Divadlo Sklep je diagnóza i způsob bytí. Všichni jsme pacienti i terapeuti, říká Milan Šteindler

hrz
4. 3. 2016 17:00
Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa je název nového českého dokumentu, který v květnu zamíří do českých a moravských kin. Snímek vznikl u příležitosti 45. narozenin Divadla Sklep. "Je to spolek pacientů, kteří si jsou všichni vzájemně terapeuty," říká ve snímku Milan Šteindler.
Milan Šteindler a David Vávra v divadelní verzi Alles Gutte
Milan Šteindler a David Vávra v divadelní verzi Alles Gutte | Foto: Bioartproduction

Dokument, který zkoumá tajemné mysterium, jímž je celé sklepácké sdružení opředeno, bude mít slavnostní premiéru 4. května v pražském kině Lucerna. V předpremiéře bude film uveden na plzeňském festivalu Finále.

Uskupení oslovující generace svým svébytným humorem i poetikou založili před 45 lety tehdy čtrnáctiletí David Vávra a Milan Šteindler ve sklepě domu babičky prvního z nich. A tak projekt získal název Divadlo Sklep.

Tento a řadu dalších momentů z dlouhé historie souboru připomene celovečerní film režisérky Olgy Dabrowské a producentů Petra Kozy a Ivo Krátkého.

Vizionáři v Česku jsou, chybí ale osvícení úředníci, Praha potřebuje moderní architekturu, říká architekt a herec David Vávra.
28:32
Vizionáři v Česku jsou, chybí ale osvícení úředníci, Praha potřebuje moderní architekturu, říká architekt a herec David Vávra. | Video: Daniela Drtinová

Sklep je diagnóza, všichni jsme pacienti i terapeuti

"Sklep je vlastně taková lékařská diagnóza," prohlašuje v dokumentu Václav Marhoul. "Je to spolek pacientů, kteří si jsou všichni vzájemně terapeuty," doplňuje ho Milan Šteindler.

Tomáš Hanák ve snímku líčí, že Sklep je celý okruh jeho známých. "Žádného jiného blízkého známého mimo Sklep jsem nikdy neměl."

"Sklep, to je způsob bytí, který nám byl nějakou šťastnou boží hrou daný," shrnuje definici tohoto divadelního fenoménu David Vávra.

V šedé a frustrující době normalizace se Divadlo Sklep nevyhranilo proti establishmentu čitelně proklamovaným politickým postojem či přechodem do čistého undergroundu, ale tvůrčí svobodou, svéráznou poetikou, hravostí, leckdy absurdním humorem či výtvarnou originalitou.

"Svoji určující roli hrály způsoby pohybu jednotlivých herců, jejich typická dikce, ustálená slovní spojení i jazykové novotvary. To vše vytvořilo nezaměnitelný nadčasový tvůrčí kánon, který zejména díky Divadlu Sklep přetrval živý do dnešních dnů a stal se jedním z pilířů české kultury posledních 40 let. Bez něj by nebylo České sody, ani Šumných měst," říkají tvůrci dokumentu.

Ve filmu Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa se objeví David Vávra, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Tomáš Vorel, Ondřej Trojan, Václav Marhoul či Eva Holubová. V dokumentu kromě herců účinkují také divadelní teoretik Jan Dvořák, filozof Erazim Kohák nebo psycholog Radek Ptáček.

Myšlenka dokumentu o fenoménu Divadla Sklep se zrodila v hlavě producenta Ivo Krátkého ke sklonku roku 2011. Ke spolupráci přizval scenáristku a režisérku Olgu Dabrowskou a druhého producenta Petra Kozu.

Tvůrci zkoušeli sehnat peníze i pomocí hromadného financování - crowdfundingu. Plán však nevyšel, z plánovaných dvou set tisíc vybrali jen něco přes polovinu. Zachránil je však Státní fond kinematografie.

"Je to vlastně lovestory, ovšem s tím malým rozdílem, že tentokrát se nepotkali lidé dva, ale asi tak sto padesát. No a co to způsobilo za poprask, zažíváme dodnes," říká režisérka filmu Olga Dabrowská.

Ukázka z dokumentu Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa | Video:
 

Právě se děje

před 22 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy