Balet mezi obrazy. Sólisté Národního divadla tančí na výstavě Rembrandtových děl

ČTK ČTK
2. 1. 2021 14:07
Spojením výtvarného umění s baletem do nového roku vstoupily pražská Národní galerie a Národní divadlo. V reakci na uzavření kulturních institucí zveřejnily video natočené na výstavě Rembrandtových děl. Dva sólisté baletního souboru první české scény v něm interpretují vztah Rembrandta a jeho životní lásky Saskie van Uylenburghové.
Rembrandta tančí Fraser Roach, Saskii Evgeniya Gonzalezová. Foto: Serghei Gherciu | Video: Národní galerie Praha

Tančí je sólisté baletu Evgeniya Gonzalezová a Fraser Roach. Choreografii na hudbu Benjamina Gregoryho inspirovala výtvarná díla.

Milostný duet se natáčel ve výstavních prostorách, kromě portrétu Rembrandtovy ženy Saskie je součástí klipu i obraz Učenec ve studovně, jediná Rembrandtova malba na českém území. Obraz z roku 1634 ze sbírky Národní galerie je podle odborníků vzorovým příkladem autorova umění zachytit pocity a duševní rozpoložení portrétovaného.

Video připravil italský režisér Marco Chiodi, který s Baletem Národního divadla spolupracuje dlouhodobě. Čtyřminutový klip měl na sociálních sítích a YouTube premiéru v pátek večer.

Výstavu nazvanou Rembrandt: Portrét člověka, která se připravovala několik let a měla začít na jaře, nakonec o půl roku zdržela pandemie koronaviru. Pořadatelé museli vyjednat jiné zápůjčky děl, protože některá původní nebylo možné dovézt. Nakonec výstava v paláci Kinských na Staroměstském náměstí začala v září, kvůli druhé vlně pandemie však byla otevřená jen krátce.

S přechodem na nižší stupeň protiepidemického systému byla znovu otevřena počátkem prosince, aby se po asi deseti dnech opět zavřela.

Ke konci roku pro ni stejně jako pro čtyři vybrané přehlídky ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD vyjednal výjimku z vládních opatření, ta však padla s přechodem Česka do pátého, nejvyššího stupně protiepidemického systému. Od 27. prosince je tak výstava opět zavřená.

V paláci Kinských se momentálně nachází 115 děl z významných zahraničních i českých institucí a soukromých sbírek. "Rembrandtovy grafické práce budou pro mnohé návštěvníky fascinujícím objevem, novým setkáním s autorem, jehož jméno je často synonymem pro šerosvit, živost a psychologicky věrohodné portréty," napsalo o výstavě Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny, považuje je za nesmyslné

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny v obchodech. Zamítavý postoj ve čtvrtek potvrdili senátoři z klubu ODS i STAN. Kvóty označili za nesmyslné. Podle ODS by kvóty vedly k výraznému zdražení potravin a nahrávají do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Kluby ODS a STAN jsou nejsilnějšími frakcemi v horní komoře, v níž má většinu opozice, která proti kvótám hlasovala už ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sčítání lidu se uskuteční v plánovaném termínu, kvůli epidemii se odkládat nebude

Sčítání lidu se uskuteční v plánovaném termínu od 27. března do 11. května i za současné epidemické situace. Kvůli koronavirové nákaze se odkládat nebude. Souhlasilo s tím ministerstvo zdravotnictví a potvrdil to Ústřední krizový štáb. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí sčítání Jolana Voldánová.

O případném odkladu jednal krizový štáb před týdnem. Ministerstvo zdravotnictví mělo posoudit, zda by nebylo kvůli epidemii vhodné cenzus odsunout. Šéf krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) zmínil posunutí o půl roku. Bylo by k tomu nutné změnit zákon. Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček uvedl, že podle nynější normy by bylo možné odložit konání o 30 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy