Manželská historie dvou umělců. Driver a Johanssonová se ve filmu rozvádějí s láskou

Táňa Zabloudilová Táňa Zabloudilová
10. 12. 2019 19:33
Téměř unisono pochvalné recenze, divácká hodnocení a od včerejška také šest nominací na ceny Zlatý glóbus. Nejnovější film amerického režiséra Noaha Baumbacha, který se jmenuje Manželská historie (Marriage Story) a k vidění je ve videotéce Netflix, vypráví hned několik příběhů o vztahu divadelního režiséra Charlieho Barbera a herečky Nicole v jednom.
Scarlett Johanssonová, Ahzy Robinson a Adam Driver v Manželské historii.
Scarlett Johanssonová, Ahzy Robinson a Adam Driver v Manželské historii. | Foto: Wilson Webb/Netflix

Ten první je o jejich manželství, dokud ještě fungovalo. Film začíná okouzlujícím vypravěčským nápadem: oba protagonisté láskyplně předčítají seznam specifických, pozitivních vlastností toho druhého. Nicole, kterou hraje Scarlett Johanssonová, dokáže naslouchat, všechny ostříhat, všude nechává hrníčky s čajem a ponožky, neumí vařit a dává skvělé dárky.

Charlie v podání Adama Drivera jí, jako by měl přijít hladomor, je pořádný, všude zhasíná, nedívá se do zrcadla a brečí u filmů. Ona pochází z velkého domu z Los Angeles, on z venkova v Indianě, ale teď je z něho větší Newyorčan než rodilí Newyorčané.

Barberová vs. Barber

Když Nicole o jejich vztahu později začne vyprávět právničce, ocitáme se v příběhu o ní a jejím odcizení od manžela. Ještě předtím ale sedíme u terapeuta, který dvojici pobídl, ať každý sepíše milé rysy toho druhého. V dusnu místnosti je zjevné, že navzdory stále patrné vzájemné láskyplnosti už manželé nedovedou dál komunikovat. A proto jsou jejich další příběhy do velké míry oddělené. Dál už se budou protínat jen kvůli společné výchově osmiletého Henryho.

Následuje část, kdy Nicole vypráví o sobě, potenciální hvězdě z herecké rodiny, která před lety odjela na návštěvu New Yorku, v avantgardním divadle potkala Charlieho, po dvou vteřinách se zamilovala a už tu zůstala. Stala se součástí jeho života, domova i divadelního souboru, jemuž Charlie velí.

Teď se ale touží vrátit ke svojí kariéře. V Charlieho newyorském vesmíru bude totiž hlavní hvězdou vždycky on. A ona zůstává vedlejší postavou, na kterou se neberou ohledy.

S oběma Barberovými pak prožíváme variaci na drama z konce 70. let minulého století Kramerová versus Kramer, ve které na sebe však strhává pozornost Laura Dernová jako Nicolina bojovná právnička a Alan Alda coby dobromyslný právní zástupce Charlieho.

Manželskou historii s českými titulky lze vidět na Netflixu. | Video: Netflix

"Představte si, že jste chudá matka, kterou opustil manžel a odmítá platit. Pro ochranu takových je rozvodové řízení navrženo," vysvětluje právník zmatenému Charliemu, proč ho a Nicole systém nutí k nelítostné válce, i když sami by se nejraději domluvili stranou dramatu v soudní síni.

Nakonec pronikáme k emocionálnímu těžišti filmu: Charlie si postupně uvědomuje osobní neštěstí, které si přivodil. Snímek sice nestojí na ničí straně, je to ale zjevně Charlie, kdo kvůli zahleděnosti do sebe sama nedovedl pochopit, jak moc jeho manželka potřebuje rovnocenný prostor. A zatímco Nicole je sice naštvaná i nešťastná, má jasno. On si teprve musí uvědomit, co a proč se mu stalo.

Režisér hipsterů

Noah Baumbach, který při psaní scénáře vycházel z vlastní zkušenosti s rozvodem, má mezi americkými režiséry postavení ne nepodobné známějšímu Wesu Andersonovi. S ním napsal scénáře k jeho filmům Život pod vodou a Fantastický pan Lišák.

Scarlett Johanssonová a Adam Driver.
Scarlett Johanssonová a Adam Driver. | Foto: Wilson Webb/Netflix

Oba padesátníci bývají - díky svému melancholickému tónu, vybranému vkusu a tendenci vyprávět příběhy o krizích mladého věku - považováni za tvůrce oslovující především mileniály a oblíbence hipsterů.

Zatímco Anderson točí filmy, které se zdánlivě nepodobají ničemu než sobě navzájem a děti si v nich vyměňují role s dospělými, Baumbachovy snímky připomínají seriál Girls od Leny Dunhamové nebo některá díla Woodyho Allena.

Pro filmaře, který měl pomalejší start a výrazně uspěl až s předloňským snímkem nazvaným Meyerowitzovic historky (nový výběr), byla donedávna charakteristická nálepka tvůrce "malých filmů". Nenápadných komediálních příběhů o hledání identity ještě ne úplně dospělých a často trochu směšných hrdinů. Ať už šlo o protivného zneuznaného depresivního čtyřicátníka hraného Benem Stillerem v neobvyklé komedii Greenberg, mladou energickou tanečnici Frances Ha (Greta Gerwigová), nebo univerzitní studentku (Lola Kirkeová), kterou všichni spolužáci nudí a ve filmu Mistress America ji okouzlí až o něco starší newyorská nespoutaná duše opět v podání Baumbachovy někdejší spoluscenáristky Grety Gerwigové.

Očekávatelnou, ale ne nezábavnou položkou v režisérově díle je pak komedie While We’re Young. V ní se Ben Stiller a Naomi Wattsová, pár ve středním věku, pokouší načerpat ztracenou životní energii a styl od mladých hipsterů v podání Adama Drivera a Amandy Seyfriedové.

V první ukázce z filmu Nicole popisuje, co se jí líbí na Charliem. | Video: Netflix

Nový Woody Allen

Baumbach je nejsilnější při portrétování svérázných velkoměstských hrdinů, jejich podivných vlastností, nespokojenosti se životem a komických situací, do kterých se dostávají kvůli svým nerealistickým očekáváním.

Na posledních dvou filmech je ale znát, že režisér má větší ambice. Nejen kvůli tomu, že se pouští do "velkých" témat jako rodina a manželství. V Meyerowitzovic historkách a nynější Manželské historii jde pořád hlavně o to, v dobrém se zasmát tomu, jak jsou postavy směšné - když ne Nicole, tak alespoň Charliemu.

Laura Dernová a Scarlett Johanssonová.
Laura Dernová a Scarlett Johanssonová. | Foto: Wilson Webb/Netflix

Zároveň se ale Baumbach snaží jejich život více prokreslit. V Manželské historii to dělá o něco tlumenějším tónem než v předešlé komedii o dysfunkční židovské rodině - a funguje to díky skvělému Adamu Driverovi a Scarlett Johanssonové, kteří zvládají být komičtí, aniž by přehrávali.

Přes tuto snahu však zdrcující síla, kterou komedii přisuzují mnohé recenze, není patrná ani po dvojím zhlédnutí. Ve srovnání s dnešními americkými komediálními seriály, kterým se film nejvíc blíží - kromě Girls například Atlanta, Master of None, Ramy nebo Nejistá -, režisér nedokáže vystihnout postavy tak komplexně.

I jednotlivé epizody současných seriálů dosahují větší hloubky a originality než Baumbach, který sklouzává k variacím na důvěrně známé, jako když se Adam Driver po allenovsku řízne do paže při návštěvě sociální pracovnice nebo když se vtipkuje o rozdílech mezi New Yorkem a Los Angeles.

Některé postavy jako maminka Nicole, u Meyerowitzů to byl tatínek v podání Dustina Hoffmana, pak zůstávají na úrovni karikatur a nerozvinutých klišé.

Ve druhé ukázce z filmu Charlie líčí, co má rád na Nicole. | Video: Netflix

Narcismus kreativních

Možnost prožít dopady rozvodu s Charliem trochu přehlušuje předvádivost scénáře. Daná je tím, že Charlie a Nicole, stejně jako tvůrce pocházejí z uměleckého prostředí. Popis vztahu stojí na zdůrazňování jejich tvůrčích géniů a profesní kompatibility, která nakonec byla jen zdánlivá.

Charlie v jedné ze závěrečných scén vyjadřuje smutek zpěvem v baru, který navštěvuje se svým divadelním souborem.

Neuměleckou každodennost páru popisuje především seznam věcí, který sepsali na přání terapeuta. Návyk na společné stříhání vlasů, zhasínání jednoho a velkorysost druhého jsou ale přece jenom spíš vtipné drobnosti.

Nakonec nám tedy vychází sice zábavný a nápaditý, ale nepříliš hluboký propletenec příběhů o jednom vztahu mezi ambiciózní herečkou a narcistním režisérem, který nepochopil, že jeho žena potřebuje rovnocenný prostor. Další Baumbachova story o směšné nedospělosti ambiciózních tvůrčích typů. O čem jiném než o Charlieho směšné nezralosti je hádka manželů, která budí dojem, že chce spíš rozesmát než tnout do něčeho, co doposud nebylo vidět?

Manželská historie není špatný film, naopak. Jen je velmi očekávatelný. Divácky vděčný díky obsazení a laskavosti, se kterou režisér popisuje rozkol manželské dvojice. Rozvod tu není válkou, ale docela obyčejně nešťastným koncem životní etapy dvou lidí.

Jako příjemnou oddechovku jde Manželskou historii určitě doporučit. Jen v žebříčcích letošních nejzajímavějších snímků je trochu neadekvátně vysoko.

Manželská historie (The Marriage Story)

Scénář a režie: Noah Baumbach
Netflix, k vidění od 6. prosince.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy