Komedie s manažerem Clooneym má šest nominací na Glóby

Pavel Kroulík, krk
15. 12. 2009 17:00
Zahraniční novináři vyhlásili své favority
Foto: Aktuálně.cz

Hollywood - John Krasinski, Diane Kruger a Justin Timberlake si letos přivstali, aby spolu s šéfem asociace zahraničních novinářů akreditovaných v Hoolywoodu Philipem Berkem tradičně nad ránem místního času vyhlásili nominace na Zlaté Glóby, označované za generálku na Oscary.

Nejčastěji zaznělo z hotelu The Beverly Hilton jméno filmu Lítám v tom: komedie Jasona Reitmana s Georgem Clooneym v hlavní roli, jež už několikrát potvrdila pozici favorita letošní sezony, získala šest nominací. O jednu méně má muzikál Nine, který teprve čeká distribuční premiéra. Jinak jsou mezi nominovanými snímky vesměs staří známí, kteří už získali nějakou z cen.

Kompletní seznam všech nominovaných najdete zde 

Zlaté Glóby dělí v hlavních kategoriích nominace na dramata a muzikály/komedie. Přesto se Lítám v tom uchází o cenu za titul roku v kategorii "vážných filmů" - zřejmě proto, že pojednává o ekonomické krizi a odpovědnosti manažerů.

Clooney tu představuje muže, který cestuje po Státech letadlem jako konzultant poradenské firmy pro změnu kariéry - tedy pro vyhazování lidí. Jeho vášní je nasbírat 10 miliónů nalétaných mil a cílem dostat práci v záhadné společnosti MythTech.

Foto: Bontonfilm

Reitmanův snímek už má na kontě několik cen, nováčky nejsou ani jeho soupeři o nejlepší drama: válečný snímek The Hurt Locker (Smrt čeká všude), snímek Precious, Tarantinovi Hanebný pancharti a "revoluční" 3D sci-fi Avatar, která má zaplavit kina tento čtvrtek.

Dvakrát Bullocková i Streepová

Její tvůrce se James Cameron bude ucházet i o cenu pro nejlepšího režiséra - spolu s Kathryn Bigelowovou (Smrt čeká všude), veteránem Clintem Eastwoodem (Invictus), Jasonem Reitmanem a Quentinem Tarantinem.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nepřemožitelný Mandela byl přemožen žabákem
O post favorita sezony bojuje Clooney s pyrotechniky
Clooney dostal další frčku na Oscary
Fantastický pan Lišák už má fantastické recenze
Batman vybral adepta na Oscara, film Hurt Locker
Evropský film roku je o kořenech nacistického zla
Recenze: District 9 přešlapuje okolo rasismu

Na nejlepší komedii/muzikál byla spolu Nine nominována Pařba ve Vegas, (500) Days of Summer a dva filmy, ve kterých hraje Meryl Streepová, It's Complicated a kuchařský snímek Julie & Julia. Za oba má také nominace jako nejlepší komediální herečka.

Také Sandra Bullocková má dvě herecké nominace: jednu za komedii Návrh, druhou za fotbalově rasové drama The Blind Side. Tady jí bude soupeřem Helen Mirrenová za tolstojovský příběh The Last Station nebo mladá afroamerická herečka Gabourey Sidibe navržená za Precious.

O titul nejlepšího herce v dramatu se kromě George Clooneyho uchází i někdejší "Big Lebowski" - Jeff Bridges se vrací v roli životem jetého country zpěváka z filmu Crazy Heart. Sestavu doplňují Colin Firth coby vysokoškolský učitel ve filmu Single Man, Morgan Freeman za ztvárnění Nelsona Mandely (Invictus) a Tobey Maguire za film Brothers.

Foto: Aktuálně.cz

Kromě filmu, režie a hlavního herce je snímek Lítám v tom nominován i na nejlepší scénář a dvakrát za vedlejší ženskou roli (Vera Farmiga a Anna Kendrick).

McCartney se utká s U2

Muzikál Nine s excelentní hereckou sestavou má kromě nejlepšího "lehkého filmu" i nominace pro Marion Cotillardovou (hlavní ženská role v komedii), totéž v mužské kategorii pro Daniela Day-Lewise, k tomu za vedlejší roli (kde se už filmy nerozlišují podle žánru) pro Penelope Cruz a za nejlepší původní píseň, song Cinema Italiano.

Ten bude soutěžit bude mimo jiné s Paulem McCartneym, jenž napsal píseň Want To Come Home pro komedii Everybody's Fine s Robertem De Nirem, nebo s irskými U2, jejichž Winter zní ve filmu Brothers. Nominována je i titulní melodie Avatara I Will See You v podání Leony Lewis.

Mezi pětku zahraničních filmů se nedostal Protektor Marka Najbrta. Vytlačila ho velká jména letošních evropských festivalů: Bílá stuha, Prorok, Rozervaná objetí, Baaria a Služebná.

Foto: archiv

Slavnostní ceremoniál se bude konat 17. ledna 2010, v přímém přenosu ho bude vysílat televize NBC a moderátorem bude Ricky Gervais, hvězda serálu Kancl.

A právě televizní přenos se nabízí jako nejjednoduší vysvětlení toho, proč jsou Zlaté Glóby udělované osmdesátkou (prý často obskurních) novinářů vyzdvihovány a hýčkány jako ukazatelé Oscarů.

Většina cen od kritiků a profesních cechů má procentuálně lepší bilanci v předpovídání Oscarů, ale nikoli vyhlášení v prime timu. Účast na obrazovce tak zvyšuje atraktivitu Glóbů, které se pro producenty, filmový byznys i hvězdy stávají posledním táborem před výstupem na vrchol.

Nicméně letos jsou jména, která žurnalisté postupně strkají pod nos svým kolegům a akademikům, až neuvěřitelně shodná. Navíc se rozšiřuje počet filmů nominovaných na hlavního Oscara z pěti na deset - což ještě zvyšuje pravděpodobnost zásahu.

Pokud mezi dosavadními favority hledat nějakou spojnici, pak lze s výjimkou Avatara a Nine říci, že jsou to většinou osobnější příběhy, jakési malé verze velkých dějin. Často souvisí (a nejen nižšími náklady) s ekonomickou krizí či rasovými problémy, ale i hledáním naděje, kterou symbolizoval nástup Baracka Obamy do úřadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 17 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 54 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy