Dokument Když v tom jedou ženy jde k podstatě závislostí

ČTK ČTK
18. 2. 2014 14:34
Theodora Remundová zfilmovala osudy čtyř žen, které spojují problémy se závislostí nejen na alkoholu. Cyklus dokumentů uvede Česká televize od 26. února.
Dokumentární cyklus Když v tom jedou ženy uvede ČT2 od 26. února.
Dokumentární cyklus Když v tom jedou ženy uvede ČT2 od 26. února. | Foto: Česká televize

Praha - Dokumentární cyklus Když v tom jedou ženy, za nímž stojí režisérka Theodora Remundová, nabídne pohled na životy čtyř rozdílných žen, které spojují problémy se závislostí nejen na alkoholu.

Osudy nezaměstnané Zuzany, distributorky farmářských bedniček Jitky, Ely původem z Ukrajiny a operní divy Heleny od 26. února během čtyř večerů na programu ČT2 uvede Česká televize.

Na projektu Remundová spolupracovala se spoluscénáristkou Klárou Formanovou, která tehdy pracovala jako terapeutka v Bohnicích, v ženském pavilónu závislostí.

"Osudy našich hrdinek jsme sledovali v průběhu tří let. Nakonec se nám podařilo sestavit čtyři příběhové dokumenty, kdy závislost sledujeme z různých úhlů. A dva díly jsou věnovány, myslím, unikátní ukázce skupinové terapie. Unikátní zejména díky otevřenému postoji všech účastnic," uvedla Remundová.

Theodora Remundová.
Theodora Remundová. | Foto: Česká televize

V prvním z pětačtyřicetiminutových dokumentů se diváci 26. února seznámí s Jitkou, matkou čtyř dětí, která se snaží vyhrát zápas s alkoholem. Vyznává zdravý životní styl, pracuje jako distributorka farmářských bedniček, věnuje se makrobiotickému vaření a neváhá jet pomoct při povodních na sever Čech, se závislosti na alkoholu se ale vypořádat nedokáže.

"Závislost je opak svobody. Proto je důležité ji zkoumat, i když myslím, že ne vždy se člověku do toho chce," podotkla Remundová.

Závislost je podle Remundové bludný kruh. "Kdybych byla hodně namyšlená, chtěla bych, aby náš projekt byl impulsem k zamyšlení nad našimi životy, skrze otevřený pohled do života jiných," řekla.

Remundová, dcera herečky Ivy Janžurové a herce a režiséra Stanislava Remundy, vystudovala FAMU, obor dokumentární tvorba. Spolupracovala s Českou televizí na řadě dokumentárních filmů a cyklů. Je také herečkou. Účinkovala v inscenacích Divadla Na Zábradlí a hrála mimo jiné ve filmech Alice Nellis Ene Bene a Výlet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy