Balet mezi obrazy. Sólisté Národního divadla tančí na výstavě Rembrandtových děl

ČTK ČTK
2. 1. 2021 14:07
Spojením výtvarného umění s baletem do nového roku vstoupily pražská Národní galerie a Národní divadlo. V reakci na uzavření kulturních institucí zveřejnily video natočené na výstavě Rembrandtových děl. Dva sólisté baletního souboru první české scény v něm interpretují vztah Rembrandta a jeho životní lásky Saskie van Uylenburghové.
Rembrandta tančí Fraser Roach, Saskii Evgeniya Gonzalezová. Foto: Serghei Gherciu | Video: Národní galerie Praha

Tančí je sólisté baletu Evgeniya Gonzalezová a Fraser Roach. Choreografii na hudbu Benjamina Gregoryho inspirovala výtvarná díla.

Milostný duet se natáčel ve výstavních prostorách, kromě portrétu Rembrandtovy ženy Saskie je součástí klipu i obraz Učenec ve studovně, jediná Rembrandtova malba na českém území. Obraz z roku 1634 ze sbírky Národní galerie je podle odborníků vzorovým příkladem autorova umění zachytit pocity a duševní rozpoložení portrétovaného.

Video připravil italský režisér Marco Chiodi, který s Baletem Národního divadla spolupracuje dlouhodobě. Čtyřminutový klip měl na sociálních sítích a YouTube premiéru v pátek večer.

Výstavu nazvanou Rembrandt: Portrét člověka, která se připravovala několik let a měla začít na jaře, nakonec o půl roku zdržela pandemie koronaviru. Pořadatelé museli vyjednat jiné zápůjčky děl, protože některá původní nebylo možné dovézt. Nakonec výstava v paláci Kinských na Staroměstském náměstí začala v září, kvůli druhé vlně pandemie však byla otevřená jen krátce.

S přechodem na nižší stupeň protiepidemického systému byla znovu otevřena počátkem prosince, aby se po asi deseti dnech opět zavřela.

Ke konci roku pro ni stejně jako pro čtyři vybrané přehlídky ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD vyjednal výjimku z vládních opatření, ta však padla s přechodem Česka do pátého, nejvyššího stupně protiepidemického systému. Od 27. prosince je tak výstava opět zavřená.

V paláci Kinských se momentálně nachází 115 děl z významných zahraničních i českých institucí a soukromých sbírek. "Rembrandtovy grafické práce budou pro mnohé návštěvníky fascinujícím objevem, novým setkáním s autorem, jehož jméno je často synonymem pro šerosvit, živost a psychologicky věrohodné portréty," napsalo o výstavě Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 46 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy