Bubeníček, nebo Barankiewicz. Kdo povede balet v Národním?

ČTK ČTK
3. 12. 2014 12:03
Národní divadlo do konce roku vybere šéfy baletu a činohry. Konečné rozhodnutí je na generálním řediteli Janu Burianovi.
Jiří a Otto Bubeníčkovi.
Jiří a Otto Bubeníčkovi. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Novým šéfem Baletu Národního divadla se může stát Jiří Bubeníček, první sólista drážďanského baletu Semperoper, nebo první sólista Stuttgartského baletu Filip Barankiewicz. V uzavřeném výběrovém řízení komise zvažovala jako třetí kandidátku primabalerínu Dariu Klimentovou z Anglického národního baletu.

Konečné rozhodnutí odborná komise nechala na generálním řediteli Národního divadla Janu Burianovi. Ten vítěze konkurzu spolu s vítězem výběrového řízení na šéfa činohry zveřejní do konce prosince.

Nový umělecký ředitel Baletu ND převezme soubor po Petru Zuskovi v sezoně 2017/2018. Zuska působil ve funkci patnáct let. V komisi pro výběr šéfa baletu jsou členové Garanční rady ND, tedy senátor Jiří Šesták, ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková, dramatik Milan Uhde a rektor Akademie múzických umění Jan Hančil, které doplňují zahraniční odborníci.

Jsou mezi nimi Ivan Liška (ředitel Bayerisches Staatsballett Munich), Ted Brandsen (ředitel Dutch National Ballet), Johannes Öhman (ředitel Royal Swedish Ballet), Mário Radačovský (umělecký šéf baletu Národního divadla v Brně) a Alexandr Katsapov (první sólista baletu ND).

Činoherní komise 20. prosince doporučí řediteli ND ke jmenování jednoho ze tří českých divadelních režisérů, jimiž jsou David Drábek, Daniel Špinar a Ivan Krejčí. Umělecký ředitel činohry české první scény povede soubor od sezony 2015/2016.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V 75 letech zemřel hudebník a producent Ric Ocasek, manžel první české topmodelky

Americký rockový hudebník a producent byl v neděli nalezen mrtvý ve svém bytě na Manhattanu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na newyorskou policii. Policisté na místě nezjistili žádné známky cizího zavinění, příčinu smrti nyní určí soudní lékař. Ocasekovi, zpěvákovi legendární rockové kapely The Cars a manželovi první topmodelky českého původu Pavlíny Pořízkové, bylo 75 let.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami
před 48 minutami

Trump podpořil soudce Kavanaugha, jenž čelí novým obviněním z obtěžování

Americký prezident Donald Trump se zastal soudce Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha, který čelí novým obviněním z nevhodného sexuálního chování. Obvinění vznesl bývalý spolužák z univerzity, Kavanaugh se podle něj na studentském večírku obnažoval a došlo i k dalšímu nevhodnému chování. O nových obviněních informoval list The New York Times. Prezident v reakci na tato tvrzení odsoudil média i opoziční demokraty, kteří volají po soudcově odvolání. Kavanaugh by se měl podle Trumpa bránit a soudit kvůli urážce na cti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy