Světozor připomene běloruské filmaře, kteří tragicky zahynuli při natáčení

ČTK ČTK
8. 6. 2020 10:35
Projekce dokumentárního snímku Místo pro lásku toto pondělí v pražském kině Světozor připomene trojici běloruských filmařů, kteří zahynuli při automobilové nehodě.
Snímek z filmu Místo pro lásku.
Snímek z filmu Místo pro lásku. | Foto: Illusion Film Company

Film v běloruštině a ruštině s anglickými titulky bude paralelně možné vidět po dobu 24 hodin on-line na platformě dafilms.cz. Pořadatelé rovněž vyhlásili finanční sbírku pro rodiny pozůstalých.

Snímek z Místa pro lásku.
Snímek z Místa pro lásku. | Foto: Illusion Film Company

Běloruští filmaři 14. května tragicky zahynuli při cestě z natáčení o boji proti koronaviru. Režisérka Ljubov Zemcovová, její životní partner, producent Vladimir Michajlovskij, a zvukař Max Gavrilenko se vraceli z města Gomel, kde mapovali situaci, vybavení zdravotnických zařízení a jeho dostupnost v průběhu epidemie covid-19.

"Režisérka filmu Ljubov Zemcovová se zúčastnila aktivit Institutu dokumentárního filmu, workshopu Ex Oriente Film a následně East Doc Platform, znali jsme i producenta snímku, jejího partnera, takže nás jejich smrt zasáhla o to víc," uvádí za pořadatele pondělní projekce Veronika Zýková.

Film Místo pro lásku vypráví o mladých lidech, žijících v zařízení pro osoby s mentálním postižením. Rozhodnou se přeměnit jej v místo plné vášní a chuti do života. Všichni mají pouze lehkou formu postižení a mohli by se snadno integrovat, společnost jim ovšem toto právo upírá.

Zemcovová se svou tehdejší producentkou Marií Jahorovovou svůj debut Místo pro lásku vyvíjely v Institutu dokumentárního filmu v Praze, na mezinárodním workshopu Ex Oriente Film. Následně ho poprvé představily profesionálům na East Doc Platform.

I když je snímek teprve na začátku své cesty mezinárodní festivalovou scénou, jeho jedinečná dokumentárně-kinematografická hodnota byla patrná již od první pražské prezentace v roce 2018, míní organizátoři.

Místo pro lásku vypráví o mladých lidech v zařízení pro osoby s mentálním postižením. | Video: Illusion Film Company

Ljubov Zemcovová, Vladimir Michajlovskij a Max Gavrilenko patřili ke generaci filmařů, kteří se narodili v 80. letech minulého století do prostředí rozpadajícího se Sovětského svazu. Dětství prožili v turbulentní atmosféře 90. let.

"Stejně jako jejich vrstevníci napříč evropskými zeměmi, i oni toužili po banální spravedlnosti, po individuální svobodě, po společnosti hlásící se k morálnímu kodexu humanismu a tolerance, po víře, že kromě systému oligarchicky hierarchizované společnosti lze docílit společenské poměry založené na občanské pluralitě, svobodě a respektu," uvádějí pořadatelé a připomínají, že Ljubov Zemcovová v tomto duchu připravovala pořad Neznámé Bělorusko pro Radio Free Europe / Current Time TV.

Nezávislí dokumentaristé se v Bělorusku často potýkají se zákazy, například dva roky starý snímek Moje babička z Marsu režiséra Alexandra Mihalkoviče dostal od ministerstva kultury zákaz promítání pouhých 24 hodin předtím, než měl být uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Listapad v Minsku.

Bývalou sovětskou republiku řídí od roku 1994 autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, který nebezpečí epidemie od počátku snižuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy