Obamovi vydali film na Netflixu. Vypráví, jak americkou automobilku přebrali Číňané

Reuters Kultura Reuters, Kultura
22. 8. 2019 10:48
Bývalý americký první pár Barack a Michelle Obamovi za sebou mají filmový debut. Vyprodukovali dokumentární snímek z industriální oblasti státu Ohio, který měl včera premiéru na Netflixu. Podle recenzentů je podmanivý a přichází v pravý čas.
Propuštění zaměstnanci továrny z filmu American Factory.
Propuštění zaměstnanci továrny z filmu American Factory. | Foto: Netflix

Snímek nazvaný American Factory vypráví, co se přihodilo, když čínská firma převzala zkrachovalou fabriku americké automobilky General Motors. Jde o první plod na několik let plánované spolupráce streamovací videotéky Netflix s produkční společností Higher Ground, kterou vloni založili právě bývalý americký prezident z let 2009 až 2017 Barack Obama a první dáma Michelle Obamová.

Barack a Michelle Obamovi.
Barack a Michelle Obamovi. | Foto: ČTK/PA

"Díky dobrému příběhu snáze pochopíte, jak žijí druzí. Může vám pomoci najít s nimi společnou řeč. Proto nás s Michelle zaujalo, o čem vypráví první film Higher Groundu," vysvětlil Obama na Twitteru.

Snímek zachycuje osudy tisíců dělníků, kteří pracovali v automobilce General Motors v Ohiu. O zaměstnání přišli v prosinci 2008 kvůli hospodářské krizi. Šest let nato některé z nich najala čínská firma Fuyao Glass, když ve stejné továrně začala vyrábět autoskla.

"American Factory popisuje, co se stane, když se po ekonomické stránce citlivá Amerika střetne s novou érou ambiciózní čínské expanze," uvádějí producenti. Podle nich film nejprve s humorem ilustruje střet americké a čínské kultury, než otevře závažnější témata, jako jsou nedostatečná bezpečnostní opatření při práci, nízké platy, spory kvůli zakládání odborů či hrozba další ztráty místa, tentokrát kvůli robotizaci a prodělkům, jichž firma dosahuje pod čínskými majiteli.

Deník Washington Post v recenzi konstatoval, že film American Factory ukázkově ilustruje cíle společnosti Higher Ground, tedy upozorňovat širší veřejnost na osudy lidí, kteří jinak nedostávají hlas.

"Chceme, aby ze sebe lidi vystoupili, aby zažili a pochopili životy těch druhých," říká Obama v propagačním videu Netflixu, kde hovoří s autory filmu Julií Reichertovou a Stevenem Bognarem.

Ti dříve získali nominaci na Oscara, před American Factory natočili několik titulů uvedených na nezávislých amerických festivalech Sundance či Telluride. Oba režiséři spolu žijí v Ohiu, o kterém snímek vypráví.

Film American Factory je od včerejška k vidění ve videotéce Netflix. | Video: Netflix

Michelle Obamová jim v propagačním videu líčí, jaký dojem na ni udělal úvodní záběr dělníků na ploše továrny. "To je moje zázemí, jako by to bylo o mém otci," vzpomíná Obamová, jejíž otec kdysi v Chicagu pracoval v městské vodárně.

"Líbí se mi, že ten film nechává lidi, aby svůj příběh vyprávěli sami. American Factory není podané z nějaké názorové pozice nebo předem vybraného úhlu," pochvaluje si bývalá první dáma.

Americký list Los Angeles Times napsal, že film je "podmanivý". New York Times konstatovaly, že jde o "poctivou a politicky břitkou kroniku kapitalismu, propagandy, střetu hodnot a dělnických práv".

Režiséři filmu Julia Reichertová a Steve Bognar.
Režiséři filmu Julia Reichertová a Steve Bognar. | Foto: Netflix

Web Vox.com zabývající se popkulturou označil snímek za "fascinující vhled do výzev, které před nás staví globalizace". A na stránkách Rotten Tomatoes, které fungují jako agregátor recenzí, film získal průměrné hodnocení 97 procent.

Firma Higher Ground uzavřela smlouvu, podle níž bude pro Netflix vyrábět, vybírat nebo dodávat obsah po dobu několika let. Výše kontraktu není známá.

V dohledné době Higher Ground uvede na Netflixu drama ze světa módy, seriál pro předškoláky zaměřený na zdravou výživu nebo adaptaci knihy Davida W. Blighta nazvané Frederick Douglass: Prophet of Freedom.

Jedná se o životopis jednoho z nejvýznamnějších černých Američanů a sociálních reformátorů 19. století Fredericka Douglasse, který uprchl z otroctví a začal prosazovat jeho zrušení. Kromě toho napsal několik knih, vydával vlastní noviny a hlásal rovnost všech bez ohledu na barvu pleti nebo jejich původ.

Knihu o Douglassovi, podle níž vzniká adaptace Netflixu, vloni vydal David W. Blight, letos získala Pulitzerovu cenu za nejlepší historické dílo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy