Quentin Tarantino chce za únik svého scénáře milion dolarů

ČTK Kultura ČTK, Kultura
28. 1. 2014 11:32
Scénář westernu The Hateful Eight byl ke stažení na serveru Gawker. Tarantino se brání proti porušení autorského práva.
Quentin Tarantino.
Quentin Tarantino. | Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Režisér Quentin Tarantino podal žalobu proti internetovému serveru Gawker za porušení autorského práva. Toho se podle něj server dopustil, když zveřejnil odkazy na stránky, na nichž je možné si stáhnout scénář Tarantinova posledního chystaného filmu nazvaného The Hateful Eight.

Tarantino v žalobě, kterou podal v pondělí, žádá odškodnění převyšující milion dolarů. Žaloba jmenuje také server AnonFiles.com, na němž byl 146 stránek dlouhý Tarantinův scénář ke stažení. Tento server umožňuje uživatelům, aby na něj anonymně nahrávali soubory nebo si je z něj stahovali.

V podmínkách AnonFiles.com stanovuje, že za "nelegální a/nebo autorská práva porušující materiál jsou odpovědní uživatelé". Vyzývá je proto, aby "nenahrávali nic, co porušuje místní zákony", a varuje, že nelegální soubory mohou být smazány.

Riz Ortolani Django
Riz Ortolani Django | Video:

Ještě v pondělí byla na serveru Gawker nadále zpráva zveřejněná poprvé 23. ledna s aktivními odkazy na server AnonFiles.com s originální verzí scénáře. Šéfredaktor Gawkeru John Cook popřel, že by zveřejnění odkazu bylo porušením copyrightu. Gawker podle jeho vyjádření pro agenturu Reuters nevyzradil Tarantinův scénář, jen zveřejnil odkaz na internetovou stránku, odkud je možné ho stáhnout.

Padesátiletý Tarantino proslul odvážnými a drsnými filmy, které mísí černý humor s násilím. Patří mezi ně i Pulp Fiction: Historky z podsvětí z roku 1994 a Nespoutaný Django z roku 2012, které mu oba vynesly Oscara za nejlepší původní scénář.

Tarantino uvedl, že je z prozrazení scénáře "velmi, velmi deprimovaný", a zrušil plány na natočení filmu; namísto toho zveřejní pouze scénář.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Soud nevyhověl žádosti bývalého politika Davida Ratha o prominutí zbytku peněžitého trestu

Pravděpodobně bude zbylých pět milionů vymáhat, případně může soud i prodloužit vězení. Informaci uvedla Česká televize.

Zdroj: Domácí
před 33 minutami

Atentátník z Christchurch se při srpnovém soudu bude zastupovat sám, hrozí mu doživotí

Australan Brenton Harrison Tarrant, který se v březnu přiznal k vraždě 51 muslimů na Novém Zélandu, odvolal své právníky a hodlá se při srpnovém soudním stání zastupovat sám. Čelí obvinění z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a ze spáchání teroristického útoku. Hrozí mu doživotní trest.

Atentát spáchal loni 15. března ve dvou mešitách ve městě Christchurch při pátečních modlitbách.

Soudní řízení o výši trestu bylo už kvůli koronaviru odloženo, nově má začít 24. srpna a může trvat i déle než tři dny, informovala agentura AP. Nejvyšší soud v Christchurchi dnes termín potvrdil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy