Foto: Příběh Alžběty II. v obrazech. Jak se "princezna mechanik" stala nejdéle vládnoucí královnou

Foto: Příběh Alžběty II. v obrazech. Jak se "princezna mechanik" stala nejdéle vládnoucí královnou
Vládla za Churchilla i za Camerona. Britská královna Alžběta II., která 21. dubna 2016 slaví devadesátiny, přihlížela z Buckinghamského paláce rozpadu britské koloniální říše i vstupu své země do Evropského společenství. Za dobu její vlády se ve Vatikánu vystřídalo sedm papežů, rozšířila se televize, člověk vstoupil na Měsíc, byla postavena a zbourána Berlínská zeď.
V dětství malé princezně přezdívali Lilibet a s mladší sestrou Margaret byly vzdělávány doma. Za války se chtěla stát zdravotní sestrou a pomáhat zraněným v nemocnici. To jí však rodiče nedovolili.
Alžběta II., nejstarší a nejdéle vládnoucí panovnice na britském trůnu, si v mládí přála spíš farmařit na venkově, protože odmalička milovala koně a psy. Za svůj život odchovala tři desítky psů svého oblíbeného plemene corgi. Mimo jiné taky hrála amatérské divadlo.
Po dovršení osmnácti let si prosadila, že vstoupí dobrovolně do armády. Narukovala do Prvního dopravního výcvikového střediska.
Foto: ČTK
ČTK ČTK, jaz, hrz
21. 4. 2016 6:30
Královna Alžběta II. slaví ve čtvrtek 21. dubna 90. narozeniny. Není to však v poslední době její jediné významné výročí. V loňském roce se stala nejdéle vládnoucím monarchou na britském trůně, když překonala královnu Viktorii. Panovnice zažila 12 premiérů, podnikla stovky zámořských cest, odpověděla na 3,5 milionu dopisů, ve Vatikánu se zatím vystřídalo sedm papežů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy