Dokument Když v tom jedou ženy jde k podstatě závislostí

ČTK ČTK
18. 2. 2014 14:34
Theodora Remundová zfilmovala osudy čtyř žen, které spojují problémy se závislostí nejen na alkoholu. Cyklus dokumentů uvede Česká televize od 26. února.
Dokumentární cyklus Když v tom jedou ženy uvede ČT2 od 26. února.
Dokumentární cyklus Když v tom jedou ženy uvede ČT2 od 26. února. | Foto: Česká televize

Praha - Dokumentární cyklus Když v tom jedou ženy, za nímž stojí režisérka Theodora Remundová, nabídne pohled na životy čtyř rozdílných žen, které spojují problémy se závislostí nejen na alkoholu.

Osudy nezaměstnané Zuzany, distributorky farmářských bedniček Jitky, Ely původem z Ukrajiny a operní divy Heleny od 26. února během čtyř večerů na programu ČT2 uvede Česká televize.

Na projektu Remundová spolupracovala se spoluscénáristkou Klárou Formanovou, která tehdy pracovala jako terapeutka v Bohnicích, v ženském pavilónu závislostí.

"Osudy našich hrdinek jsme sledovali v průběhu tří let. Nakonec se nám podařilo sestavit čtyři příběhové dokumenty, kdy závislost sledujeme z různých úhlů. A dva díly jsou věnovány, myslím, unikátní ukázce skupinové terapie. Unikátní zejména díky otevřenému postoji všech účastnic," uvedla Remundová.

Theodora Remundová.
Theodora Remundová. | Foto: Česká televize

V prvním z pětačtyřicetiminutových dokumentů se diváci 26. února seznámí s Jitkou, matkou čtyř dětí, která se snaží vyhrát zápas s alkoholem. Vyznává zdravý životní styl, pracuje jako distributorka farmářských bedniček, věnuje se makrobiotickému vaření a neváhá jet pomoct při povodních na sever Čech, se závislosti na alkoholu se ale vypořádat nedokáže.

"Závislost je opak svobody. Proto je důležité ji zkoumat, i když myslím, že ne vždy se člověku do toho chce," podotkla Remundová.

Závislost je podle Remundové bludný kruh. "Kdybych byla hodně namyšlená, chtěla bych, aby náš projekt byl impulsem k zamyšlení nad našimi životy, skrze otevřený pohled do života jiných," řekla.

Remundová, dcera herečky Ivy Janžurové a herce a režiséra Stanislava Remundy, vystudovala FAMU, obor dokumentární tvorba. Spolupracovala s Českou televizí na řadě dokumentárních filmů a cyklů. Je také herečkou. Účinkovala v inscenacích Divadla Na Zábradlí a hrála mimo jiné ve filmech Alice Nellis Ene Bene a Výlet.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy