Nové české filmy ve Varech: Miliardářova cesta na Mars, dokument z války proti Islámskému státu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
29. 5. 2018 13:28
Cestu na Mars, vzpomínku na začátek skateboardingu v Československu nebo pohled do newsroomu vydavatelství Economia nabídnou české filmy na letošním festivalu v Karlových Varech. Premiéru zde budou mít novinky režisérů Olma Omerzua, Tomáše Pavlíčka, Adama Sedláka či Benjamina Tučka. "Jedním z hlavních kritérií výběru českých filmů nadále zůstává jejich konkurenceschopnost v zahraničí. Letos je výjimečný rok, všechny vybrané filmy tu kvalitu mají," míní umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Jeden z českých vrcholných politiků se chystá večer za zavřenými dveřmi učinit zásadní oznámení. Jak se novináři v průběhu celého dne na tuto událost připravují? Nahlédněte pod pokličku televiznímu štábu a redakci tištěného týdeníku; jak plánují, co do zprávy zahrnou, jak si mezi sebou rozdělují úkoly, jak získávají jednotlivé materiály, jak se vyrovnávají s různými překážkami, jak pořízený materiál editují, ... ►JSNS.CZ/Mimoradna-zprava #TMV2018 #oPRAVDU Dokument Tomáše Bojara je ve zkrácené verzi promítán v rámci TÝDNŮ MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ. Zapojené školy jej spolu s dalšími materiály k výuce mediální výchovy obdrží zdarma na DVD. Zároveň mají možnost pozvat si do školy na debatu některého ze 45 zapojených novinářů a mediálních odborníků: ►JSNS.CZ/Novinari-a-medialni-odbornici a/nebo uspořádat tematický workshop. Vybírat mohou z pestré nabídky celkem třinácti partnerských organizací. Týdny mediálního vzdělávání probíhají až do 29. června. ZAPOJTE I VAŠI ŠKOLU! Registrace jsou otevřeny do pátku 1. června: ►JSNS.CZ/tmv.

Zveřejnil(a) Jeden svět na školách dne NaN. undefined NaN

Mimořádná zpráva

Mezi dokumenty bude za Česko soutěžit snímek Mimořádná zpráva Tomáše Bojara. Vypráví o dvou zdejších zpravodajských redakcích - České televize a newsroomu Economia, jenž vytváří obsah on-line deníku Aktuálně.cz - v loňském březnu, kdy měl prezident Miloš Zeman svým příznivcům oznámit, zda bude podruhé kandidovat na prezidenta.

Štáb sleduje, jak se novináři na tuto událost od rána připravují. "Pozorujeme, jak plánují, co do zprávy zahrnou, jak si mezi sebou rozdělují úkoly, jak získávají jednotlivé materiály, jak se vyrovnávají s různými překážkami, jak pořízený materiál editují," popisují tvůrci.

Zkrácenou verzi filmu Mimořádná zpráva bude do 29. června promítat festival Jeden svět v rámci svého Týdne mediálního vzdělávání. Karlovy Vary snímek zařadí do dokumentární soutěže.

Režisér Bojar na sebe předloni upozornil dokumentem FC Roma, jejž natočil spolu s Rozálií Kohoutovou. Jako scenárista se podílel na snímcích Česká RAPublika nebo Dva nula režiséra Pavla Abraháma.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy