MFF Karlovy Vary vrcholí. Prodalo se zatím 100 tisíc lístků

ČTK ČTK
8. 7. 2015 12:53
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je za půlkou. Na 296 projekcí přišlo dosud téměř sto tisíc diváků.
Hlavní představitel filmu Domácí péče
Hlavní představitel filmu Domácí péče | Foto: Hermína

Karlovy Vary - Už 97 576 vstupenek bylo prodáno na karlovarském festivalu. Podle tiskového oddělení se tu dosud akreditovalo 11 542 účastníků. Držitelů Festival Passů je 9610, filmových tvůrců 410, filmových profesionálů 890 a novinářů 627. Dosud se uskutečnilo 269 projekcí.

Hostem festivalu byla třikrát na Oscara nominovaná světoznámá polská filmařka Agnieszka Hollandová, která je spjatá s českou kinematografií od studií na FAMU v 60. letech. Předloni byla prezidentkou hlavní poroty a představila tu čtyřhodinový Hořící keř - letos se příliš nezdržela. Právě je totiž v polovině natáčení polsko-české komedie Přes kosti mrtvých podle knižní předlohy Olgy Tokarczukové. Má jít o něco úplně jiného, než co vytvořila dosud.

"Už mě trochu nudila práce v televizi i ta moje seriózní psychologická dramata," svěřila se Festivalovému deníku. Hrdinkou příběhu je žena, které je přes šedesát a má pocit, že ji svět vůbec nevnímá, že je neviditelná. Z českých herců obsadila jen Miroslava Krobota.

Naopak pracovně na festival přijel režisér Jan Němec, který koncem týdne oslaví devětasedmdesáté narozeniny; v roce 2006 ve Varech získal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Pokračuje tu v natáčení filmu Vlk z Královských Vinohrad, jehož příběh vychází z jeho autobiografických povídek Nepodávej ruku číšníkovi. Pro filmovou verzi vybral čtyři z nich, jeho alter ego hraje Jiří Mádl.

Příběh začíná v Cannes v roce 1968, kdy měli Čechoslováci v hlavní soutěži tři filmy. Každý měl naději na nějakou cenu, což nakonec zhatila pseudorevoluce francouzských filmařů, levicových intelektuálů v čele s Jeanem-Lukem Godardem. Festival byl tehdy kvůli solidaritě se stávkujícími dělníky a protestujícími studenty předčasně ukončen.

V anketě diváků aktuálně vede snímek Paola Sorentina Mládí, který vznikl v italsko-francouzsko-švýcarsko-britské koprodukci s Michaelem Cainem a Harveyem Keitelem v hlavních rolích.

Keitel ho 10. července ve Velkém sále Thermalu osobně uvede. 

Každý rok dávám demisi, aby mě mohl Jiří Bartoška nahradit někým mladším, říká moderátor filmového festivalu v Karlových Varech Marek Eben. Každý rok prý taky čeká, s čím novým přijdou bratři Cabanové | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy