Dětské oblečení i šaty z korunovace. Buckinghamský palác chystá největší výstavu šatníku Alžběty II.

Michaela Bartošová Michaela Bartošová
Aktualizováno 3. 6. 2016 22:54
Více než 150 outfitů britské královny Alžběty II., včetně svatebních šatů a velkolepého korunovačního oděvu, uvidí návštěvníci na třech výstavách v Londýně, Windsoru a Edinburghu. Ta v Buckinghamském paláci bude vůbec největší, jakou kdy královská rodina uspořádala. Využila k tomu letošní kulaté narozeniny královny, která se v dubnu dožila devadesáti let.
Tak šel čas s Alžbětou II.
Tak šel čas s Alžbětou II. | Foto: Instagram

Oslavy 90. narozenin britské královny Alžběty II. neponechávají stranou ani její garderobu. To nejzajímavější ze šatníku Jejího Veličenstva uvidí návštěvníci hned na třech tematických výstavách

Největší zájem publika očekávají v Buckinghamském paláci, který se poddaným otevře 23. července. Tamní expozice bude dosud největší přehlídkou královnina šatníku.

Za celý život vystřídala Alžběta II. na politických a společenských setkáních přes deset tisíc outfitů, odhaduje britský deník The Telegraph.

Na expozicích z nich návštěvníci uvidí zhruba sto padesát, mezi nimi i šperky, doplňky, její dětské oblečení, kostýmy z pantomim, které zamlada hrávala, nebo oblečení z tradičního kostkovaného tartanu.

Největší pozornost na sebe ale pravděpodobně strhnou šaty svatební a také ty, které měla na sobě v den korunovace 2. června 1953.

Oba oděvy už si sice lidé v minulosti mohli prohlédnout, letos je to ale poprvé, co jsou vystavovány společně. Pro královnu je navrhl její oblíbený módní návrhář, sir Norman Hartnell.

Módních trendů už Alžběta II. zažila za život bezpočet, svůj osobní styl si však udržuje téměř neměnný. "Její oblékání je konzervativní, ale hezké a stylové, což je pro starou Anglii důležité a evidentně se to od královny žádá," vysvětluje známá módní návrhářka Liběna Rochová.

"Uniformou" britské královny jsou klasické, na míru šité kostýmky a elegantní, jednoduché a nadčasové šaty. Od roku 2002 jí je pomáhá vybírat Angela Kelly, její garderobiérka, osobní asistentka a blízká přítelkyně v jednom.

Královna si libuje ve veselých, jasných barvách i květinových vzorech. Díky nim je nepřehlédnutelná na jakékoliv události. Většinou jí nechybí ani perlový náhrdelník, malá kabelka a nezbytný klobouček a rukavičky.

"Nemůžu si nikdy obléct béžovou, protože by nikdo nepoznal, kdo jsem," komentovala kdysi s nadsázkou svoji zálibu v pastelových barvách. Třeba na svatbu svého vnuka Williama s Kate Middletonovou přišla v zářivě žluté, na křest svého pravnuka George zase zvolila blankytně modrou.

Vystaví palác i tyto královniny outfity?

Queen Elizabeth as a younger child! #queen #princess #beautiful #dress #love #rates #england #greatbritain

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

#queenelizabeth #love #royal #royalfamily #england #english #greatbritain #godsavethequeen #worldwar2

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

A picture of Princess Elizabeth #queenelizabeth #royal #royalfamily #england #english #greatbritain #godsavethequeen

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

#queenelizabeth #dress #love #rates #pretty #beautiful #young #england #english #greatbritain #landscape #flowers

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

You'll never guess who's birthday is soon!! #queen #elizabeth #rich #pretty #young #beautiful #birthday #is #soon

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

A long time ago!! By the way, my new hashtag: #queenlizzy #queen #pretty #normal #england #old #picture

Fotka zveřejněná uživatelem Queen Elizabeth II (@queen_elizabeth_fanpage),

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy