Fantastický pan Lišák už má fantastické recenze

Kamil Fila Kamil Fila
13. 11. 2009 18:13
Nejpodivnější animovaný film roku si získal kritiky
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Ke konci roku vpouští americká filmová studia do distribuce filmy, od nichž si slibují primárně nikoli vysoké tržby, ale především ocenění od náročnějších diváků a kritiky. Letošní „lovecká sezona" dobrých snímků začíná Fantastickým panem Lišákem, což je první animovaný film zavedeného, ale jinak velmi podivného režiséra Wese Andersona.

Ten si vybudoval jméno u milovníků alternativní zábavy svými nostalgicky smutnými komediemi Grázlové, Jak jsem balil učitelku (Rushmore), Taková zvláštní rodinka, Život pod vodou a Darjeeling s ručením omezeným, v nich dandyovským způsobem mísí existenciální úvahy s infantilní hravostí.

Povídkář i pohádkář

Od studia Fox byl docela risk svěřit mu drahý animovaný film, jenž by měl přilákat masy diváků, protože Anderson se vždy raději snažil prosadit své poetické vize a dát prostor mnoha skvělým hercům než myslet na komerční návratnost.

Foto: Aktuálně.cz

Fantastic Mr. Fox však možná Foxům udělá podobnou službu jako Karlík a továrna na čokoládu režiséra Tima Burtona - rovněž velmi excentricky stylizovaný film podle předlohy stejného autora, černěhumorného povídkáře a také pohádkáře Roalda Dahla.

Zatímco dospělí čtou jeho Milostné rošády, děti od něj již několik generací milují jeho film Chitty Chitty Bang Bang, příběhy Danny - mistr světa (světový šampion), Čarodějnice, Jakub a obří broskev či Matilda. A všechny až na pana Lišáka byly již zfilmovány, některé vícekrát.

Nápad na animovanou adaptaci pana Lišáka přišel prý spontánně někdy při natáčení Života pod vodou, kde se Anderson seznámil s animátorem Henrym Selickem, jenž dal ale nakonec přednost snímku Koralína a svět za zavřenými dveřmi.

Andersonovi se otevřela možnost zkusit si točit nikoli vážné filmy o nedospělých dospělých, ale udělat film pro děti  a zároveň si otestovat materiál Nikon D3 s mimořádně vysokým rozlišením.

Foto: Aktuálně.cz

Jako dabéry si přizval výkvět hereckých hvězd. Hlavního hrdinu namluvil George Clooney, paní Lišákovou Meryl Streepová, jezevce Bill Murray a krysu Willem Dafoe. Další role dabují Andersonovi oblíbení herci Owen Wilson a Jason Schwartzman.

Originální je i soundtrack obsahující skladby Beach Boys, Rolling Stones či jednu píseň Jarvise Cockera napsanou speciálně pro tento film. Cocker dokonce původně namluvil i hlas vypravěče provázejícího celým příběhem, ale testovacímu publiku se nelíbil.

Proč Britové impotentně stojí

Při psaní scénáře Anderson vycházel jednak z Dahlovy lišácké knížky,  jednak použil i motivy z Dannyho, světového šampiona. Změnil rovněž konec - a to podle nepoužité verze pana Lišáka, kterou objevil v Dahlově pozůstalosti čirou náhodou.

Inspirovat se prý ale nechal i klasickým Románem o lišákovi, respektive starým filmem polsko-ruského animátora Wladyslawa Starewicze z roku 1930.

V původní knížce je děj situován do Anglie, Andersenova verze je však geograficky neurčitá, částečně připomíná Severní Ameriku a všechna zvířata mluví anglicky s americkým přízvukem, zatímco lidské postavy s britským.

Jistou kontroverzi vzbudil rozhovor s kameramanem Tristanem Oliverem, který tvrdil, že Anderson nechodil na „plac" a film režíroval víceméně jen prostřednictvím emailu ze svého pařížského bytu. Později svou verzi ovšem doplnil tím, že přese všechny komplikace to byla spolupráce příjemnější a inspirativnější než s většinou ostatních režisérů, s nimiž kdy dělal předtím.

Těsně před uvedením do široké distribuce se v angloamerickém tisku objevila smršť nadšených recenzí:  přesněji na 70 kladných a jenom 5 záporných. Podle většiny recenzentů se jedinečné styly Andersona s Dahlovým šťastně potkaly a jde o vůbec nejzábavnější režisérův film.

Peter Travers z magazínu Rolling Stone píše, že jde „dobrodružství čisté fantazie, jež se rozehrává v chytrém dítěti, co je v nás".

Stephanie Zachareková ze stránky Salon.com zase tvrdí, že „Fantastický pan Fox je zřejmě nejlepším filmem o rodině, komunitě a kradení drůbeže, jaký byl kdy natočen."

Snad jen recenzentka britského Channel Four si postěžovala, že Britové „impotentně stojí"  a „koukají, jak Hollywood arogantně amerikanizuje britské dětské ikony".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 51 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy