La Putyka je poprvé mezinárodní a zpátky v hospodě

Kultura ČTK Kultura, ČTK
22. 5. 2013 11:11
Cirk La Putyka vrátí v létě do repertoáru své první představení
Risk
Risk | Foto: La Putyka

Praha - Představení souboru Cirk La Putyka s názvem Risk má poprvé mezinárodní obsazení. Kromě nových tváří se mohou diváci těšit i na nové disciplíny, živou hudbu, projekce, ale i létající nože a sekyrky.

"Představení Risk je esencí fantazie a svobody pohybu v omezení, plné kontrastů, barev a emocí," říká principál souboru Rosťa Novák.

Čtěte také
Buďte hrdí na La Putyku, říká Tilde Björforsová

Cílem projektu je podle něj i hledání nových cirkusových disciplín a možností využití nových materiálů a scénograficky-technických postupů.

Foto: La Putyka

"Využíváme loutkové divadlo ve vztahu k akrobacii a modernímu tanci, živou hudbu na scéně, neokázalé prosté materiály, propojení tance s tělesným handicapem. To je přístup, který si vyžaduje mnohem náročnější období zkoušení a příprav," dodává Novák.

Představení Risk je součástí triptychu, který vznikl spoluprací souborů Cirkus Cirkör ze Švédska, francouzského Cahin Caha a La Putyky. Zbylá dvě představení nesou tituly Knitting Peace a Rose a obsahují společné prvy a tvůrčí postupy, ačkoliv každé má své vlastní téma i poetiku. Všechny tři budou k vidění v srpnu na festivalu Letní Letná. Představení Risk je na programu v La Fabrice, stejně jako až do 23. června i další inscenace souboru - Slapstick Sonata a Up End Down.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Do léta to bude jediná možnost, protože letos jsme se rozhodli, především z finančních důvodů, nepořádat přehlídku ChapiteauX. Do dalších let se jí ale nezříkáme," podotkl Novák.

Zpět do hospody

V červenci se téměř po roce vrátí do repertoáru Cirku La Putyka vůbec první představení, které režisér Rosťa Novák se svým souborem vytvořil a které dalo jméno celému ansámblu - La Putyka. Cenami ověnčená inscenace z prostředí české hospody, která s novocirkusovou poetikou kombinuje akrobacii, tanec, loutky a sportovní výkony, se bude v pražském prostoru La Fabrika hrát během osmi večerů od 16. do 19. a od 23. do 26. července.

Podle mluvčího souboru Vítka Nováka půjde o aktualizovanou podobu tohoto projektu, s níž se už setkali návštěvníci březnové přehlídky v ostravské hale Gong.

La Putyka - úspěšný nový nový cirkus po česku nebude chybět ani v Plzni
La Putyka - úspěšný nový nový cirkus po česku nebude chybět ani v Plzni | Foto: Martin Faltus

"Od prvního dne zkoušení uplyne v říjnu pět let. Během té doby jsme nabrali spoustu zkušeností, hodně nového objevili - a o to bychom se rádi podělili. Změnili jsme některé choreografie, některé části inscenace jsou náročnější, ale struktura představení se moc nezmění. Díváme se na La Putyku s pětiletým odstupem a stále je co hledat, pořád nás baví a inspiruje," vysvětlil návrat k prvotině Rosťa Novák.

V plném proudu je také zkoušení nového představení s čistě mužským obsazením v režii Jiřího Havelky, premiéra je plánována na konec roku. Další dvě inscenace se chystají v roce 2014. Jedna bude s mezinárodním obsazením pod Novákovou taktovkou, druhou bude režírovat Fin Maksim Komaro, který už s tímto kolektivem připravil poetickou klauniádu Slapstick Sonata.

V letošním roce se členové souboru zúčastní workshopů s akrobaty francouzského souboru Compagnie XY a trenérem ze švédské cirkusové univerzity DOCH. Přes léto se Cirk La Putyka objeví na festivalech Cirk-UFF v Trutnově a Letní Letná v Praze. "Během července a srpna vyjedeme do Belgie, Polska a Německa," doplnil Novák.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, tvořily se kolony

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět.

Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému, k nehodě přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Před 06:00 se podařilo následky nehody odstranit a dálnici znovu otevřít.

Nehoda se stala na 12. kilometru směrem na Brno. Kolize dvou osobních aut skončila podle informací silničářů vážným zraněním. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy