Navázat na Svobodu a Radoka. Laternu magiku povede mim Vizváry

ČTK ČTK
11. 1. 2021 16:50
Novým uměleckým šéfem pražské Laterny magiky se stal mim, režisér, pedagog a držitel Ceny Thálie Radim Vizváry. V pondělí to oznámilo Národní divadlo. Laterna magika je jeho čtvrtým souborem vedle činohry, opery a baletu.
Radim Vizváry už zkouší první inscenaci pro Laternu magiku.
Radim Vizváry už zkouší první inscenaci pro Laternu magiku. | Foto: David Konečný

Vizváry plánuje rozvíjet odkaz multižánrového divadla, využít české i zahraniční kontakty pro získání nových tvůrců nebo podpořit využití nových technologií.

Radim Vizváry při sólové inscenaci nazvané VIP.
Radim Vizváry při sólové inscenaci nazvané VIP. | Foto: David Konečný

"Laterna magika prošla za svou existenci mnoha proměnami, hledala své nové podoby a snažila se držet krok s rozvojem divadla i audiovizuálních technologií," říká Vizváry, podle něhož se divadlo dnes neobejde bez progresivnějšího využití nových technologií a multižánrovosti. "Vážím si odkazu Josefa Svobody a Alfréda Radoka a věřím, že jejich nadčasové myšlenky budeme nejlépe naplňovat právě tím, když se stane Laterna magika prostorem experimentu," dodává ke své koncepci.

K využití nových technologií by mu měla pomoci spolupráce s vědci i studenty technických oborů, stejně jako s dalšími profesemi, které nemusí být nutně divadelní. "Máme příležitost propojit umělecké styly, směry a obory, které doposud jen sloužily nebo byly podřízenou součástí historicky zakořeněných tradičních žánrů," poznamenává.

Vizváry chce také více využívat současný tanec, fyzické divadlo, pantomimu, akrobacii, loutkové divadlo nebo nový cirkus.

První premiéru, kterou Laterna magika uvede pod jeho vedením, už zkouší. Inscenace Zázrak (s)tvoření ve Vizváryho režii bude určena rodinnému publiku. Hlavním poselstvím díla, jež kombinuje současný tanec, nový cirkus, loutkohru a ruční animace, je myšlenka, že svět bude vždy takový, jaký si jej lidé vytvoří.

Jedenačtyřicetiletý Vizváry patří mezi nejvýraznější osobnosti současného mimického divadla. Je absolventem pražské HAMU a držitelem Ceny Thálie 2016 v kategorii Balet, pantomima a ostatní tanečně-dramatické žánry za herecký výkon v představení Sólo. Obdržel mnoho dalších cen v Česku i zahraničí.

Jako autor, režisér nebo choreograf má na kontě stovku představení, coby interpret představil svou práci téměř v celé Evropě nebo USA, Asii a Africe.

Ve vlastní tvorbě se nejvíce specializuje na pantomimu, rozvíjí ji do současné podoby a zabývá se problematikou nonverbálního divadla, a to i ve sféře pedagogické a teoretické.

V Národním divadle vytvořil choreografie k inscenacím Z mrtvého domu, Juliette (Snář), Sen čarovné noci, Billy Budd a režii grotesky Poprask v opeře nebo opery Láska ke třem pomerančům.

V současnosti s uskupením Losers Cirque Company vytváří novou scénu nového cirkusu a pantomimy Divadlo Bravo v bývalém Branickém divadle v Praze.

Byla doba, kdy jsem se styděl před ostatními říct, že dělám pantomimu, všichni mi říkali, Vizváry, co to děláš za kostlivce, tvrdí mim. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Koalice vedená Saúdskou Arábií tvrdí, že v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v neděli uvedla, že při náletu v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců. Koalice a šíitští rebelové známí jako Húsíové svádí boje o město Maríb, které je poslední baštou provládních sil na severu země, uvedla agentura AFP. Povstalci své ztráty obvykle nesdělují a informaci vojenské koalice nekomentovali.

Vojenská koalice tvrdí, že její nálety za posledních 24 hodin zabily 165 povstalců a zničily deset vojenských vozů. Podobnou informaci síly vedené Saúdskou Arábií vydaly i v pátek, kdy tvrdily, že zabily nejméně 156 rebelů a zničily osm vozů. Boje v Maríbu a okolí znepřátelené strany zahájily v únoru, oblast je bohatá na ropu. V posledních dnech si boje vyžádaly v oblasti kolem tisíce mrtvých.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní šíitští povstalci v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Konflikt bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. OSN situaci v Jemenu označuje za nejhorší světovou humanitární krizi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na jihu Indie zahynulo při povodních nejméně 15 lidí

V jižní Indii o víkendu zemřelo při povodních nejméně 15 lidí. Informovala o tom stanice BBC. Ve dvou okresech indického státu Kérala úřady pohřešují desítky osob a obávají se, že počet obětí ještě výrazně stoupne. Silný déšť a sesuvy půdy odřízly od zbytku světa několik vesnic.

Pršet začalo v postižené oblasti silně už v sobotu. Déšť způsobil přívalové povodně a sesuvy půdy. Na některá místa musely vrtulníky dovézt potravinovou a jinou pomoc. Do záchranných akcí se zapojila také armáda.

Silný déšť dnes podle úřadů v postižených oblastech ustal a místní obyvatelé začali s odstraňováním škod. Ve dvou okresech státu Kérala pokračují pátrací akce, jelikož se tam stále pohřešují desítky lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy