Londýn - Galerie londýnského největšího výstavního prostoru Barbican od třetího května představuje rozsáhlou expozici avantgardní výtvarné školy Bauhaus. Výstava s podtitulem Art as Life (Umění jako život) nahlíží na rozmanité objekty umělecké produkce z první poloviny dvacátého století, které dnes nejčastěji chápeme jako snahu o racionalizaci životního stylu.
Bauhas: Art of Life zahrnuje díla rozličných uměleckých oborů jako je malířství, sochařství, design, architektura, fotografie, divadlo nebo instalace a odkaz výmarské školy zastupují díla opravdu velkého množství umělců. Jména jako Josef a Anni Albersovi, Marianne Brandtová, Walter Gropius, Wassily Kandinsky, László Moholy-Nagy nebo Ludwig Mies van der Rohe tvoří opravdu jen část rozsáhlé expozice s bohatým doprovodným programem.
Chronologicky uspořádaná výstava se ale spíše než o prezentaci jednotlivých umělců a jejich výtvorů snaží odvyprávět čtrnáctiletý příběh tohoto směru fungujícího mezi lety 1919 a 1933, jenž bývá často oslavován jako jeden z nejvlivnějších z dvacátého století.
Horní patra galerie tak představují školu od jejího založení architektem Walterem Gropiem, jehož stěžejní myšlenkou byla nutnost rozvíjení smyslu pro umění v souladu s technickými dovednostmi. Postupně se pak sestupuje přes konstruktivistický přínos hnutí De Stijl, které nahradily počáteční expresionistické tendence, k fyzickému přesunu školy do Desavy a příklonu k užitému umění.
Lidskou tvář jinak spíše technicistního směru ukazuje sekce předmětů vyrobených studenty jako dárky pro své učitele. Komplexně se pak výstava snaží prozkoumat, jakým způsobem Bauhaus vychovával vycházející umělce schopné formovat okolní svět.
Nacistický nátlak sice vedl k předčasnému uzavření školy, její dopad především v oblasti designu a architektury se však projevuje dodnes.
Výstava v prostorách londýnské Barbican Art Gallery bude k vidění až do 12. srpna. Cena vstupenky je 12 liber (cca 370 Kč).