Grandhotel Budapešť se Česku vyhnul. Kteří filmaři utrácejí?

ČTK ČTK
20. 2. 2014 11:53
Nejvíce peněz utratil v Čechách za film Ridley Scott. Pobídky pro filmaře jsou v Česku ale stále nedostatečné. O kolik z chystaných projektů za stovky milionů korun přijdeme v roce 2014?
Grandhotel Budapešť mohl vzniknout v Karlových Varech.
Grandhotel Budapešť mohl vzniknout v Karlových Varech. | Foto: cinemart

Praha - Obrat produkce zahraničních filmů natáčených vloni v České republice dosáhl dle odhadů Asociace producentů v audiovizi bezmála 2,7 miliardy korun - nejvíce od zavedení filmových pobídek v roce 2010.

Řada filmových a televizních projektů přinesla do Česka investice, pracovní příležitosti a ekonomické efekty v ubytovacích službách, dopravě či telekomunikacích.

"Z dat České filmové komise o projektech, jejichž producenti v letech 2012 a 2013 navštívili Česko a uvažovali o natáčení, ale vyplývá, že v tomto období jsme přišli o více než dvě desítky projektů a investice kolem čtyř miliard dolarů, tedy 80 miliard korun," řekla vedoucí komise Ludmila Claussová.

Nestabilizované pobídky

Viníkem je podle ní podfinancování pobídkového systému, který je každoročně vyčerpán už v prvním čtvrtletí. Neumožňuje vstup všem produkcím, které uvažují o natáčení v Čechách; a stejná situace bude i letos.

"Na rok 2014 se registrovalo přes sedmdesát projektů, mezi nimi i několik skutečně velkých zahraničních, každý z nich hodlající utratit v Česku stovky milionů korun. Dokud však nebudou pobídky stabilizované ve střednědobém výhledu státního rozpočtu minimálně částkou osm set milionů korun, bude se situace opakovat a budeme je ztrácet. Pro producenty jsou české pobídky na rozdíl od jiných zemí stále nepředvídatelné a nespolehlivé," řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Producent snímku Wese Andersona Grandhotel Budapešť právě oceněného na Berlinale Jeremy Dawson před premiérou v Praze potvrdil, že o natáčení v Česku uvažovali. Režisér si v létě 2012 prohlížel lokace v Praze a v Karlových Varech. "Právě finance hrály roli, pobídky v ČR nebyly jasné a my nakonec zvolili Německo," řekl.

Scott a seriály

Loňský rok byl podle Claussové, co do realizované filmové produkce, ve znamení zahraničních televizních seriálů, zejména historických. Například seriál 1864 byl s rozpočtem 577 milionů korun nejdražší dánskou televizní produkcí, téměř polovinu této částky filmaři utratili v Česku.

"Na devětašedesáti natáčecích dnech se podílelo přes dvě stě českých filmových profesionálů. Bitevní scény vznikaly v Milovicích, kde byly vybudovány pevnosti a zákopy. Dalšími lokacemi bylo Brno, Praha, Terezín a Lednice. Premiéra seriálu bude v Dánsku letos," uvedla Claussová.

Co do rozsahu investic byl nejvýznamnější produkcí a jedním z mála zahraničních celovečerních filmů natáčených v ČR americký snímek Child 44 v produkci Ridleyho Scotta. Hlavní roli ztvárnil Tom Hardy, jehož doplnili Noomi Rapaceová, Gary Oldman a Vincent Cassel. V průběhu jedenasedmdesáti natáčecích dnů se točilo na Barrandově, v Národním divadle, Národním muzeu, Rudolfinu a na stanici Anděl pražského metra.

"Praha a Česká republika vůbec má výborný mix rozmanitých lokací dostupných hodinu od Prahy a k tomu zkušený tým specialistů," uvedl výkonný producent filmu Child 44 Adam Merims. V Česku utratil tři čtvrtě miliardy korun, zaměstnal 265 českých profesionálů a šest tisíc komparzistů.

V Česku se natáčela i druhá řada francouzsko-německého seriálu Crossing Lines, jehož první řada tu vznikala už dříve. Dva detektivy ztvárnili William Fichtner a Donald Sutherland. Vedle nich se objeví Karel Roden, Marek Vašut, Klára Issová a Kateřina Brožová.

"Produkce Crossing Lines loni v Česku utratila sto milionů korun, další desítky milionů utratí letos při natáčení třetí řady," dodala Claussová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy