Český snímek Vlny je mezi 15 kandidáty na Oscara pro nejlepší zahraniční film

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2024 22:01
Drama Vlny režiséra Jiřího Mádla se dostalo mezi 15 kandidátů americké akademie na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film, ukazuje užší výběr zveřejněný pořadateli těchto prestižních cen. Český snímek je v něm poprvé od roku 2021, kdy akademie takto vyzdvihla Šarlatána od Agnieszky Holland. Tentokrát její členové vybírali "shortlist" ze seznamu děl z 85 zemí.
Na fotografii z Vln je Stanislav Majer jako Milan Weiner.
Na fotografii z Vln je Stanislav Majer jako Milan Weiner. | Foto: Dawson Films

"Mám především obrovskou radost, a to hlavně z toho, že se ukazuje, že silná stránka toho filmu je srozumitelnost, protože na to všude na světě reagují úplně stejně a všemu rozumí, tím pádem je náš československý příběh zajímá," říká Jiří Mádl. "Je to boží," reagoval na úspěch šéf distribuční společnosti Bontonfilm Martin Palán.

Pokud by Vlny postoupily také mezi finální kandidáty na Oscary, kteří budou oznámeni za měsíc, byl by to v kategorii celovečerních filmů pro českou kinematografii první takový úspěch za posledních 20 let. Do nominačního výběru se od rozdělení Československa probojovaly dva snímky: Musíme si pomáhat Jana Hřebejka z roku 2000 a tři roky nato Želary Ondřeje Trojana. Kolja od režiséra Jana Svěráka pak roku 1997 v mezinárodní oscarové kategorii zvítězil.

Mádl považuje za úspěch, že se filmu podařilo získat pozornost, i když se v oscarové propagaci s finančními prostředky nemohl srovnávat s konkurencí. "Naše možnosti byly, asi jako když srovnáte potyčku v hospodě se soubojem Sparta a Atény," poznamenává s tím, že nejprve Vlny v prognózách prestižních časopisů nebyly ani v první čtyřicítce. Postupně ale stoupaly a nakonec se dostaly do užšího výběru.

Na nominace, které budou známé za měsíc, hledí Mádl sebevědoměji, než tomu bylo při cestě do užšího výběru. "Pro nás byl tohle nejtěžší krok, protože pro nás bez prostředků a bez toho, že by naše kinematografie měla za poslední dobu nějakou ohromně dobrou reputaci, byl mnohem těžší boj vybojovat shortlist," míní.

Inspirováno skutečností

Vlny zasazené do konce 60. let minulého století jsou inspirované skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu.

Autor a režisér filmu Mádl pracoval s osobními vzpomínkami původních členů redakce, kteří ve snímku vystupují pod skutečnými jmény. Vedle Jiřího Dienstbiera v podání Vojtěcha Kotka to jsou Věra Šťovíčková, kterou hraje Tatiana Pauhofová, Luboš Dobrovský (Martin Hofmann), Jan Petránek (Petr Lněnička) nebo Milan Weiner (Stanislav Majer).

Vedle českého zástupce jsou v užším výběru americké akademie také snímky z několika dalších evropských zemí nebo palestinský dokument From Ground Zero. Za jasného favorita letošního ročníku je v mezinárodní kategorii považován francouzský muzikál Emilia Pérez zasazený do prostředí obchodu s drogami. Snímek režiséra Jacquese Audiarda byl nedávno vyhlášen evropským filmem roku a posbíral deset nominací na Zlaté glóby.

Kromě Vln bojuje o Oscara také český snímek Krajan režisérů Viktora Horáka a Pavla Sýkory. Do užšího výběru se dostal v kategorii krátkometrážních hraných filmů, uvedla na svých stránkách americká akademie. Na úspěch dramatu, které už v říjnu získalo takzvaného studentského Oscara, upozornil server Echo24. Krajan vypráví o setkání českého vdovce a německého důstojníka SS, kteří jsou oba sudetského původu, během silvestrovské noci roku 1944 v chalupě odstřižené od civilizace.

Vítězové 97. ročníku Oscarů budou oznámeni na tradičním ceremoniálu v Los Angeles v noci na 3. března.

 

Právě se děje

Další zprávy