Glosa: Chystaný film o Jokerovi je jen záložní plán při záchraně skomírajícího komiksového světa DC

Martin Svoboda Martin Svoboda
26. 8. 2017 7:00
Producenti studia Warner Bros. před několika dny ozámili, že chystají film zaměřený na původ padoucha Jokera, jenž se objevuje v příbězích o Batmanovi. Jak se však zdá, jde jen o další snahu studia zachránit v boji s konkurenčním Marvelem, co se dá. Vesmír srovnatelný s tím, který ze superhrdinů poskládal Marvel, se mu totiž do kupy dát zjevně nedaří. A situace by mohla být kritická.
Jared Leto (uprostřed) v ne úplně povedené roli Jokera ve warnerovském Sebevražedném oddílu.
Jared Leto (uprostřed) v ne úplně povedené roli Jokera ve warnerovském Sebevražedném oddílu. | Foto: Warner Bros.

Vyjmenovat chyby, které udělalo studio Warner Bros. ve snaze konkurovat svými DC komiksy Marvelu, je dětsky jednoduché, ale ve své podstatě už zbytečné. Pokus o spojený vesmír (Justice League) srovnatelný s marvelovským superhrdinským týmem Avengers se zcela zjevně zhroutil a výsledky pitvy už jeho mrtvolu neoživí.

I warnerovští producenti si začínají uvědomovat, že takhle už to dlouho nepůjde, a hledají alternativy. Kontrast stále relativně dobrých tržeb a nevraživého přijetí fanoušky i kritikou pro ně musí být velké dilema: mají vydělávající a na deset let dopředu nasmlouvaný projekt opustit jen proto, že je nepopulární, nebo mají vydržet?

Rozhodli zatím šalamounsky. Přestože myšlenku spojeného vesmíru neopouštějí, zároveň oznámili vznik zcela samostatných filmů odtržených od kontinuity. První z nich by měl být thriller situovaný do osmdesátých let zaměřený na původ Jokera.

Produkce se chopí Martin Scorsese, režie a scénáře Todd Phillips. Do role se nevrátí Jared Leto, jehož vražedný klaun v Sebevražedném oddílu nedopadl nejšťastněji.

Ben Affleck se léčí z alkoholismu. Zahraje se Batmana?

Podobný osud, tentokrát jen podle neoficiálních zpráv, dost možná potká i Batmana. Jde o vyvrcholení bizarních škatulat okolo Bena Afflecka, který měl režírovat dalšího Batmana coby součást společného DC vesmíru, napsat k němu scénář a také si zahrát hlavní roli. Nejprve přišel o režijní křeslo, pak mu producenti odmítli přijmout již dokončený scénář a nyní - poté, Affleck oznámil, že se chce léčit z alkoholismu - je otázka, zda si Batmana alespoň zahraje.

Netřeba dodávat, že rozhodnutí začít stranou produkovat samostatné filmy, oznámené zcela netakticky před první velkou týmovou Justice League, naznačují velkou nedůvěru v její prolomení "kletby" divácké nezáliby.

Nešťastná Justice League

Situace okolo Justice League je obecně nešťastná. Trailery publikum nepřijalo s nadšením a tragédie v rodině Zacka Snydera, jehož dcera spáchala sebevraždu, donutila režiséra opustit téměř dokončený film. Kvůli "formalitám a doladění výsledné verze" naskočil do projektu režisér Joss Whedon, jenž stojí za marveláckými Avengers.

Ihned se však, opět neoficiálně, rozneslo, že film, který Whedon viděl, byl doslova "nekoukatelný". Následně začaly 45 dnů trvající masivní přetáčky, což je doba, během níž by se dal natočit úplně nový film.

Útrapy DC, jejichž výčet zde není zdaleka úplný (Flash a Aquaman mají každý své zákulisní drama), už připomínají hru divadla Járy Cimrmana. Ovšem ve chvíli, kdy musel natáčení kvůli smrti dcery opustit Snyder, nabrala celá situace nádech tragédie.

Projekt spojeného vesmíru je tak i přes úspěch Wonder Woman z mediálního úhlu pohledu na dně. Domino už začalo padat a jeden povedený film tento pohyb nezastaví.

DC zatím alespoň veřejně nevzdává naději, že režisér Whedon dovede Justice League do zdárného konce a Aquaman i Flash přes komplikace dopadnou dobře. Je ale vidět, že studio už si připravuje plán B.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

Další zprávy