Foto: Příběh Alžběty II. v obrazech. Jak se "princezna mechanik" stala nejdéle vládnoucí královnou

Foto: Příběh Alžběty II. v obrazech. Jak se "princezna mechanik" stala nejdéle vládnoucí královnou
Vládla za Churchilla i za Camerona. Britská královna Alžběta II., která 21. dubna 2016 slaví devadesátiny, přihlížela z Buckinghamského paláce rozpadu britské koloniální říše i vstupu své země do Evropského společenství. Za dobu její vlády se ve Vatikánu vystřídalo sedm papežů, rozšířila se televize, člověk vstoupil na Měsíc, byla postavena a zbourána Berlínská zeď.
V dětství malé princezně přezdívali Lilibet a s mladší sestrou Margaret byly vzdělávány doma. Za války se chtěla stát zdravotní sestrou a pomáhat zraněným v nemocnici. To jí však rodiče nedovolili.
Alžběta II., nejstarší a nejdéle vládnoucí panovnice na britském trůnu, si v mládí přála spíš farmařit na venkově, protože odmalička milovala koně a psy. Za svůj život odchovala tři desítky psů svého oblíbeného plemene corgi. Mimo jiné taky hrála amatérské divadlo.
Po dovršení osmnácti let si prosadila, že vstoupí dobrovolně do armády. Narukovala do Prvního dopravního výcvikového střediska.
Foto: ČTK
ČTK ČTK, jaz, hrz
21. 4. 2016 6:30
Královna Alžběta II. slaví ve čtvrtek 21. dubna 90. narozeniny. Není to však v poslední době její jediné významné výročí. V loňském roce se stala nejdéle vládnoucím monarchou na britském trůně, když překonala královnu Viktorii. Panovnice zažila 12 premiérů, podnikla stovky zámořských cest, odpověděla na 3,5 milionu dopisů, ve Vatikánu se zatím vystřídalo sedm papežů.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy