Naději na cenu mají podle kritiků filmy Babai i Domácí péče

ČTK ČTK
11. 7. 2015 13:17
Dnes budou v závěrečném ceremoniálu předány ceny odborné poroty. Naději na ocenění v hlavní soutěží mají filmy Babai kosovského tvůrce Visara Moriny a česká Domácí péče.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Hermína

Karlovy Vary - Podle ankety devíti kritiků akreditovaných na karlovarském festivalu má největší naději na ocenění v hlavní soutěži celovečerní debut talentovaného kosovského tvůrce Visara Moriny nazvaný Babai, který získal z pěti bodů hodnocení 3,8. O desetinu za ním je Domácí péče také debutujícího Slávka Horáka - v jeho souvislosti se v kuloárech hovoří o vynikajícím hereckém výkonu Aleny Mihulové.

Babai je příběhem desetiletého kluka, který se vydává za svým otcem, který odjel za prací "na Západ" - a on se s jeho zmizením nechce smířit.

Třetí místo ankety, která může leccos naznačit, zaujaly s hodnocení 3,6 dva snímky. Jednak psychologický thriller Červený pavouk, který je hraným debutem polského dokumentaristy Marcina Koszalky, natočeným i v české koprodukci, a dánský snímek Zlaté pobřeží. Je svérázným příběhem k žánru historického filmu a natočil ho Daniel Dencik. Jeho hrdinou je mladý a v zásadě antikoloniálně smýšlející idealista, který se vydává do Dánské Guineje v rovníkové Africe, aby tam založil kávovou plantáž.

Další domácí zástupce v soutěži Kobry a užovky Jana Prušinovského získal v anketě kritiků známku 3,4.

Ceny statutární poroty budou předány na dnešním závěrečném ceremoniálu. Počet jejích členů byl letos "kvůli praktičnosti" snížen na pět a letos poprvé nemá svého předsedu. "Předseda není potřeba, takto to více odpovídá neokázalosti našeho festivalu," vysvětlil umělecký ředitel přehlídky Karel Och.

V porotě usedli americký distributor Tim League, ruská režisérka, scenáristka a producentka Angelina Nikonová, americký herec, scenárista a producent Ólafur Darri Ólafsson, íránská producentka Hengameh Panahi a jednatel HBO Europe v ČR Ondřej Zach.

V hlavní soutěži je celkem 13 snímků, z nich sedm tvoří debuty.

Jedno ocenění už je však jisté. Diváckou cenu si z dnešního ceremoniálu odnese snímek italského filmaře Paola Sorrentina Mládí s hodnocením 1,14, který ve Varech osobně uvedl představitel hlavní role (s Michaelem Cainem) Harvey Keitel. Výsledky byly velmi těsné; Domácí péče skončila pátá (1,22 bodu), Kobry a užovky jsou hned za ní (1,23 bodu).

Filmový kritik Kamila Fila hodnotí atmosféru, organizaci a samotné snímky na padesátém Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 3 minutami

Zeman odvolal Kremlíka, řízením dopravy pověřil Havlíčka

Prezident Miloš Zeman odvolal ke čtvrtku z funkce ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Zároveň pověřil řízením ministerstva místopředsedu vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO). V čele dopravy stane od pátku.

Změnu ve vládě v pondělí navrhl premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky. Předseda vlády počítá s tím, že Havlíček bude řídit resort dopravy až do konce funkčního období současné vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Rozloučení s Kuberou bude 3. února, doplňovací volby do Senátu proběhnou na konci března

Smuteční shromáždění k uctění památky zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se uskuteční 3. února v poledne v Teplicích. Následně se odpoledne bude konat pietní shromáždění v pražském Rudolfinu. Pohřeb se uskuteční v rodinném kruhu. O organizaci posledního rozloučení jednali ve středu s Kuberovými blízkými předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil a vedoucí kanceláře předsedy Senátu Petr Kostka.

Doplňovací senátní volby na Teplicku se uskuteční 27. a 28. března. Termín voleb ve středu vyhlásil prezident Miloš Zeman, rozhodnutí ještě musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO). .Podle zákona se doplňovací volby musí uskutečnit do 90 dnů od úmrtí předsedy Senátu Kubery, tedy nejpozději v polovině dubna. Vítěz voleb se mandátu ujme na zbytek Kuberova funkčního období, tedy zhruba na čtyři roky do 13. října 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy