Česká republika má druhého studentského Oscara. Po Svěrákovi ho získala Marie Dvořáková

Hana Slívová Hana Slívová
14. 9. 2017 22:36
Krátký film Kdo je kdo v mykologii režisérky Marie Dvořákové se dostal mezi tři snímky, které americká filmová Akademie zvolila jako vítěze v kategorii hraných studentských filmů za rok 2017. Studentského Oscara předtím u nás získali jen Ropáci Jana Svěráka.
Kdo je kdo v mykologii?
Kdo je kdo v mykologii? | Foto: Kdo je kdo v mykologii

Marie Dvořáková, absolventka pražské FAMU a studentka Tisch School of the Arts v New Yorku, uspěla na nejvyšší světové úrovni. Její film Kdo je kdo v mykologii získal spolu s dalšími dvěma snímky studenského Oscara v kategorii hraných filmů.

Nominaci na studentského Oscara dříve dostali:

Miloš Zábranský (1982): Horečka všedního dne
Aurel Klimt (1998): Krvavý Hugo
Václav Švankmajer (2000): Test
Ondřej Hudeček (2016): Furiant

Kdo je kdo v mykologii je hříčka o mladém hudebníkovi, kterému se na chvíli obrátí život vzhůru nohama, když se po taneční zábavě ocitne v podivném pokoji, v němž plesnivé skvrny na zdech mění tvary a lákají ho blíže poznat krásu ženského těla a objevit svět erotiky.

Filmařka Dvořáková už dříve získala cenu Annual Student Filmmakers Award of the Directors Guild of America (2010), cenu Spike Lee Production Fund Award (2011) a Sloan Film Production Grant. Dostala také bronzovou medaili International Advertising Awards v Šanghaji a první cenu v německé soutěži Porsche Awards.

Z Čechů získal cenu pouze v roce 1989 Jan Svěrák se svým krátkým filmem Ropáci.

V minulosti studentského Oscara vyhrál i například Cary Fukunaga, John Lasseter, Spike Lee, Trey Parker nebo Robert Zemeckis.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Německo chce posílit hlídky na hranicích s Polskem, míří do něj stále více migrantů

Německý ministr vnitra Horst Seehofer chce, aby v německo-polském pohraničí v zesílené míře působily společné hlídky. Do Německa totiž přes Polsko přichází stále více migrantů z Běloruska a v Německu se kvůli tomu ozvaly i výzvy k zavedení hraničních kontrol.

Seehofer podle agentury DPA v dopisu svému polskému protějšku Mariuszovi Kamińskému navrhuje, aby hlídky působily zejména na území Polska. Jeho cílem je vyhnout se zavedení hraničních kontrol, ale migranty zastavit ještě na polském území.

Od léta se z Běloruska přes polské území k německé východní hranici dostalo asi 5000 lidí z Iráku, Sýrie a dalších krizových oblastí. Podle Evropské unie jde o prvek hybridní války, kterou proti ní vede autoritářský prezident Alexandr Lukašenko v odvetě za unijní sankce.

DPA uvádí, že se tak rodí nový možný konflikt mezi Berlínem a Varšavou: podle pravidel platných v Evropské unii by migranty mělo zaregistrovat Polsko a umožnit jim požádat o azyl, což se ovšem velmi často neděje. Místo toho pokračují tito lidé, často s pomocí pašeráků, v cestě do Německa. Kvůli tomu šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz v deníku Bild varoval před hrozící migrační krizí na hranici mezi Německem a Polskem. Podle jeho názoru situaci může vyřešit jedině dočasné zavedení hraničních kontrol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy