Dokument Když v tom jedou ženy jde k podstatě závislostí

ČTK ČTK
18. 2. 2014 14:34
Theodora Remundová zfilmovala osudy čtyř žen, které spojují problémy se závislostí nejen na alkoholu. Cyklus dokumentů uvede Česká televize od 26. února.
Dokumentární cyklus Když v tom jedou ženy uvede ČT2 od 26. února.
Dokumentární cyklus Když v tom jedou ženy uvede ČT2 od 26. února. | Foto: Česká televize

Praha - Dokumentární cyklus Když v tom jedou ženy, za nímž stojí režisérka Theodora Remundová, nabídne pohled na životy čtyř rozdílných žen, které spojují problémy se závislostí nejen na alkoholu.

Osudy nezaměstnané Zuzany, distributorky farmářských bedniček Jitky, Ely původem z Ukrajiny a operní divy Heleny od 26. února během čtyř večerů na programu ČT2 uvede Česká televize.

Na projektu Remundová spolupracovala se spoluscénáristkou Klárou Formanovou, která tehdy pracovala jako terapeutka v Bohnicích, v ženském pavilónu závislostí.

"Osudy našich hrdinek jsme sledovali v průběhu tří let. Nakonec se nám podařilo sestavit čtyři příběhové dokumenty, kdy závislost sledujeme z různých úhlů. A dva díly jsou věnovány, myslím, unikátní ukázce skupinové terapie. Unikátní zejména díky otevřenému postoji všech účastnic," uvedla Remundová.

Theodora Remundová.
Theodora Remundová. | Foto: Česká televize

V prvním z pětačtyřicetiminutových dokumentů se diváci 26. února seznámí s Jitkou, matkou čtyř dětí, která se snaží vyhrát zápas s alkoholem. Vyznává zdravý životní styl, pracuje jako distributorka farmářských bedniček, věnuje se makrobiotickému vaření a neváhá jet pomoct při povodních na sever Čech, se závislosti na alkoholu se ale vypořádat nedokáže.

"Závislost je opak svobody. Proto je důležité ji zkoumat, i když myslím, že ne vždy se člověku do toho chce," podotkla Remundová.

Závislost je podle Remundové bludný kruh. "Kdybych byla hodně namyšlená, chtěla bych, aby náš projekt byl impulsem k zamyšlení nad našimi životy, skrze otevřený pohled do života jiných," řekla.

Remundová, dcera herečky Ivy Janžurové a herce a režiséra Stanislava Remundy, vystudovala FAMU, obor dokumentární tvorba. Spolupracovala s Českou televizí na řadě dokumentárních filmů a cyklů. Je také herečkou. Účinkovala v inscenacích Divadla Na Zábradlí a hrála mimo jiné ve filmech Alice Nellis Ene Bene a Výlet.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy