Tomáš Vorel upravil Kamenný most a jde s ním znovu do kin. Film před 20 lety zapadl

ČTK ČTK
15. 12. 2015 11:04
Režisér Tomáš Vorel se po dvaceti letech vrátil ke svému filmu Kamenný most. Nová verze je digitalizovaná a obsahuje nově natočené vnitřní dialogy Tomáše Hanáka. Slavnostní premiéra bude 14. ledna v pražském kině Lucerna. Vorlova autentická zpráva z doby post-sametové, kdy každý hledal místo na slunci a bojoval o přežití v nově vznikající kapitalistické společnosti, tehdejší publikum neoslovila. Režisér věří, že dnešní generace přijme dílo s větším porozuměním.
Tomáš Hanák a Hana Tallerová ve filmu Kamenný most.
Tomáš Hanák a Hana Tallerová ve filmu Kamenný most. | Foto: Česká televize

Praha - Režisér a producent Tomáš Vorel se rozhodl oživit svůj film Kamenný most z roku 1996. Po dvaceti letech tak vznikla verze, která je digitalizována a obsahuje nově namluvené vnitřní dialogy Tomáše Hanáka v hlavní roli. Má nový zvuk i obraz včetně triků a je o deset minut kratší. Slavnostní premiéra bude 14. ledna v pražském kině Lucerna.

Novou verzi Kamenného mostu vyrobil režisér ve společnosti VorelFilm za podpory Nadace české bijáky, Studia FAMU a společnosti UPP. "Je to můj nejniternější, nejopravdovější a nejmagičtější film," komentoval to Vorel.

Hanák prý přijal výzvu na předělání filmu s radostí. "Měli jsme oba podobné osudy s ženami, alkoholem i tvorbou," vysvětlil. Hanák podle něj v Kamenném mostu ukázal, že není pouze "sklepácký" vtipálek a ironik, ale že umí hrát i vážné věci.

Vorel vnímá Kamenný most jako autentickou zprávu z doby post-sametové, kdy každý hledal místo na slunci a bojoval o přežití v nově vznikající kapitalistické společnosti. Kromě Hanáka se na plátně objevila i Milena Dvorská nominovaná za svůj výkon na Českého lva. Na plátně se krátce objevil i Václav Havel v roli sebe sama.

Premiéra v roce 1996 se nezdařila, podobné filmy se netočily

Originální kompozice Vladimíra Franze se zpěvem Lenky Dusilové a Davida Kollera propojila klasickou a populární hudbu. Kamera Marka Jíchy zachytila magická zákoutí Malé Strany, která mezitím podlehla křiklavým fasádám, reklamám a logům.

"Premiéra se odehrála v roce 1996 v Kině 64 U Hradeb, které bylo zanedlouho z komerčních důvodů přeměněno. Ani distribuce Kamenného mostu se příliš nezdařila. Na svou dobu šlo o těžký a depresivní film, málokdo chápal, o čem vlastně je," podotkl Vorel. To vše ho dovedlo k rozhodnutí nechat vzniknout nové verzi Kamenného mostu.

Asociace Českých filmových klubů uvede režisérskou verzi Kamenného mostu v roce 2016 do klubových a jednosálových kin. Podle autora může promluvit i k těm, kteří devadesátá léta v Praze nezažili.

Skřítek zdarma

Vorel zároveň svým fanouškům dává jako vánoční dárek na internet zdarma svou komedii Skřítek z roku 2005, ve které se po letech vrátil k žánru grotesky.

"Je to ztřeštěná groteska, která se hodí do těch našich ztřeštěných Vánoc a silvestrovského veselí," říká režisér. V budoucnu by se podle něj mohly objevit na filmovém trhu digitalizované verze filmů Kouř a Pražská pětka.

Boj s piráty se nedá vyhrát, přišel jsem o desítky milionů korun, říká režisér Tomáš Vorel, který dal film Gympl zdarma na server YouTube. Teď zvažuje, že dá svůj nový film na YouTube rovnou. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy