Operní odbory žádají, aby Zaorálek vypsal konkurz na ředitele Národního divadla

ČTK Kultura ČTK, Kultura
4. 9. 2019 12:38
Část odborářů Národního divadla v Praze, kteří zastupují operu, žádá, aby bylo vypsáno výběrové řízení na ředitele první české scény. To naopak odmítají odboráři činohry a baletu, podle nichž v divadle krize nepanuje. Ředitel Jan Burian reagoval, že se s odboráři schází pravidelně. Podle něj jde o zbytečnou mediální kampaň a pokus poškodit Národní divadlo.
Národní divadlo vede Jan Burian od roku 2013.
Národní divadlo vede Jan Burian od roku 2013. | Foto: Shutterstock

Ve středu dopoledne mluvčí operních odborů uvedli, že vyzývají stávajícího ředitele divadla Jana Buriana, aby o vypsání konkurzu požádal nového ministra kultury za ČSSD Lubomíra Zaorálka.

Ředitel Národního divadla Jan Burian.
Ředitel Národního divadla Jan Burian. | Foto: Libor Fojtík

Burian reagoval vyjádřením, v němž vypočítává zvyšující se tržby divadla, trvalý zájem sponzorů nebo fakt, že byl řádně jmenován na druhé funkční období. S odbory se prý vídá pravidelně. "Naposledy jsme se sešli včera za účasti náměstkyně ministra kultury, které byl ale na jednání zástupci odborových organizací přístup odepřen," sdělil Burian prostřednictvím svého mluvčího Tomáše Staňka.

"O nových požadavcích se však dozvídáme z médií. Zjevně tedy nejde o snahu řešit nějaký problém, ale o další pokus poškodit Národní divadlo. Odborové organizace mají v kolektivní smlouvě dostatek nástrojů, jak řešit spory, aniž by byla nutná zbytečná mediální kampaň," míní ředitel první scény.

Nový ministr kultury Zaorálek ve středu po poledni řekl, že stanovisko odborů vnímá a že ho zajímá jejich názor. "Chci se co nejdříve sejít s Garanční radou Národního divadla. Důkladně se seznámím s názory odborníků na současné fungování Národního divadla. Budu jednat jak se zástupci všech odborových organizací, tak s panem ředitelem Burianem," řekl Zaorálek.

Odborové organizace Opery Národního divadla a Státní opery jsou od konce června ve stávkové pohotovosti. Jejím důvodem je zejména jmenování uměleckého ředitele opery Pera Boyeho Hansena.

Operním odborům se ale nelíbí ani pozice ředitele divadla Buriana. Podle nich se v roce 2013 chopil první scény bez výběrového řízení a dnes již bývalý ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk mu vloni prodloužil mandát na dalších šest let, a to rok předtím, než Burianovi vypršelo funkční období.

Staněk už dříve uvedl, že se tak rozhodl na základě doporučení Garanční rady Národního divadla, která je jeho poradním orgánem. A že jeden z jeho předchůdců vybral Buriana z několika oslovených osobností v době, kdy divadlo bylo bez ředitele.

Předseda ZO Unie - odborového svazu profesionálních zpěváků Národního divadla Jakub Hrubý dnes prohlásil, že Burian po vyhlášení stávkové pohotovosti rozpoutal mediální kampaň, "jejímž účelem je marginalizovat důvody stávkové pohotovosti v Národním divadle a odvrátit pozornost od problematiky a problémů Národního divadla s ohledem na politickou situaci v tomto resortu".

Hrubý také řekl, že Burian a jeho podřízení nejednají podle uzavřené kolektivní smlouvy. "Je to narušení sociálního smíru a jsou zde velké důvody k dalšímu jednání a případným protestům," míní Hrubý.

S problémy svých kolegů z operních odborů nechtějí být spojováni zástupci činohry a baletu. Odmítají prohlášení operních odborů, že v celém Národním divadle panuje krize. Šéf činoherních odborů Jiří Štěpnička na adresu kolegů z opery již dříve prohlásil, že poškozují pověst první scény. Kritický dopis operním odborářům zaslal i Josef Herman, operní kritik a šéfredaktor Divadelních novin. Podle něj odboráři nemají co žádat výměnu šéfa opery či ředitele divadla.

"Jde stále o stejnou, jednoduchou, ale principiální otázku: jestli smí ministr kultury jmenovat po poradě se svým odborným poradním orgánem a v souladu s interní směrnicí ředitele Národního divadla, nebo jestli je toto jmenování podmíněno souhlasem vedení některých odborových organizací," reaguje ředitel divadla Jan Burian.

"V květnu jsem obdržel dopis od zaměstnanců se souborem otázek, který jsem obsáhle zodpověděl. V červnu byla vyhlášena stávková pohotovost operních odborů proti jmenování Pera Boyeho Hansena uměleckým ředitelem opery. Dnes je požadován konkurz na mou pozici. Nic takového se v dopise zaměstnanců neobjevilo. O co tedy jde opravdu?" ptá se Burian.

Norský divadelní režisér Per Boye Hansen se ujal funkce uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery 1. srpna.

Oznámení jeho nástupu vyvolalo už dříve kritiku odborových organizací zastupujících zaměstnance Opery Národního divadla a Státní opery, mimo jiné údajně proto, že umělci neznají jeho koncepci. Tu divadlo už v únoru zveřejnilo na svém webu. Kvůli Hansenovi také předčasně složilo funkce dosavadní vedení opery v čele s Petrem Kofroněm a Silvií Hroncovou.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy