Dětské oblečení i šaty z korunovace. Buckinghamský palác chystá největší výstavu šatníku Alžběty II.

Michaela Bartošová Michaela Bartošová
Aktualizováno 3. 6. 2016 22:54
Více než 150 outfitů britské královny Alžběty II., včetně svatebních šatů a velkolepého korunovačního oděvu, uvidí návštěvníci na třech výstavách v Londýně, Windsoru a Edinburghu. Ta v Buckinghamském paláci bude vůbec největší, jakou kdy královská rodina uspořádala. Využila k tomu letošní kulaté narozeniny královny, která se v dubnu dožila devadesáti let.
Tak šel čas s Alžbětou II.
Tak šel čas s Alžbětou II. | Foto: Instagram

Oslavy 90. narozenin britské královny Alžběty II. neponechávají stranou ani její garderobu. To nejzajímavější ze šatníku Jejího Veličenstva uvidí návštěvníci hned na třech tematických výstavách

Největší zájem publika očekávají v Buckinghamském paláci, který se poddaným otevře 23. července. Tamní expozice bude dosud největší přehlídkou královnina šatníku.

Za celý život vystřídala Alžběta II. na politických a společenských setkáních přes deset tisíc outfitů, odhaduje britský deník The Telegraph.

Na expozicích z nich návštěvníci uvidí zhruba sto padesát, mezi nimi i šperky, doplňky, její dětské oblečení, kostýmy z pantomim, které zamlada hrávala, nebo oblečení z tradičního kostkovaného tartanu.

Největší pozornost na sebe ale pravděpodobně strhnou šaty svatební a také ty, které měla na sobě v den korunovace 2. června 1953.

Oba oděvy už si sice lidé v minulosti mohli prohlédnout, letos je to ale poprvé, co jsou vystavovány společně. Pro královnu je navrhl její oblíbený módní návrhář, sir Norman Hartnell.

Módních trendů už Alžběta II. zažila za život bezpočet, svůj osobní styl si však udržuje téměř neměnný. "Její oblékání je konzervativní, ale hezké a stylové, což je pro starou Anglii důležité a evidentně se to od královny žádá," vysvětluje známá módní návrhářka Liběna Rochová.

"Uniformou" britské královny jsou klasické, na míru šité kostýmky a elegantní, jednoduché a nadčasové šaty. Od roku 2002 jí je pomáhá vybírat Angela Kelly, její garderobiérka, osobní asistentka a blízká přítelkyně v jednom.

Královna si libuje ve veselých, jasných barvách i květinových vzorech. Díky nim je nepřehlédnutelná na jakékoliv události. Většinou jí nechybí ani perlový náhrdelník, malá kabelka a nezbytný klobouček a rukavičky.

"Nemůžu si nikdy obléct béžovou, protože by nikdo nepoznal, kdo jsem," komentovala kdysi s nadsázkou svoji zálibu v pastelových barvách. Třeba na svatbu svého vnuka Williama s Kate Middletonovou přišla v zářivě žluté, na křest svého pravnuka George zase zvolila blankytně modrou.

Vystaví palác i tyto královniny outfity?

Queen Elizabeth as a younger child! #queen #princess #beautiful #dress #love #rates #england #greatbritain

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

#queenelizabeth #love #royal #royalfamily #england #english #greatbritain #godsavethequeen #worldwar2

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

A picture of Princess Elizabeth #queenelizabeth #royal #royalfamily #england #english #greatbritain #godsavethequeen

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

#queenelizabeth #dress #love #rates #pretty #beautiful #young #england #english #greatbritain #landscape #flowers

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

You'll never guess who's birthday is soon!! #queen #elizabeth #rich #pretty #young #beautiful #birthday #is #soon

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

A long time ago!! By the way, my new hashtag: #queenlizzy #queen #pretty #normal #england #old #picture

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

 

Právě se děje

před 16 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy