Česká animace uspěla ve světě. Prestižní festival ocenil dva filmy z FAMU

Z nejdůležitějšího světového festivalu animace ve francouzském městě Annecy si české snímky odváží hned tři ceny. Získaly je studentské filmy z pražské FAMU nazvané Dcera a Pouštět draka. Oba beze slov, pomocí originálních výtvarných technik zachycují jemné emoce a křehké vztahy.
Trailer z filmu Dcera, který natočila studentka FAMU Daria Kashcheeva. | Video: Maur film

Kamera hledí na spodek batohu, sleduje texturu látky, jemně se pohybuje. A pak se pozvolna přesouvá vzhůru, s chvěním pozoruje hlavu hrdinky, od týla se přesouvá k tváři.

Snímek z Dcery.
Snímek z Dcery. | Foto: Maur film

Obvykle tímto způsobem začínají špičková díla sociálního realismu, jaká vytvářejí třeba mistři tohoto žánru, francouzští bratři Jean-Pierre a Luc Dardennové. Jenže studentka FAMU Daria Kashcheeva se rozhodla podobným realistickým stylem natočit animovaný film.

Zatímco bratři Dardennové se svými dramaty získávají hlavní ceny na nejprestižnějším festivalu v Cannes, Daria Kashcheeva za krátký snímek Dcera včera obdržela hlavní cenu ve své kategorii na nejdůležitější světové přehlídce animovaného filmu v Annecy.

Proč ten detailní popis první scény? Protože publiku okamžitě vyrazí dech. Točit ruční pohyblivou kamerou zblízka skutečné herce vyžaduje cit i um, ale pokusit se o něco podobného v oblasti loutkové animace je nevídané. Znamená to u každého okénka pohnout nejen objekty před kamerou, ale také kamerou samotnou.

Když se tedy o něco později loutková protagonistka rozběhne po schodech a za ní následuje třesoucí se kamera, ve výsledném dojmu se spojují silné emoce s údivem nad neuvěřitelnou pracností, s níž dílo muselo vznikat.

Film jménem Dcera ale není jen nějakým technickým triumfem. Původem ruská režisérka a animátorka Daria Kashcheeva pokračuje ve vynalézavé práci s animačním médiem ze svých předchozích snímků jako V popelnici nebo To Accept, tentokrát s vůbec nejemotivnějším výsledkem.

Zachycuje křehký vztah otce a dcery na základě jednoho nedorozumění z minulosti a dotýká se nejbolestivějších věcí, jaké se mohou odehrát mezi blízkými lidmi.

Autorka Dcery Daria Kashcheeva.
Autorka Dcery Daria Kashcheeva. | Foto: Hithit.com

V mlčenlivém světě loutkové animace vzniká odlišný typ intimity než při zachycování nuancí hereckého projevu. Stačí nenápadně animovat oči loutek. Každé mrknutí pak na publikum doléhá jako stisk heveru.

Kashcheeva navíc dělá věc, kterou si tvůrci realistických hraných dramat nemohou dovolit s takovou lehkostí: mísí tíživý realismus s fantazií, využívá možností animace k hladkým přechodům mezi snem, vzpomínkou a skutečností.

Snímek Dcera získal jak hlavní cenu v kategorii studentských filmů, tak cenu dětské poroty za nejlepší studentský film. Dětská porota ocenila ještě jeden snímek z FAMU. Nejlepším dílem pro děti prohlásila další křehký titul o vztahu dvou příbuzných, poetické Pouštět draka slovenského režiséra Martina Smatany.

Animovaný snímek Pouštět draka natočil v Česku působící slovenský režisér Martin Smatana. | Video: CeTA

Vypráví o chlapci, který se vyrovnává se smrtí dědečka, a též zachycuje smutek beze slov, za pomoci výtvarných technik. Kromě smutku však dává prostor i radosti, sdílení společných chvil, zážitkům, které mohou na chvilku povznést do oblak. Přeneseně i doslova.

Smatana pracuje s loutkami složenými z několika vrstev látky, a tak vnuk může pozorovat, kterak se dědečkovy ruce během společné hry rozlepují a vlají ve větru. Hravá moc animace se tu snoubí s metaforickým zachycením stárnutí a odcházení, když se dědeček doslova ztrácí před očima. Vrstvu po vrstvě.

Mezinárodní festival v Annecy je nejstarší přehlídkou zaměřenou výhradně na animovaný film, existuje od roku 1960.

Hned na prvním ročníku cenu za nejlepší krátký film vyhrál Břetislav Pojar. A v průběhu dekád tu uspěli další čeští tvůrci jako Jan Švankmajer - ten jako jediný Čech také v kategorii celovečerního filmu - či Michaela Pavlátová, která v současnosti na FAMU vede katedru animované tvorby.

Česká studentská animace ve světě boduje i dnes. Oceněné snímky Dcera a Pouštět draka představují podobně univerzálně srozumitelné příběhy jako nedávný festivalový hit Plody mraků, s nímž jeho autorka Kateřina Karhánková minulý rok objela na 150 festivalů a letos v únoru na festivalu Berlinale svou pouť završila ziskem ceny pro nejlepší evropský dětský krátký film.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy