Neurózy, satira, apokalypsa. Film podle knižní klasiky ukazuje paranoidní 80. léta

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
13. 1. 2023 13:01
Život v 80. letech minulého století musel být z jistého pohledu pekelný. Hollywoodské filmy ztratily názor i vkus, zatímco velcí američtí prozaici ostře ironizovali bující kapitalismus. Tehdejší slavný román Dona DeLilla nazvaný Bílý šum se teď režisér Noah Baumbach rozhodl zfilmovat pro videotéku Netflix. A vyvrátit tak pochyby, že jde o neadaptovatelné dílo.
Raffey Cassidy jako Denise, Dean Moore coby Wilder, Sam Nivola v roli Heinricha, Adam Driver jako Jack, Greta Gerwig coby Babette a May Nivola v roli Steffie.
Raffey Cassidy jako Denise, Dean Moore coby Wilder, Sam Nivola v roli Heinricha, Adam Driver jako Jack, Greta Gerwig coby Babette a May Nivola v roli Steffie. | Foto: Wilson Webb
Adam Driver jako Jack, Greta Gerwig v roli Babette, May Nivola coby Steffie, Raffey Cassidy jako Denise a Sam Nivola v roli Heinricha. | Foto: Wilson Webb
André 3000 jako Elliot Lasher. | Foto: Wilson Webb
Snímek z Bílého šumu. | Foto: Netflix
Snímek z Bílého šumu. | Foto: Netflix
Snímek z Bílého šumu. | Foto: Netflix
Ve spodní části snímku jsou Adam Driver jako Jack a Greta Gerwig v roli Babette. | Foto: Wilson Webb
Greta Gerwig jako Babette, Raffey Cassidy coby Denise, May Nivola v roli Steffie, Sam Nivola jako Heinrich a Adam Driver coby Jack. | Foto: Netflix
V autě jsou Greta Gerwig v roli Babette a Adam Driver jako Jack. | Foto: Wilson Webb
Adam Driver jako Jack. | Foto: Wilson Webb
André 3000 jako Elliot Lasher, Carlos Jacott coby Grappa, Jodie Turner-Smith v roli Winnie, Sam Gold jako Alfonse a Don Cheadle coby Murray. | Foto: Wilson Webb
Snímek z Bílého šumu. | Foto: Wilson Webb
Adam Driver jako Jack a Greta Gerwig v roli Babette. | Foto: Wilson Webb
Adam Driver jako Jack, Greta Gerwig v roli Babette a Don Cheadle coby Murray. | Foto: Wilson Webb
Greta Gerwig jako Babette, Dean Moore coby Wilder a Adam Driver v roli Jacka. Vzadu sedí Raffey Cassidy jako Denise, May Nivola coby Steffie a Sam Nivola jako Heinrich. | Foto: Wilson Webb
Don Cheadle v roli Murrayho a Adam Driver jako Jack. | Foto: Wilson Webb
Adam Driver jako Jack a Greta Gerwig v roli Babette. | Foto: Netflix
Sam Nivola jako Heinrich, Adam Driver coby Jack, May Nivola v roli Steffie, Greta Gerwig jako Babette, Dean Moore coby Wilder a Raffey Cassidy v roli Denise. | Foto: Wilson Webb
Adam Driver jako Jack. | Foto: Wilson Webb

Oblíbený, třiapadesátiletý nezávislý americký tvůrce se dosud profiloval jako někdo, kdo se hořkosladce utápí v mezilidských vztazích, kdo s pichlavostí neurotického intelektuála po vzoru Woodyho Allena rád pitvá nitra hrdinů.

Zároveň je vzácným případem zavedeného režiséra, který příchodem na Netflix neztratil formu a dosavadní poetiku. Naopak: jeho snímek Meyerowitzovic historky z roku 2017 lze zařadit k nejlepšímu, co pro tuto platformu vzniklo. Komediální drama s herci Dustinem Hoffmanem, Benem Stillerem a Adamem Sandlerem patří nejen k vrcholům Sandlerovy, ale také Baumbachovy kariéry. Filmem o rodinných traumatech se zapsal jako pečlivý kronikář. Na ploše necelých dvou hodin vykreslil komplexní, jemný, místy prudce vtipný, ale také patřičně nelichotivý rodinný portrét, v němž všichni působí umolousaně, a právě proto lidsky.

Po následující Manželské historii teď Noah Baumbach našel další poněkud deformovanou familii. "Rodina je kolébka všech dezinformací," zaznívá v novince opakovaně. A film Bílý šum, oscilující mezi satirou, dramatem, podivným katastrofickým dobrodružstvím a existenciálním hororem, stojí na tom, že tu veškeré drobné lidské neurózy bují do podoby, která mění okolní svět na takřka postapokalyptické sci-fi.

Fiktivní hrdina Jack Gladney patří k největším americkým odborníkům zabývajícím se Adolfem Hitlerem. Trápí ho ale, že navzdory svému věhlasu ve skutečnosti neumí ani slovo německy. Zatímco trénuje základní slovíčka, aby mohl znalost alespoň předstírat, v jeho rodině se vrší jedna potíž za druhou.

Adam Driver dostal prostor ztvárnit dalšího protagonistu, který prožívá duševní muka na základě každé sebedrobnější banality. A Greta Gerwig hraje jeho ženu, jež také nepromarní příležitost trápit se čímkoli, co jí bleskne myslí.

Oba sužují pochyby, nespavost, dušnost a přemítání nad tím, kdo z nich bude hůře snášet, pokud ten druhý zemře jako první. Mezitím se na periferii města, kde žijí, řítí katastrofa.

Film Bílý šum je na Netflixu s českým dabingem i titulky. | Video: Netflix

Bílý šum vypráví o lehce vyšinutém světě 80. let, kdy supermarket byl pro mnohé umělce symbolem zbytnělého kapitalismu, akademická sféra se uzavírala do slonovinové věže intelektualismu a naše smysly začínala pohlcovat média.

Baumbach sice jasně prozrazuje, do jaké doby je snímek zasazen, navzdory dobovým automobilům, oblekům a účesům však vykresluje prostor, který působí nadčasově. Obzvlášť scény z poslední třetiny připomínají spíše temné noir sci-fi v duchu Blade Runnera či paranoidní opus Davida Cronenberga nazvaný Videodrom z roku 1983.

Vše přitom začíná takřka bukolicky v městečku sužovaném maximálně drobnými všednodenními problémy. Gladney řeší domácí starosti s prášky, které mu tajně pojídá žena, v práci naslouchá kolegovi, jenž by si přál být podobnou univerzitní hvězdou jako on. Jen v novém oboru věnovaném Elvisi Presleymu.

Když se oba akademici v intenzivní montážní sekvenci pokouší ohromit studenty i profesory vášnivým dvojitým monologem, který klade paralely mezi životem největšího hudebního idolu a nejhoršího diktátora 20. století, publikum stojí jako opařené. Situaci pak umocní, když v okolí dojde k obří kolizi vlaku s automobilem. Do ovzduší se dostanou nebezpečné chemikálie. A divák u této velkolepé, rychle stříhané scény přemítá, zda to Baumbach s ambicemi trochu nepřehnal.

Ze satiry na prázdnotu akademického bádání se mžikem stává výpravné putování, když hrdinové s ostatními obyvateli města prchají před toxickým oblakem. Hrozí panika a posedlost protagonistů vlastní smrtí dostává konkrétní obrysy. Utíkají napříč kukuřičným polem i po řece, kde se rozhrkaný rodinný vůz na chvíli mění v plavidlo zmítané libovůlí vodního toku.

Noah Baumbach vypráví o tématech, která byla aktuální v 80. letech a jsou jistě aktuální i dnes. Přesto záběry kritizující povahu konzumní společnosti a dalších jevů působí místy strojeně. Domácí paranoia v šeré noční místnosti umí být sugestivní, ale některé obrazy přetékají ambicemi a vyznívají jako bizarní velikášský pokus zhmotnit obraz doby v podivném multižánrovém balíčku. Prostřední část snímku se mění v jakési až spielbergovské dobrodružství, závěr v dystopické sci-fi.

Adam Driver jako Jack, Greta Gerwig v roli Babette, May Nivola coby Steffie, Raffey Cassidy jako Denise a Sam Nivola v roli Heinricha.
Adam Driver jako Jack, Greta Gerwig v roli Babette, May Nivola coby Steffie, Raffey Cassidy jako Denise a Sam Nivola v roli Heinricha. | Foto: Wilson Webb

Smutnou ironií je, že společensko-kritickou povahu knižní předlohy tentokrát nejvěrněji ztělesňují vnější okolnosti vzniku projektu. Tedy fakt, že jen v dnešní době je možné, aby online videotéka dala tvůrci nezávislých malých snímků 100 milionů dolarů, ať zhmotní svou lehce experimentální, autorsky urputnou, hvězdně obsazenou vizi, která divákům neustále háže klacky pod nohy.

Baumbach se - navzdory pozoruhodným drobnostem, silným hereckým výkonům a občas trefnému dialogu, jímž jeho filmy vždy vynikaly - tentokrát slovy písně kapely The Clash "ztratil v supermarketu".

Film

Bílý šum
Režie: Noah Baumbach
Film je k vidění na Netflixu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

"Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka. Na místě je i záchranná služba, řekla bez dalších podrobností její mluvčí Michaela Bothová. Zatím se proto nedá říct, zda nejsou záchranáři na místě jen preventivně.

Holandská ulice je komplex několika kancelářských budov, denně tam dojíždí pracovat stovky lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy