Recenze: Roky vychovávali cizí dítě. Nová řada Kukaček vylétla z hnízda rozpačitě

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
20. 1. 2023 20:10
Začalo to podezřele. A pokračovalo způsobem, který z třináctidílných Kukaček učinil jeden z nejpozoruhodnějších a nejsledovanějších předloňských seriálů. Každý díl příběhu volně inspirovaného skutečnou záměnou novorozeňat v třebíčské nemocnici vidělo přes 1,7 milionu diváků.

I první díl druhé řady, tento pátek večer uvedený Českou televizí, místy budí rozpaky. A také mění tón. Zároveň ale láká diváky na to, co bude dál. Příběh chlapců Tomáše Holce a Jakuba Kadlece, které někdo vyměnil v porodnici na malém městě, minule skončil dramatickým odhalením viníka. Nyní se drama rozvíjí. Jen to tvůrci tentokrát budou mít možná o něco komplikovanější.

První řada Kukaček rovněž nezačala nejlépe. Hned úvodní scénou nabídla karikaturu doktora i přepálené emoce. Ale scenárista Jan Coufal a režisér Biser A. Arichtev brzy dali zapomenout na seriály typu Vyprávěj či První republika, které pro Českou televizi vytvořili, a vtáhli diváka do mnohem současnějšího a přirozenějšího světa. Drama dvou rodin bylo pozoruhodné i tím, že necílilo nutně na diváky ambiciózních zahraničních počinů, které pomrkávají po soškách Emmy. Kukačky jednou nohou stále balancovaly na pomezí soap opery, ale nikdy nevypadly z hnízda kvalitní televizní tvorby a nakonec obdržely dvě nominace na Českého lva.

Měly tah i komediální načasování, přitom se uměly dotknout silných témat, zdaleka ne jen toho, jak se rodiče vyrovnávají s faktem, že prvních pět šest let jeho života vychovávali cizí dítě. Vedle komplikovaných tahanic a strachů o potomky Kukačky načrtávaly rozdíly mezi maloměstem a metropolí, zamýšlely se nad předsudky vůči jinakosti, neboť malý Jakub je zjevně dítě s poruchou autistického spektra.

Značná část síly seriálu plynula z toho, jak uměl vyobrazit vztahy rodiny k chlapci, který vyžaduje přesný řád, potkává se s nevraživostí okolí i pochopením a podporou doma. Sám o sobě je to silný motiv, ale ten ještě více eskaloval, když obě rodiny začaly řešit, jak se k situaci postavit. Jak naložit s faktem, že Jakub je synem trochu neotesaného mašinfíry a naopak Tomáš, který po otcově vzoru rád jezdí na motorkách, geneticky patří poněkud upjatým pražským rodičům.

Na začátku druhé řady rodiny pracují na tom, aby se chlapci, kteří si přes zjevné rozdíly začali být blízcí, více stýkali. Jenže pilotní díl věnuje více prostoru dospělým, co do vzájemných setkání o dost umanutějším.

Naposledy vyšlo najevo, že miminka v porodnici vyměnil bratr mašinfíry Holce - v momentálním zkratu, z obavy, že malý Tomáš bude trpět stejnou dědičnou chorobou, které už v rodině jedno dítě podlehlo. Právě bývalý ředitel místní školy, jenž se k činu přiznal a poté z vedení odstoupil, se stává nejsilnějším hrdinou úvodní epizody nové řady. Michal Isteník s kamennou, přesto smutkem prostoupenou tváří hraje muže, který čelí trestnímu stíhání. Především ale lituje toho, co udělal, a neví, jak to odčinit.

První díl druhé řady Kukaček uvedla Česká televize v pátek večer. | Video: Česká televize

Seriál stále pracuje s atraktivním prostředím motokrosu, kde se odehrává část scén. Rozvíjí osudy ostatních postav, jako je nejstarší dcera Holcových. Ta v minulé řadě uvízla v milostném mnohoúhelníku, jehož výsledkem je rostoucí bříško.

Všichni aktéři pokračují tam, kde skončili. David Novotný hraje prchlivého chlapa, co v sobě topí traumata minulosti, a Sabina Remundová opět ztvárňuje ráznou, ale přitom empatickou a ustaranou mámu. Marta Dancingerová s Markem Adamczykem jim oponují coby ten odměřenější a ještě starostlivější pár, jenž se navíc nemůže přenést přes křivdu způsobenou bratrem Karla Holce.

Po prvním dílu nová řada Kukaček působí, jako by tvůrci za každou cenu potřebovali začít dramaticky. Stýkání obou chlapců je sice hybatelem veškerého dění, avšak pozornost se prakticky celá upíná ke sporům rodičů. Ti přitom vystupují především v polohách, na něž stačí jedno přídavné jméno.

Těžko soudit podle jedné epizody, která divákům alespoň na chvíli potřebuje ukázat všechny protagonisty minulé řady včetně několika generací každé rodiny. Prozatím se nedostala k tomu, co činilo první řadu nejsilnější: k poodhalování vnitřní dynamiky obou rodin, živené právě vztahem k synům.

Vzhledem k tomu, co se vyklubalo z první třináctky epizod, však chuť koukat se dál převažuje. Ostatně v disciplíně co nejvíce pokazit první díl i těch nejslibnějších seriálů je Česká televize jako doma.

Seriál

Kukačky II
Tvůrci: Jan Coufal, Filip Bobiňski a Petr Šizling
První díl druhé řady uvedla ČT1 v pátek 20. ledna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

"Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka. Na místě je i záchranná služba, řekla bez dalších podrobností její mluvčí Michaela Bothová. Zatím se proto nedá říct, zda nejsou záchranáři na místě jen preventivně.

Holandská ulice je komplex několika kancelářských budov, denně tam dojíždí pracovat stovky lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy