Vyhazovač George Clooney dostal další frčku na Oscary

Kamil Fila Kamil Fila, kf
8. 12. 2009 13:55
Washington souhlasí: film roku natočil Jason Reitman
Foto: Aktuálně.cz

New York -  Filmoví kritici z hlavního města opsali své výroční ceny přes kopírák od newyorského sdružení National Board of Review of Motion Pictures. I washingtonská asociace vyhlásila komedii Jasona Reitmana Lítám v tom za film roku, dala jí cenu za adaptovaný scénář a trofej pro George Clooneyho jako nejlepšího herce v hlavní roli.

Clooney tu představuje muže, který cestuje po Státech letadlem jako konzultant poradenské firmy pro změnu kariéry - tedy pro vyhazování lidí. Jeho vášní je nasbírat 10 miliónů nalétaných mil a cílem dostat práci v záhadné společnosti MythTech.

Hanebný pancharti nastupují

Foto: Aktuálně.cz

Autor snímku, syn původem slovenského režiséra Ivana Reitmana (Krotitelé duchů), se už proslavil nezávislou komedií Juno a ještě předtím satirou Děkujeme, že kouříte, v níž se věnoval světu bezskrupulózních korporací a PR. Dá se předpokládat, že jeho novinka Lítám v tom zaujala publikum i kvůli aktuální situaci neustále probíhající finanční krize.

S prestižním newyorským spolkem, který sdružuje filmaře, akademiky i studenty umění, se The Washington, DC Area Film Critics Association se shodla i na nejlepší herečce (Carey Mulliganová za An Education), animovaném snímku Vzhůru do oblak a na ceně za herecký objev - tu opět dostala mladá Gabourey Sidibe za film Precious.

Cenu za režii tentokrát vyhrála Kathryn Bigelowová za další ceněný snímek letoška, válečné drama The Hurt Locker. Film získal i cenu pro herecký ansámbl.

Nově vtahují washingtonští recenzenti do hry Tarantinovu novinku Hanebný pancharti, která už po květnové premiéře sklidila u recenzentů úspěch. Quentin Tarantino dostal cenu za původní scénář a německý herec Christoph Waltz ocenění za vedlejší roli; uvidí se, zda budou názory novinářů sdílet i akademici. Každopádně sestava těch, které jim žurnalisté strkají pod nos, je zatím až neuvěřitelně shodná.  

Po cenách kritiků, profesních cechů a Zlatých Glóbech vyvrcholí sezona v březnu tradičně Oscary. A po nich se uvidí, které z předcházejících trofejí potvrdí nálepku „předznamená úspěch v boji o zlatou sošku" - nebo ji nově získají tím, že na snímky upozorní média a akademiky, kteří mají často konzervativní vkus a nechtějí se přehrabovat v celé produkci.

Clooney už v kapse má jednoho Oscara - za herecký výkon ve filmu Syriana (2005). Nominovaný byl i za Michaela Claytona (2007) a coby režisér a scenárista získal nominace za své novinářské drama Dobrou noc a hodně štěstí (2005).

Jasná desítka filmů roku

Ceny National Board of Review of Motion Pictures jsou považovány za první „velké" filmové ceny sezony a bývají dobrým indikátorem toho, jak bude hra na nejlepší filmy pokračovat.  Z poslední doby tato organizace zvolila za snímky roku pozdější oscarové vítěze Tahle země není pro starý a Milionáře z chatrče.

Sdružení volí nejen vítěze, ale vyhlašuje i desítku snímků roku a desítku nezávislých snímků - a  jejich výběr potvrdil dosavadní spekulace, které filmy budou zřejmě patřit mezi favority dalších cen včetně Oscarů.

Foto: Disney

Kromě Lítám v tom (u nás bude uvedeno 11. března 2010) se do desítky dostal restart sci-fi série Star Trek, válečná komedie Hanebný pancharti, netradiční romantická komedie (500) Days od Summer, válečné drama The Hurt Locker (u nás právě vyšlo na DVD), další válečné (a tentokrát i trochu romantické) drama The Messenger, tragikomedie bratří Coenů A Serious Man, originální dětská fantasy Where The Wild Things Are, konverzační retro drama An Education a sportovní drama Invictus od Clinta Eastwooda - tomu National Board of Review dala cenu za režii.

Všechny filmy jsou mezi publicisty zmiňovány jako čekatelé na některého z Oscarů - tím spíš, že  letos na trofej za snímek roku bude nominováno deset titulů. The Hurt Locker už cenu má: před několika dny dostal nezávislou Gotham Award.

Foto: Aktuálně.cz

Z dosavadních snímků, které bývají tipovány, chybělo v newyorské soupisce snad jen Precious, drama o těhotné negramotné černošské teenagerce z Harlemu, které vyhrálo v Sundance a má pět nominací na nezávislé Spirit Awards. National Board of Review nicméně udělila cenu za herecký objev roku Gabourey Sidibe, jež ztvárnila titulní roli.

Mezi zahraničními filmy vyhrálo u NBR vězeňské drama Prorok, jež dominovalo třeba nad Hanekeho Bílou stuhou a Ceylanovými Třemi opicemi. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy