypsa už před Potopou?

Svět filmu Noe už PŘED potopou vypadá jako vypadlý z postapokalyptických filmových fikcí (Cesta, Šílený Max, Resident Evil 3).

Noe.
Noe. | Foto: Cinemart

První zvíře, které se ve filmu objeví, tento pocit ještě posílí – a pak už zvířata plní jen funkci bezejmenného davu slepě mířícího do archy, takže zůstávají lidé a… kamenná monstra na bázi Entů, což jsou zřejmě padlí andělé (i když tedy nevím, kam by je zařadil Tomáš Akvinský) a jsou asi nejlepším vypravěčským nápadem filmu, kdyby ovšem v půlce nezmizeli a s nimi i jakékoli náznaky velkoleposti.

Lidé jsou přitom rozdělení na dva tábory. Zaprvé jsou to převážně bezejmenní potomci Kaina, kterým vládne zlý král, a poznáte je podle toho, že jsou špinaví, zlí a jedí maso.

Jejich protějšek tvoří Noemova rodina, jež reprezentuje potomky Abela, má být hodná a jsou to vegani: Noe (Russell Crowe), jeho žena, synové Šém (tupý metrosexuál pod pantoflem), Chám (nadržený puberťák ve fázi vzdoru) a Jefet (jeho charakter lze definovat jen negativně: jeho nepřítomností) – plus mladá dívka, již kdysi zachránili.

Noe.
Noe. | Foto: Cinemart

Na monumentální velkofilm využil režisér Darren Aronofsky až překvapivě malé množství jednajících postav: (a) Noe, kterému postupně hrabe – asi proto, že nejí maso –, což se projevuje změnami vizáže a zesilujícím náboženským fanatismem, (b) král, který je definován svou masožravostí (vrcholem zkaženosti je zakousnutí se do zvířete, vrcholem lstivosti nabídnutí masa Chámovi) a cynismem (je to bezcitný pragmatik, což je zřejmě horší než být bezcitný interpret Božích znamení).

Dále je to (c) Chám, který ve správnou chvíli vyběhne hledat vhodný objekt k souloži, (d) Noemova žena (Jennifer Connelly), která ve správnou chvíli přijde za praotcem žádat o radu, (d) praotec Metuzalém (Anthony Hopkins), který ve správnou chvíli předá semeno a později ještě něco, (e) Bůh, který ve správnou chvíli zkropí Zemi vodou – a nakonec (f) banda kamenných Entů. Jsou to zároveň víceméně jediné postavy, které znáte – podobně jako dřevěná archa je víceméně jediné prostředí, k němuž máte nějaký vztah.

Noe.
Noe. | Foto: Cinemart

Nyní si dovolím spoiler, který je ale důležitý pro další argumentaci: všechny tyto postavy potopu přežijí (lidé), případně jí nejsou nijak dotknuty (ty nadpřirozené) – a arše se během potopy jaksi nic nestane. A tady se vracím k zásadnímu problému filmu: vůbec nefunguje jako apokalyptické drama, protože se prostě zatápí svět, který neznáte, a vypadá už tak dost uboze, zatímco přitom umírají lidé, k nimž nemáte vůbec žádný vztah, a vypadají už tak dost nesympaticky.

Z potopy navíc uvidíte jen běžný déšť v jednom lese a kolem jednoho většího palouku – přičemž případná sílící působivost nelítostně stoupající hladiny vod (jako je tomu třeba ve filmu 2012, který je vlastně adaptací biblické potopy a Janova zjevení mnohem) je zcela pohřbena bůhví (doslova) odkud se beroucími gejzíry vody zespoda. To asi proto, aby to netrvalo moc dlouho a film se mohl začít soustředit na psychologické „abrahámovské“ drama o tenké hranici mezi vírou a fanatismem, které prostě nefunguje.

Prázdné věšáky vlastností

Uplatňuje totiž soudobé etické vzorce k tomu, abychom jako diváci hodnotili postavu žijící ve světě, kde Bůh zcela nepopiratelně zasahuje do jeho chodu.

Noe.
Noe. | Foto: Cinemart

Co se pak z pohledu současného diváka jeví jako náboženský fanatismus, je zároveň z pohledu uvnitř světa naopak jako snaha naplnit vyšší poslání proti čistě osobním zájmům. Není jednoduše možné přijmout jednu a odmítnout druhou perspektivu (a přítomnost krále to ještě komplikuje – nehledě na to, že je redukována na jeden útok).

Tento hodnotový paradox je ještě posilován výše naznačovanou skutečností, že pokud jsou fikční postavy věšáky na vlastnosti, nevisí na těchto věšácích skoro nic – a s tím se psychologické drama rozehrává dost obtížně. Je to do určité míry konflikt mezi silnými ženskými figurami, jež zastupují liberální postoje soudobého diváka, a mezi extrémně konzervativním Noemem, jenž však není ani pozitivní, ani negativní figurou – ovšem proti ženám působí ve své zarputilosti až směšně.

Noe.
Noe. | Foto: Cinemart

Synové jsou pak jen slabošské karikatury, což je dílem dáno jejich mizerným psychologickým ukotvením na jedné straně a mizerným herectvím na straně druhé: takže jestli obě dominantní figury (otec/král) zastupují noční můry spisů z rané fáze feminismu, pak všechny ostatní mužské figury naopak jako by vypadly z jízlivé ironizace maskulinity z pozdější fáze feminismu (ochočené zvířátko, ješitný nadrženec a tupec s výrazem překvapené knedle).

Podobná feminizace pohledu na Bibli je přitom v jádru sympatická, protože ženy tu sice opět vzdorují Bohu (jako už jednou u stromu v Ráji), ale zároveň tak činí na rozdíl od pudových mužů na základě vysoce rozumových postojů.

Noe.
Noe. | Foto: Cinemart

Jenže film pořád staví do centra dění muže, což opět způsobuje nesoulad mezi motivy stavěnými do popředí a motivy skutečně řídícími a navíc konfrontuje tuto racionalistickou pozici s biblickou metaforikou, což vyvolává značné rozpaky nad všudypřítomným incestem.

Do tohoto pokusu o mikropohled na rodinu v kontextu makropohledu zkázy celého světa a ještě-víc-makropohledu Všehomíra je navíc vsunuta mysticky kýčovitá sekvence o stvoření světa.

I tady můžeme najít dvojí nesoulad: (a) legrační snaha sloučit biblickou verzi vzniku světa (ve zvukové stopě) s evolucionistickou verzí (v obraze) odhalí svou vnitřní paradoxnost ve chvíli, kdy si není schopná poradit se stvořením člověka, (b) ač je ta triková podívaná zábavná, neúprosně likviduje klaustrofobní atmosféru uvnitř archy.

Jíst maso je špatné

Vracím se tak původnímu tvrzení, že Noe je podivný film na pomezí nesourodých významových, vypravěčských i filmařských vzorců. Významově neunese střet biblické metaforiky a hodnot s pokusy o psychologizaci a aktualizaci.

Noe (40%)

Noe

Noe je přinejmenším podivný film, který se zmítá na pomezí nesourodých významových, vypravěčských i filmařských vzorců. To bohužel neznamená přínosný pohled na klasické téma, ale jen galimatyáš. Vypravěčsky Noe neunese kombinaci fantasy, náboženství a psychodramatu, stejně jako apokalypsa bez jakýchkoli empatických vazeb mezi divákem a ničeným zůstává jen nevzrušivou přehlídkou triků. Jinak řečeno, není mi vůbec jasné, komu je Noe určen, jaký příběh mu chce vyprávět a jaké poselství mu hodlá předat, když už tedy neustále naznačuje, že o předání nějakého poselství tady jde především.

S tím souvisí i filmařská snaha o spojení kvazi-realistických obrazů a laciné vizuální metaforiky jako sekvence stvoření, cestující světelné entity a holubice se snítkou v zobáčku, která navíc rozřeďuje případný emocionální dopad Noemova klíčového rozhodnutí.

S tím pak nakonec souvisí i fakt, že vypravěčsky Noe prostě neunese kombinaci fantasy, náboženství a psychodramatu, stejně jako apokalypsa bez jakýchkoli empatických vazeb mezi divákem a ničeným zůstává jen nevzrušivou přehlídkou triků. Jinak řečeno, není mi vůbec jasné, komu je Noe určen, jaký příběh mu chce vyprávět a jaké poselství mu hodlá předat, když už tedy neustále naznačuje, že o předání nějakého poselství tady jde především.

Možná chce sdělit prostě jen to, že jíst maso je špatné. Pak se ale musím ptát, jestli je nejvhodnějším referenčním rámcem pro podobné sdělení zrovna příběh o rozhodnutí Božské autority zamordovat takřka vše živé na Zemi a dlouhém rozhodování hlavní kladné postavy, zda nezamordovat potomka hned po narození.

Pokud však hledáte impozantní vyprávění o zatápění nám známého světa a proměně lidstva, doporučuji spíš Baxterův román Potopa, i když je v něm méně kamenných obrů a incestu.

P.S.: Samozřejmě můžete tvrdit, že do kina půjdete jako na ilustraci biblického příběhu (či snad dokonce skutečné minulosti našeho světa), kdy cítíte perverzní rozkoš ze samotného faktu, že spravedlivá nadpozemská entita potrestá hříšné lidstvo. Pokud tomu tak je, tvůrci se ve vašem případě se scénářem pro změnu obtěžovali snad až zbytečně moc.

Noe (Noah). USA, 2014, 138 minut. Režie: Darren Aronofsky. Hrají: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Logan Lerman, Douglas Booth, Emma Watson, Ray Winstone, Anthony Hopkins, Dakota Goyo, Mark Margolis, Leo McHugh Carroll, Kevin Durand, Finn Wittrock, Don Harvey, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Madison Davenport, Gavin Casalegno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy