RECENZE Špinavý trik je vykalkulovaný oscarový podvod

Radomír D. Kokeš
28. 1. 2014 10:14
Sofistikovanost filmu Davida O. Russella je stejně jako lákavé nabídky podvodníků nedostupná jen zdánlivě, protože jde ve skutečnosti o fígl, jak být dostupná úplně pro každého.
Podívejte se na trailer ke snímku American Hustle (Špinavý trik) | Video: YouTube

Recenze - Špinavý trik se na první pohled jeví jako film, ve kterém je všechno potřebné k divácky oblíbenému bijáku. Je to retro ze sedmdesátých let, což je pravděpodobně nejoblíbenější éra k nostalgickému vzpomínání na životní styl.

Není ještě tak daleko jako šovinistická kravaťácká padesátková éra zahalená cigaretovým kouřem či sexuálně odpoutaná korálková šedesátková éra zahalená marihuanovým kouřem. Zároveň sedmdesáté roky nejsou tak nepříjemně blízko jako osmdesátky, z nichž lze dojatě vzpomínat možná na specifickou popkulturu nebo na odtržený svět makléřů, ale po životním stylu a módě osmdesátých let zatím nikdo zvlášť neteskní.

Sedmdesáté roky jsou přesně mezi, lidé žili a chodili oblékaní podobně jako dnes – a zároveň se lze určitým módním úchylkám pobaveně usmívat (ovšem jen do té chvíle, než se rozhlédnete kolem sebe v nějaké té „alternativnější“ kavárně pro každého).

Špinavý trik.
Špinavý trik. | Foto: Falcon

Vzpomínat na sedmdesáté roky se zdůrazněním těch zábavnějších rysů je tak určitě dobré pro lákavost snímku. Retrofilm zároveň umožňuje vyřádit se na kostýmech, maskách, kulisách a produkci všeobecně, což zajišťuje možnost uhranout jak jistý segment diváků, tak – a to především – všemožné poroty. Kdyby totiž nešťastnou náhodou (ach) nevyšly „důležité“ kategorie, nažene se prestiž na těch techničtějších.

Podle skutečných událostí!

Vyprávění se tváří jako důmyslné (začíná uprostřed příběhu, má více vypravěčů) a významově vrstevnaté (chytrý příběh o chytrých lidech, politicko-společenská satira, trocha sociálního dramatu, trocha osudové zamilovanosti), ale zase ne přehnaně moc, aby to pochopila i vaše babička (tetička / vzdálená tetička / sousedka / známá) v první fázi Alzheimerovy choroby. 

Špinavý trik.
Špinavý trik. | Foto: Falcon

Pro jistotu postavy všechno podstatné zopakují (v rozhovorech mezi sebou, v komentáři mimo obraz), styl zdůrazní každý dějově nosný detail (např. voňavku v autě), na konci se ve zvuku i v obraze zrekapitulují nejdůležitější zvraty… a především, kdyby se vám něco nezdálo, je to PODLE SKUTEČNÝCH UDÁLOSTÍ.

Herci příslovečně koncertují (jako by koncert nutně znamenal něco dobrého, to jste nikdy neslyšeli špatný koncert?) v jasně rozlišitelných rolích jistým způsobem obskurních jedinců.

Christian Bale je standardně vynikající i jako poprvé bezhlavě zamilovaný plešatící obtloustlý podvodník.

Bradley Cooper je standardně… Bradley Cooper, ovšem s natáčkami ve vlasech, choleričtějšími výlevy a výraznějším máváním rukama, takže zřejmě víc hraje a je jinak Bradley Cooper než je normálně (posoudí asi spíš ženy).

Robert De Niro hraje mafiána, zase… stejně… ale mluví u toho arabsky, a tak je to tak trochu vtipný mafián, zase…

Špinavý trik.
Špinavý trik. | Foto: Falcon

Jennifer Lawrence tentokrát nepředstavuje silnou ženskou figuru, nýbrž „blbou blondýnu“, které opravdu věříte, že je „blbá blondýna“. Třeba proto, že dává navzdory důraznému varování do mikrovlnky kov (a neopomene v samomluvě zdůraznit, že tak činí navzdory varování), což je epizodka, jejímž účelem je zřejmě dokázat pouze to, že je její postava opravdu „blbá blondýna“.

Amy Adams hraje sexy postavu (což film dokazuje tím, že je snímaná ve vyzývavých pózách), jež má být zároveň fikaná a chytrá (což film dokazuje tím, že to o ní jiné postavy říkají).

Live and Let Die

Herci jsou tudíž hodně vidět a především hodně slyšet, neb ve filmu se neustále mluví. Jestliže herci zrovna nemluví, významně se někam dívají (na sebe, před sebe, někam), kamera je sleduje, krouží kolem nich, najíždí na ně, odjíždí od nich (není možné nechat kameramana bez ceny) a do toho hraje dostatečně známý dobový hit.

Špinavý trik.
Špinavý trik. | Foto: Falcon

Pokud má píseň zároveň něco sdělovat či akcentovat, platí požadavek „aby význam pochopila i osoba v první fázi Alzheimerovy choroby“: blondýna omylem svou neopatrností ohrozí život svého manžela, načež jsou záběry na manžela v ohrožení života prostříhávány s jejím falešným zpěvem bondovské vypalovačky Live and Let Die.

A nakonec nezbytné doplňky. Ve filmu nechybí (a) záběr na odhalená ňadra (odvaha!), (b) vizuálně i zvukově experimentální scéna na diskotéce, tj. hodně bliká světlo, pracuje se s modrými filtry a obrazový prostor je plný kontrastních ploch (umění!), (c) zpomalené záběry s potlačeným zvukem (alternativa!), (d) průběžně rozvíjený gag s neustále nedopovídanou historkou (koncept!), (e) humorný flashback na násilný výjev (nekorektní vtip!), (f) jeden přechod od napínavé scény ke vtipné pointě (chytrý scénář!) a (g) jedno opulentní šokující odhalení (překvapení!).

To by bylo, aby něco z toho nezabralo jako podpůrný důkaz výjimečnosti díla nad rámec standardní produkce.

Špinavý trik (50 %)

Špinavý trik (American Hustle)

Všechno ve Špinavém triku je odměřené jak podle filmařského manuálu na oscarový film, jednotlivostem se nedá moc vytknout a sázka na jistoty mu koneckonců vyšla, jak ukazuje deset nominací na Oscara. Do ozvláštňujícího a esteticky (aspoň něčím) překvapivého díla však má tahle neozvláštňující, nerytmická a mechanická skládanka asi stejně daleko jako puzzle Mony Lisy o dvou stech dílcích do Mony Lisy. Špinavý trik volí podobnou strategii jako jeho postavy: sofistikovanost snímku je stejně jako lákavé nabídky podvodníků nedostupná jen zdánlivě, protože jde ve skutečnosti o fígl, jak být dostupná úplně pro každého.

A o čem celý Špinavý trik nakonec je? Je čímsi mezi bratry Coenovými (postavy podvádějí jiné postavy, ale není to tak pošahané), komerčnějším Soderberghem (jedná se o jeden velký pečlivě připravený podraz, ale není to tak podvratné) a mafiánsko-životopisným Scorsesem (zpřehledňuje se fungování světa optikou několika upovídaných komentářů, pomocí přeházené chronologie a s trochou černého humoru, ale není to tak důmyslné).

Zkrátka charismatický podvodník, ambiciózní agent FBI, podváděný starosta, falešný šejk, nevyzpytatelná ženská, jeden podvodnický trik a spousta pomrkávání na schopnější umělecké kolegy.

Všechno ve Špinavém triku je tak v důsledku odměřené jak podle filmařského manuálu na oscarový film, jednotlivostem se nedá moc vytknout a sázka na jistoty mu koneckonců vyšla, jak ukazuje deset nominací na Oscara.

Do ozvláštňujícího a esteticky (aspoň něčím) překvapivého díla však má tahle neozvláštňující, nerytmická a mechanická skládanka asi stejně daleko jako puzzle Mony Lisy o dvou stech dílcích do Mony Lisy.

Jinak řečeno, Špinavý trik volí podobnou strategii jako jeho postavy: sofistikovanost snímku je stejně jako lákavé nabídky podvodníků nedostupná jen zdánlivě, protože jde ve skutečnosti o fígl, jak být dostupná úplně pro každého.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy