Batman už vybral adepta na Oscara, film Hurt Locker

Tomáš Fránek, kf
2. 12. 2009 23:12
Začíná sezóna cen; favoritem je i drama Precious

Los Angeles -  Pomalu se rozjíždí sezóna výročních filmových cen, která po cenách kritiků,  profesní cechů a Zlatých Glóbech vyvrcholí v březnu 2010 Oscary. A po nich se uvidí, které z předcházejících trofejí potvrdí nebo nově získají nálepku „často předznamená úspěch v boji o zlatou sošku".

Foto: Aktuálně.cz

Nedávno skončil festival v Torontu, kde skutečně často uspějí snímky, jež pak usilují o Oscary - z poslední doby Juno nebo Milionář z chatrče. Tento týden v New Yorku sdružením uděleny Gotham Awards a nyní byly vyhlášeny nominace na Spirit Awards  - ceny  soustředící se na americké nezávislé filmy.

Pět nominací dostalo na Spirit Awards drama o těhotné negramotné černošce Precious, které vyhrálo v Torontu letos a už na začátku roku zvítězilo v Sundance. Stejně počet nominací má životopisný film o sklonku života Lva Nikolajeviče Tolstého The Last Station (Poslední stanice).

Pětici nominací na filmu roku pak doplňují romantická komedie 500 Days of Summer (500 dní se Summer), emigrantské drama Amreeka a gangsterská road movie z Jižní Ameriky Sin Nombre.

Čtěte také:
Sahá už těhotná dívka z Harlemu po Oscaru?
Baldwin a Martin. Oscarový večer má nečekané průvodce

Ceny za nejlepší nezávislé filmy za rok 2009 budou předávány 5. března, tedy dva dny před slavnostním ceremoniálem udílení Oscarů. Spirit Awards v něčem předjímají výsledky Oscarů, ale také ukazují tu skromnější tvář americké kinematografie, která bývá v médiích upozaďovaná.

Foto: Aktuálně.cz

Podmínkou pro nominaci je jedinečná vize, originální a provokativní námět a náklady nepřesahující 20 milionů dolarů. Díla by měla být natočena mimo velká hollywoodská studia, i když mohou vzniknout v jejich zvláštních divizích.

Podmínkou je, aby alespoň týden běžely v normálních kinech nebo v programu festivalů, jako je Sundance, nebo přehlídek pořádaných v Los Angeles, Torontu, New Yorku či v Telluride.

Film Precious má nominace v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli, režie a scénář. Největším překvapením a objevem je Gabourey Sidibeová, která hraje titulní negramotnou teenagerku z Harlemu vyrůstající v prostředí plném násilí.

U Poslední stanice na šanci na zisk sošky čekají Christopher Plummer hrající Tolstého a Helen Mirrenová hrající jeho manželku. Nominace má i Michael Hoffman za režii a scénář.

Foto: Aktuálně.cz

Udílení Spirit Awards, při nichž na rozdíl od Oscarů či Zlatých glóbů vládne neformální atmosféra a filmové hvězdy zde nechodí ve smokinzích a večerních róbách, se přitom za posledních 20 let stalo jednou z nejprestižnějších hollywoodských událostí.

Nezávislé snímky jsou pořád v módě a čím dál častěji pronikají mezi Oscary - letos by jim mohlo pomoct i nové pravidlo, že na sošku za snímek roku bude nominováno deset titulů.

Podle dosavadních ohlasů by se mezi ně měl propracovat i vítěz Gotham Awards. Trofej za film roku vyhrál snímek režisérky Kathryn Bigelowové The Hurt Locker o skupince vojenských pyrotechniků v Iráku. Akcí naplněné drama získalo cenu i pro celý herecký ansámbl a režisérka dostala zvláštní poctu poroty.

Nejlepším dokumentem byl vyhlášen snímek Jídlo, akciová společnost (Food, Inc.) od Roberta Kennera o současném potravinářském průmyslu v USA.

Foto: Disney

U cen Akademie se podle dosavadních odhadů očekává, že kromě zmíněných titulů bude bodovat hlavně film s Georgem Clooneym Lítám v tom (natočil ho režisér Děkujeme, že kouříte a Juna, Jason Reitman). Hodně můžou zajmout i Hanebný pancharti od Quentina Tarantina, mluví se o nové Coenovic černé komedii A Serious Man i nečekaně úspěšné sci-fi District 9.

Při rozšíření kategorie nejlepších filmů by se do desítky mohla vejít pixarovka Vzhůru do oblak i nový Star Trek, nebo dokonce komedie Pařba ve Vegas. Čeká se ale ještě na premiéry několika filmů.

Režisérské a herecké ceny mohou sbírat třeba hororové The Lovely Bones od Petera Jacksona - adaptace knihy Alice Seboldové o čtrnáctileté holčičce, které byla zavražděna a z nebe teď popisuje, jak se její rodina vyrovnává se ztrátou - či The Invictus od Clinta Eastwooda. V technických kategoriích bude zřejmě revolučním dílem Avatar Jamese Camerona.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy