GLOSA Normalizace. Čeští lvi se bojí minulosti i budoucnosti

Martin Svoboda Martin Svoboda
23. 2. 2014 11:10
Hořící keř proměnil skoro všechny nominace. Měl je ale vůbec získat? A kam se vlastně vydali Čeští lvi po vynuceném odchodu Petra Vachlera?
Foto: Vojtěch Marek

Glosa - Asi byste čekali, že když kvalitní počin vyhraje suverénní většinu sošek za daný ročník filmových cen, bude dojem z jeho úspěchu veskrze pozitivní. Kdo by nepřál cenu mladému scenáristovi, co si proti všem okolnostem prosadil svůj vydřený projekt, precizní režisérce, která předvedla promyšlenou a značně sebeuvědomělou práci s nesnadným tématem vybízejícím k patosu, a kvalitně vedeným hercům i technikům?

Ve skutečnosti ale jedenáct Českých lvů Hořícímu keři i uškodilo. Jak moc přeju jeho autorům pozornost a uznání, tak přestříhání minisérie do filmové podoby a vnucení jí tam, kde z logiky věci nemá co dělat, považuji za nedomyšlené, možná trochu nedůstojné. Pro České lvy, především ale právě pro povedený Hořící keř, který to nemá zapotřebí, vždyť si skvělou pověst vydobyl už v televizi.

Budí to pochybnosti už jen proto, že celovečerní sestřih vidělo tak málo lidí a většina akademiků se beztak rozhodovala na základě dojmů z HBO.

(Ne)zasloužený vítěz

Najednou se s Keřem nese vůči tvůrcům nespravedlivá pachuť z nouze ctnosti. Najednou se tleská strojově a ze slušnosti. Nevím, jestli to bylo poznat z televizních obrazovek, ale vždy, když vyhrál kdokoliv jiný než Hořící keř, byl v Rudolfinu potlesk jaksi hlasitější, upřímnější, živější.

Přitom právě počin Agnieszky Holland si zaslouží nejvýraznější aplaus, protože mezi českými televizními projekty nemá konkurenci. A je těžko zpochybnitelná pravda, že ani mezi loňskými filmovými. Ale to je pramalý důvod ho nechat odlišný formát opravdu porážet. Jako byste nutili krasobruslařky boxovat a tvrdili, že když si před zápasem nasadily rukavice, jsou k tomu naprosto vhodné.

Na druhou stranu se sluší říct, že kdyby akademie Keř nepřijala, přichystala by pro sebe sebevražednou misi. Ceny by musela rozdělit mezi Jako nikdy a Rozkoš, o jejichž existenci se většina diváků dozvěděla právě v udělovací večer (vzhledem k tradiční stručnosti u méně známých počinů se navíc nedozvěděla mnoho), nebo by ucukla ke komerci a byl by to Revival s Líbánkami. Obě řešení, jedno bohužel, jedno bohudík, se ukázala jako nepoužitelná a rychlé spíchnutí ocenitelného "filmu" z existujícího seriálu tak nějak "funguje" jako jediné nabízející se.

Hořící keř není bez vad a kazů, uznání si ale nepochybně zaslouží. Jde o dílo, které muselo konečně vzniknout. Možná proto, aby bylo překonáváno, ale bez jeho existence se neobejdeme. Poláci mají Katyň, my Hořící keř. O tom si štěbetají vrabci na střeše už od z doby, kdy se minisérie teprve chystala na obrazovky. Honba za filmovými cenami (primárně jistě Oscary, kde producenti nepořídili, Lvi jsou náplast) se mi jeví zbytečná a malicherná. Každopádně taková hezky česká.

Nakonec lze říct, že Keř sice nejspíš v soutěži vůbec neměl být, když už v ní ale byl, musel vyhrát, co se dalo. Nemohl být nominován a nevyhrát. Proto jde přese vše o zasloužené vítězství, tím bych měl celou myšlenku zakončit.

Foto: Vojtěch Marek

Vznikla ale zapeklitá situace tvořící nebezpečný precedens. Zatímco ve světě, obzvlášť v Americe, se producenti zoufale a co nejviditelněji snaží dát najevo, že kinematografie je oddělená od televize a stále nabízí jiné, lepší zážitky, u nás byl právě tento rozdíl zcela potřen a vymazán. Uvidíme, kam se situace vyvine. Kinaři možná nebudou mít radost.

Staré v novém

Stejně nejasné je, kam se vyvinou samotní Čeští lvi. Slavnostním večerem se nesl podivný konflikt mezi starým a novým, mezi pokusem o plynulý přechod a vyrytí tlusté čáry. Pořadatelé zkrátka jako by se nerozhodli, jestli chtějí na vachlerovskou tradici navázat, nebo ji raději tvrdě a nekompromisně zadupat do země.

Foto: Vojtěch Marek

Přesun do nového prostoru ve velkolepém a přes nižší kapacitu opravdu vhodnějším Rudolfinu, nová podoba sošek, nové, veskrze korektní (až hyperkorektní) moderátorské uchopení Marka Ebena. Oproti tomu zachování názvu a neustálé připomínání a zdůrazňování kontinuity. Působilo to poněkud schizofrenně.

Především si však položme otázku, jestli kdyby takto vypadali Lvi už v devadesátých letech, uspěli by tak masově?

O hudební předěly se starali ve svém domovském sále filharmonici v čele se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem.
O hudební předěly se starali ve svém domovském sále filharmonici v čele se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. | Foto: ČFTA

Marek Eben hází obecné vtípky vyzařující spíš odstup od reality filmové produkce. Hudba z nejznámějších českých počinů nenuceně doplňuje rychlé rozebírání sošek. Celý dojem jakési nezúčastněnosti podtrhává trestuhodná a dokola opakovaná hrubka "scénárista" v nekrologovém medailonku. Na tohle udílení se zapomíná už v jeho průběhu. Rozhodně nemůže kohokoliv iritovat, ale čím by to vše mělo někoho zaujmout?

Petr Vachler prostřednictvím svých moderátorů provokoval, vadil, urážel. Paradoxně ale možná proto vybudoval nejvýraznější českou mainstreamovou cenu. Ebenovo extra uvážlivé gentlemanství by tak výrazné postavení nikdy nepřineslo.

Foto: ČFTA

Lvi se letos potřebovali vypořádat s minulostí utrženou ze řetězu a věděli, co už nechtějí. Co ale chtějí, zatím zůstává záhadou. U tohoto "prvního" ročníku lze ledasco omluvit. Pokud by však byly příští sezóny stejně nevýrazné, nezbývalo by už moc důvodů se jim víc věnovat. Zařadili by se po bok Andělů, Sportovců roku a TýTý – cen, které přicházejí a odcházejí bez povšimnutí.

Normalizační ročník, opanovaný paradoxně antinormalizačním filmem, máme za sebou. Jestli mají Lvi budoucnost, poznáme až podle příštího, jenž už bude jistě vznikat za méně vyhrocených podmínek, tedy snad i se znatelnější vůlí vybrat si cestu. Tomu se letos pořadatelé spíš vyhnuli.

Přečtěte si také glosu publicisty Kamila Fily na Respekt.cz. Pokud vás zajímá, jak se se hosté na vyhlášení cen popasovali s předepsaným "dress codem", prohlédněte si galerii na webu Žena.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy