Jih proti Severu, Malá Velká Británie. Odstraňují se filmy kritizované kvůli rasismu

ČTK Reuters Kultura ČTK, Reuters, Kultura
10. 6. 2020 21:45
Poskytovatelé on-line filmů a seriálů z nabídky stahují snímky jako Jih proti Severu, kritizované za rasové stereotypy či policejní brutalitu. Činí tak v souvislosti s celosvětovými protesty proti rasismu, které spustila smrt amerického černocha George Floyda. Toho koncem května při zatýkání udusil bělošský policista.
Vivien Leighová a Clark Gable na snímku z Jihu proti Severu.
Vivien Leighová a Clark Gable na snímku z Jihu proti Severu. | Foto: ČTK/Picture Alliance

Snímek Jih proti Severu z roku 1939 společnost HBO v reakci na protesty proti rasismu po Floydově smrti dočasně odstranila ze své nové streamovací služby HBO Max.

"Jih proti Severu je produktem své doby a zobrazuje některé etnické a rasové předsudky, které byly v americké společnosti bohužel běžné. Tato rasistická vyobrazení byla špatná tehdy a jsou špatná dnes. Cítili jsme, že ponechání titulu bez vysvětlení a odsouzení by bylo nezodpovědné," citoval mluvčí HBO časopis Variety. Film se do nabídky později vrátí, avšak s upozorněním na historický kontext a odsouzením rasistických scén.

Odstranění romantického filmu oceněného osmi Oscary následuje poté, co k tomuto kroku v názorovém sloupku deníku Los Angeles Times vyzval John Ridley, scenárista otrokářského dramatu 12 let v řetězech. Podle něj film podporuje rasové stereotypy a velebí otrokářství na americkém předválečném Jihu.

Reportáž Smithsonova institutu popisuje rasový rozměr uvedení filmu Jih proti Severu. | Video: Smithsonian Channel

Jih proti Severu, v němž účinkují Vivien Leighová, Clark Gable či Hattie McDanielová, se odehrává na jižanské plantáži v době americké občanské války a vychází z knihy Margaret Mitchellové. Čtyřhodinový snímek získal osm Oscarů a v době premiéry přepsal rekordy amerických kin, kde byl dlouho nejvýdělečnějším titulem všech dob.

Britská vysílací společnost BBC a streamovací služba Netflix zase přestaly nabízet komediální seriál Malá Velká Británie, který v minulosti vysílala Česká televize. Společnosti rozhodnutí zdůvodnily tím, že "časy se změnily". Seriál se setkával s kritikou zejména za vyobrazování postav různého etnického původu.

Krok vyvolal rozhořčené reakce některých fanoušků, kteří tvrdí, že lidé by měli dostat možnost vlastní volby. Jiní však rozhodnutí odstranit díla z nabídky kvitují - nelíbí se jim například scény, kdy si herci nanášejí make-up na obličej, aby předváděli různé rasy.

Oba představitelé hlavních rolí v Malé Velké Británii, Matt Lucas a David Walliams, již dříve řekli, že v dnešním kontextu jim vtipy o transvestitech či černoších přijdou nevhodné a že by je nyní pojali jinak.

Reportáž britské BBC o odstranění Malé Velké Británie. | Video: BBC News

Americká kabelová televize Paramount Network, kterou vlastní konglomerát ViacomCBS, oznámila, že v reakci na protesty proti policejní brutalitě po 32 sériích ukončuje úspěšný seriál Policie v akci USA. V dokumentární reality show mohli diváci od roku 1989 sledovat strážce zákona při skutečných zásazích v terénu.

Časopis Hollywood Reporter píše, že firma nejprve odložila pondělní premiéru 33. série. V úterý pak oznámila úplné stažení seriálu z nabídky. "Policie v akci USA není (v nabídce) Paramount Network a v současnosti ani v budoucnosti se do ní nevrátí," uvedla.

Za více než tři dekády vysílání byla show předmětem kritiky za posilování stereotypů ohledně etnického původu delikventů. Režisér a spisovatel Dan Taberski upozornil na případy, kdy byli domnělí pachatelé nuceni podepsat dokument, v němž se zříkali svých práv. Kritizoval také, že policie měla možnost promlouvat do postprodukčního procesu tak, aby byli policisté zobrazováni v co nejpříznivějším světle.

Prvních 25 řad seriálu Policie v akci USA vysílala televize Fox, roku 2013 se seriál přesunul na Spike TV, která se předloni přejmenovala na Paramount Network.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy