Dekáda v divadle: Zásahy politiků, změny v Praze i Brně, vzestup nového cirkusu

Marie Reslová Marie Reslová
3. 1. 2020 13:40
V uplynulé dekádě výrazně vzrostly příspěvky pražským scénám i Národnímu divadlu. Vzniklo Studio Hrdinů, spolek Jedl nebo novocirkusový Cirk La Putyka. Skončily éry Vladimíra Morávka v Brně a Davida Drábka v Hradci Králové, začaly nové v Divadle pod Palmovkou nebo Městských divadlech pražských. Shrnujeme, co v posledních deseti letech zažila česká divadla.

Středoevropský Pařízek

Dušan D. Pařízek je na archivním snímku ještě jako ředitel Divadla Komedie.
Dušan D. Pařízek je na archivním snímku ještě jako ředitel Divadla Komedie. | Foto: ČTK

Pražské komorní divadlo působící v Divadle Komedie se pod vedením Dušana D. Pařízka systematicky věnovalo kulturnímu myšlení střední Evropy a objevovalo lapidární současný herecký a inscenační jazyk. V roce 2012 ukončilo po deseti letech činnost a zařadilo se mezi legendy.

Od té doby Pařízek pracuje v Německu, Rakousku a Švýcarsku - s výjimkou inscenace Havlovy Zahradní slavnosti, uvedené ve Stavovském divadle rok poté, a inscenace Kauza Schwejk, koprodukované pražským Studiem Hrdinů a festivalem Wiener Festwochen v roce 2015.

Ve stejném roce česko-německý režisér vystoupal na pomyslný vrchol. Jeho inscenace hry Wolframa Lotze Směšná temnota ve vídeňském Burgtheateru se podle prestižní ankety časopisu Theater Heute stala počinem roku v německojazyčném prostoru, který léta udává směr evropskému divadlu.

Pařízek dodnes přitahuje pozornost českého divadla. Směšnou temnotu i další jeho režie jsme v české metropoli měli možnost vidět díky Pražskému divadelnímu festivalu německého jazyka. Naposledy scénicky i myšlenkově strhující inscenaci hry Franze Grillparzera Štěstí a pád krále Otakara ve vídeňském Volkstheateru, kde do hlavní role obsadil českého herce Karla Dobrého.

 

Právě se děje

Další zprávy