Tomáš Vorel upravil Kamenný most a jde s ním znovu do kin. Film před 20 lety zapadl

ČTK ČTK
15. 12. 2015 11:04
Režisér Tomáš Vorel se po dvaceti letech vrátil ke svému filmu Kamenný most. Nová verze je digitalizovaná a obsahuje nově natočené vnitřní dialogy Tomáše Hanáka. Slavnostní premiéra bude 14. ledna v pražském kině Lucerna. Vorlova autentická zpráva z doby post-sametové, kdy každý hledal místo na slunci a bojoval o přežití v nově vznikající kapitalistické společnosti, tehdejší publikum neoslovila. Režisér věří, že dnešní generace přijme dílo s větším porozuměním.
Tomáš Hanák a Hana Tallerová ve filmu Kamenný most.
Tomáš Hanák a Hana Tallerová ve filmu Kamenný most. | Foto: Česká televize

Praha - Režisér a producent Tomáš Vorel se rozhodl oživit svůj film Kamenný most z roku 1996. Po dvaceti letech tak vznikla verze, která je digitalizována a obsahuje nově namluvené vnitřní dialogy Tomáše Hanáka v hlavní roli. Má nový zvuk i obraz včetně triků a je o deset minut kratší. Slavnostní premiéra bude 14. ledna v pražském kině Lucerna.

Novou verzi Kamenného mostu vyrobil režisér ve společnosti VorelFilm za podpory Nadace české bijáky, Studia FAMU a společnosti UPP. "Je to můj nejniternější, nejopravdovější a nejmagičtější film," komentoval to Vorel.

Hanák prý přijal výzvu na předělání filmu s radostí. "Měli jsme oba podobné osudy s ženami, alkoholem i tvorbou," vysvětlil. Hanák podle něj v Kamenném mostu ukázal, že není pouze "sklepácký" vtipálek a ironik, ale že umí hrát i vážné věci.

Vorel vnímá Kamenný most jako autentickou zprávu z doby post-sametové, kdy každý hledal místo na slunci a bojoval o přežití v nově vznikající kapitalistické společnosti. Kromě Hanáka se na plátně objevila i Milena Dvorská nominovaná za svůj výkon na Českého lva. Na plátně se krátce objevil i Václav Havel v roli sebe sama.

Premiéra v roce 1996 se nezdařila, podobné filmy se netočily

Originální kompozice Vladimíra Franze se zpěvem Lenky Dusilové a Davida Kollera propojila klasickou a populární hudbu. Kamera Marka Jíchy zachytila magická zákoutí Malé Strany, která mezitím podlehla křiklavým fasádám, reklamám a logům.

"Premiéra se odehrála v roce 1996 v Kině 64 U Hradeb, které bylo zanedlouho z komerčních důvodů přeměněno. Ani distribuce Kamenného mostu se příliš nezdařila. Na svou dobu šlo o těžký a depresivní film, málokdo chápal, o čem vlastně je," podotkl Vorel. To vše ho dovedlo k rozhodnutí nechat vzniknout nové verzi Kamenného mostu.

Asociace Českých filmových klubů uvede režisérskou verzi Kamenného mostu v roce 2016 do klubových a jednosálových kin. Podle autora může promluvit i k těm, kteří devadesátá léta v Praze nezažili.

Skřítek zdarma

Vorel zároveň svým fanouškům dává jako vánoční dárek na internet zdarma svou komedii Skřítek z roku 2005, ve které se po letech vrátil k žánru grotesky.

"Je to ztřeštěná groteska, která se hodí do těch našich ztřeštěných Vánoc a silvestrovského veselí," říká režisér. V budoucnu by se podle něj mohly objevit na filmovém trhu digitalizované verze filmů Kouř a Pražská pětka.

Boj s piráty se nedá vyhrát, přišel jsem o desítky milionů korun, říká režisér Tomáš Vorel, který dal film Gympl zdarma na server YouTube. Teď zvažuje, že dá svůj nový film na YouTube rovnou. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy