Další hrdina Marvelu míří do kin. Black Panther neohroženě brání svou rodnou Wakandu

mad
18. 10. 2017 8:41
Black Panther, film podle komiksu nakladatelství Marvel, vypráví o dobrodružství válečníka T’Chally (Chadwick Boseman), který se po smrti otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země. Tam se má stát novým králem. Brzy se však dostane do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale celý svět: čelí nebezpečnému Erikovi (Michael B. Jordan), jenž ho chce svrhnout. V dalších rolích se objeví Andy Serkis (Válka o planetu opic), Lupita Nyong'o (12 let v řetězech) nebo Martin Freeman (trilogie Hobit). Film režíruje Ryan Coogler, který natočil drama Creed (2015). Black Panther dorazí do českých kin 15. února 2018.
Ukázka z filmu Black Panther. | Video:
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy