FOTO Nuda končí u vzpoury a agrese, míní tvůrci filmu Hany

Foto: Cinemart
Kultura ČTK Kultura, ČTK
17. 2. 2014 16:55
Snímek Michala Samira a Matěje Chlupáčka vznikl na jeden záběr. Podívejte se na fotografie z filmu i jeho natáčení, jemuž předcházelo čtyřicet dní zkoušek.

Fotogalerie - Debutující filmař Michal Samir je režisérem i scenáristou filmu Hany, který vznikl v produkci Matěje Chlupáčka, nejmladšího českého režiséra (Bez doteku).

V hlavních rolích se objeví tváře známé právě z filmu Bez doteku: Jiří Kocman, Hana Vagnerová, Tereza Vítů a Ondřej Malý. Z dalších herců se na plátně představí Pavla Tomicová, Jitka Schneiderová a Michal Sieczkowski.

Příběhy hrdinů filmu se odehrávají během jednoho večera uvnitř a okolo literárního baru uprostřed velkoměsta. Děj sleduje jednotlivé postavy v dané chvíli a v tomto místě, zde se jejich osudy zamotávají, střetávají, proplétají.

Každý z aktérů vstupuje do příběhu z jiných příčin: jeden se chce jen pobavit, další hledá vztah, jiná je zmatená a její kamarádka opilá. Mezi všemi se pohybuje skupina studentů v čele s hercem Jiřím (Jiří Kocman), který si přivydělává prodejem drog, a neúspěšným literátem Egonem (Michal Sieczkowski).

Příběhy všech postav získávají na důležitosti s vypuknutím násilné pouliční vzpoury, která zboří všechny společenské konvence - najednou je vše povoleno. Svět, jeho hodnoty a smysl se převrátí naruby. Teď se teprve ukáže, kdo je opravdu jaký člověk. Pohádka se mění v horor i v komedii.

"V létě 2011 při pohledu na hořící londýnský autobus jsem pochopil, že jsme na počátku doby chaosu, nepřehledného strachu, jehož původ neznáme. Vidíme jen důsledky - vymlácené výlohy, převrácená auta, šátky okolo úst a vlajky bez barev. Má předpověď se naplnila, obdobné události se od té doby odehrály v Itálii, ve Švédsku nebo Francii. Evropu prostě obchází strašidlo a není důvod, proč by nedorazilo i k nám," uvedl ke scénáři Samir. Nemůže se zbavit pocitu, že jádro problému je v tom, že někteří lidé se jednoduše nudí. A nuda podle něj vede k otrávenosti a končí u agrese.

Svůj snímek Hany vnímá jako komedii, přestože by ji měl označit za drama. Miluje komedie, u kterých se člověk nesměje nebo se spíš smát bojí. "Uvnitř něj sedí skřet, který se hihňá tomu, co vidí, ale zároveň chápe, že to co sleduje, k smíchu není," dodal debutující filmař.

Zajímavostí je, že film bude realizován bez jediného střihu, tedy na jeden záběr (kamera Martin Žiaran - Don´t Stop). Natáčení předcházely čtyřicetidenní herecké zkoušky.

Film bude mít premiéru v kinech 1. května 2014.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy