O post favorita sezony bojuje Clooney s pyrotechniky

Pavel Kroulík, krk
14. 12. 2009 13:40
Sdružení losangeleských kritiků vyhlásilo ceny roku
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles -  Sdružení losangeleských kritiků znovu potvrdilo letošní sestavu čekatelů na nejvyšší ocenění sezony. Filmem roku vyhlásilo několikrát oceněné válečné drama Hurt Locker vyprávějící o jednotce pyrotechniků, jež musí zneškodnit bombu v iráckém městě plném lidí. Kathryn Bigelowová, která ho natočila, dostala také cenu za režii.

Asociace oznámila v každé z kategorií i druhé místo a na koho z dosavadních favoritů se tak nedostalo mezi vítězi, je skoro stoprocentně jmenován mezi  poraženými finalisty. V první  řadě je to úplně nejčastější sběratel ocenění, komedie Lítám v tom Jasona Reitmana. Režisér filmů Juno a Děkujeme, že kouříte ale nevyšel úplně naprázdno: od losangeleských recenzentů opět získal cenu za nejlepší scénář.

  • Přehled všech vítezů najdete zde

Herečkou roku je podle losangeleských kritiků Belgičanka Yolande Moreau za tvárnění naivistické malířky Séraphine ve stejnojmenném francouzském filmu.

Foto: Aktuálně.cz

Hercem roku vyhlásila organizace Los Angeles Film Critics Association Jeffa Bridgese.  Někdejší „Big Lebowski" ve snímku Crazy Heart ztvárnil country zpěváka Bada Bleaka - „muže s podlomeným zdravím, který se příliš často ženil, moc pil, příliš let trávil na cestách"  a nyní se snaží o návrat (film má i cenu za hudbu pro T-Bone Burnetta a Stephena Brutona).

Ceny za vedlejší herecké výkony dostali komediografka Mo'Nique (Precious) a  Christoph Waltz coby plukovník Landa z Hanebných panchartů.

Animákem roku je Fantastic Mr. Fox Wes Andersona, ale na záda mu opět dýchá dosavadní přeborník Vzhůru do oblak, který by se předpovědí mohl dostat v oscarovém výběru až do desítky nominovaných v nejprestižnější kategorii film roku.

Tam by se prý mohla vejít i sci-fi District 9 od celovečerně debutujícího Neilla Blomkampa. Losangeleští recenzenti jí dali cenu Next generation coby objevu roku a trofej za výpravu.

Foto: Aktuálně.cz

Čerstvý vítěz Evropských filmových cen, černobílé drama Bílá stuha Michaela Hanekeho, se objevilo jako vicemistr v několika kategoriích včetně nejlepší režie. Ale nejlepším zahraničním filmem roku je rodinné drama Summer Hours, které sice mělo doma premiéru už v březnu 2008, ovšem víc než rok čekalo na amerického distributora.

Což je částečně i případ filmu The Hurt Locker, který se představil již loni na podzim v na festivalu kanadském Torontu. Ačkoli je snímek vyzdvihován kritiky, komerčně nakonec propadl stejně jako většina „iráckých" filmů a z amerických kin získal jen 15 milionů dolarů (u nás právě v těchto dnech vychází přímo na DVD).

Možná se z toho dá usuzovat, že americká společnost už se snaží na „irácký syndrom" spíš zapomenout. A jestli se dá letos vysledovat nějaký nový trend, pak jsou to osobnější příběhy, jakési malé verze velkých dějin, jež často souvisí s ekonomickou krizí i hledáním nové naděje, kterou symbolizoval nástup Baracka Obamy do úřadu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Clooney dostal další frčku na Oscary
Fantastický pan Lišák už má fantastické recenze
Batman vybral adepta na Oscara, film Hurt Locker
Evropský film roku je o kořenech nacistického zla
Recenze: District 9 přešlapuje okolo rasismu

Tvůrci The Hurt Lockera nicméně před časem zdůrazňovali, že i jejich film je hlavně příběhem jednotlivců „v kulisách války". Právě osobní (a osobitý) pohled na krizi a odpovědnost manažerů nabízí komedie Lítám v tom, ve které se George Clooney živí vyhazováním „nadbytečných pracovníků".  Stejně tak teenagerské drama Precious o těhotné negramotné Afroameričance z Harlemu pojednává o důsledcích chudoby i naději.

Losangeleské ceny bývají obvykle spolehlivou předpovědí spíš v hereckých kategoriích, nicméně letos je sestava těch, které žurnalisté strkají pod nos svým kolegům a akademikům, až neuvěřitelně shodná.

Foto: Disney

Po cenách kritiků, profesních cechů a Zlatých Glóbech vyvrcholí sezona v březnu tradičně Oscary. A po nich se uvidí, které z předcházejících trofejí potvrdí nálepku „předznamená úspěch v boji o zlatou sošku" - nebo ji nově získají tím, že na snímky upozorní média a akademiky, kteří mají často konzervativní vkus a nechtějí se přehrabovat v celé produkci.

Členové akademie se můžou podívat i na čerstvě zveřejněný žebříček desítky nejlepších filmů roku, který je jedním z pravidelných počinů Amerického filmového institutu. Organizace sídlící v Los Angeles do něj letos vybrala snímky Coraline, Pařba ve Vegas, The Messenger, Precious, A Serious Man, A Single Man, Sugar - plus samozřejmě Vzhůru do oblak, The Hurt Locker a Lítám v tom.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy