Recenze: Seriál První republika už ani nepředstírá, že je víc než telenovela

Martin Svoboda Martin Svoboda
11. 9. 2017 10:36
První republika se vrací se svou snahou o české Panství Downton. Zdá se však, že tvůrci už zcela rezignovali na naplnění jakýchkoliv standardů kvality a přinášejí zaměnitelnou telenovelu, která se od Ordinace a Ulice liší jen kulisami.
Druhá série První republiky.
Druhá série První republiky. | Foto: Česká televize

Česká televize často bojuje se svým veřejnoprávním údělem a zároveň svou strategií být co do sledovanosti plnohodnotným konkurentem komerčních stanic. Tyto dva cíle si navzájem v mnoha ohledech protiřečí. A schizofrenií někdy trpí i program.

Proto je na ČT k vidění tolik kriminálek - jsou divácky velmi atraktivní, ale vyhnuly se společenskému stigmatu, jež obklopuje nekonečná melodramata, tedy seriály, jež na Nově a Primě přebírají podobu latinskoamerických telenovel.

První republika, následovník seriálu Vyprávěj, byla od počátku výjimkou. Do "zakázaného" rybníku melodramatu vstoupila, na čemž z principu není nic špatného - naopak dává smysl, aby veřejnoprávní stanice nabídla kvalitní alternativu masově nejpopulárnějšího žánru. Jistě i melodramata jdou dělat dobře. Nebo ne?

Už jen telenovela

Pokud se ze začátku první řady dalo ještě alespoň diskutovat o tom, jestli se dá První republice přiznat status vkusnějšího melodramatu, než jsou seriály komerční konkurence, druhá série už nenechává prostor pochybám.

Scénář Jana Coufala (Ordinace v růžové zahradě) už je oddanou telenovelou. Spousta tajemství uzavřených v sejfu, dávných křivd, milostných scén, rodinných hádek. Nakonec se začnou projevovat možné paranormální schopnosti jedné z hrdinek!

Vedení herců režisérem Biserem Arichtevem je toporné, gradace neexistuje - u všech scén hraje stejná dramatická hudba, skládány jsou bez ladu a skladu za sebe, aby naplnily stopáž. Barevný grading obrazu je kýčovitý.

Za připomínku stojí, že nekvalita Ordinace, Ulice a dalších telenovel má příčinu ve zdrcujícím tempu natáčení, kdy je třeba chrlit desítky dílů v rychlém sledu. Zde má série skromných třináct epizod, jde tedy o neomluvitelnou rezignaci, ke které se tvůrci neuchylují proto, že musí, ale protože můžou.

Nekritizovatelný

Seriál překročil hranici, kdy by byl ještě kritizovatelný. Zcela zjevně ignoruje základní standardy řemesla i vyprávění, takže působí trochu směšně upozorňovat na jeho chyby. Řešit věci jako historičnost, psychologii postav nebo kvalitu filmových postupů už nemá smysl.

Kvalita ani pokus o ni tu nejsou součást rovnice a většina přítomných předvádí výkony zdaleka pod svou úrovní, kterou prokázali v jiných projektech.

Představa historického melodramatu à la Panství Downton na České televizi není nemístná - je však třeba si uvědomit, že dnes již kultovní seriál BBC má vybroušené scénáře, prvotřídní herce, kteří mají prostor předvést to nejlepší herectví, a ucelený dramatický koncept.

První republika nemá nic z toho. Je jen odfláknutou, špatně zahranou, špatně zrežírovanou a špatně napsanou podívanou, kterou od konkurence dělí o něco málo lepší kulisy a kostýmy. Což může stěží stačit.

Nešlo nám o to, ukazovat přesná historická fakta, chtěli jsme ukázat ty lidi. Já jsem původně chtěla, aby ty postavy byly fiktivní. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy