Přehled: Diamanty i Bond girls jsou věčné. Jak se emancipovaly ženy agenta 007

Tomáš Seidl Tomáš Seidl
1. 10. 2021 17:00
Po boku filmového agenta 007 už stanulo nebo ulehlo sedm desítek dívek, od pouze fešných hrdinek přes obětní beránky po rovnocenně schopné vražedkyně. V nové bondovce Není čas zemřít, kterou od čtvrtka promítají česká kina, emancipace pokračuje. U této příležitosti připomínáme Bond girls, na nichž lze nejlépe doložit šedesátiletý vývoj společenských představ o ženskosti a kráse.
Sean Connery, první představitel Jamese Bonda.
Sean Connery, první představitel Jamese Bonda. | Foto: United Artists

Cesta k rovnoprávnosti

První literární bondovku Casino Royale napsal Ian Fleming v roce 1953, tedy ve stejné době, kdy začal vycházet časopis Playboy. I tím byly role a podoba žen v životě agenta Jejího Veličenstva předurčeny: všechny byly krásné, mladé, svůdně tvarované a téměř všechny s ním skončily v posteli, ať už mu byly nakloněny přátelsky, či nikoli.

Ať už je také ztělesňovaly více či méně známé herečky, bývalé miss nebo modelky, ať už řekly jen pár vět, či se objevily v každé druhé scéně, všechny se staly členkami klubu bondovských dívek, jak je v roce 1962 definovala Ursula Andressová ve snímku Dr. No.

Až do poloviny 70. let ženy v bondovkách připomínaly spíše fantazijní zhmotnění pikantních obrázků ze soft erotického kalendáře. Na rozdíl od literárních předobrazů často měly jen funkci okrasné dekorace, dobarvující špionážní zápletku, stejně jako exotické lokace, luxusní auta, supermoderní technika a perlivé šampaňské.

Posun nastal v 90. letech. Filmová řeč bondovek se začala měnit stejně jako charaktery špionových partnerek i protivnic. Objevily se snahy nahradit termín Bond girls označeními Bond women či Bond ladies. V éře #MeToo už je pojmenování Bond girls považováno za naprostý anachronismus.

Ve "zlatých šedesátých" se po boku agenta 007 pohupovaly sexy blondýny v bikinách se svůdně rozčísnutými vlasy a hebkou pokožkou. V posledních deseti filmech jej obklopují ženy, které jsou nejen půvabné, ale také inteligentní, emancipované, nezávislé a rovnocenné mužům. A to až tak, že v nové bondovce Není čas zemřít jedna z nich zdědila služební číslo 007.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy