Alžběta II. očima módních stylistů. Královna nemá být okázalá, ale konzervativní

Královna Alžběta je nejdéle vládnoucí panovnicí Velké Británie.
Královna Alžběta II. byla korunována 2. června roku 1953 a lidé od panovnice očekávali novou alžbětinskou éru jako v druhé polovině 16. století. Ve skutečnosti bylo ale panování současné královny poznamenáno úpadkem impéria. Přesto se stala miláčkem Velké Británie, vysloužila si úctu, a to nejen díky svému vystupování a dress codu, který se podle stylistů za dlouhá léta jejího panování prakticky nezměnil.
"Je to pořád dokola, stále ten stejný styl. Konzervativní, ale hezký a stylový, což je pro starou Anglii důležité a evidentně se to od královny žádá," říká o oblékání Alžběty II. česká módní návrhářka Liběna Rochová.
"Jsem její velký fanda a byl bych rád, kdyby takto chodily oblékané u nás i dámy v jejím věku. V Česku je řada žen na vysokých funkcích nebo v roli manželek politiků, které anglická královna strčí, co se týká oblékání, do kapsy," míní Lukáš Loskot, ředitel Mercedes-Benz Prague Fashion Week.
Konzervativní přístup královny ve výběru šatníku vychází podle Rochové hlavně z přísného dvorního diktátu.
Foto: Profimedia.cz
ČTK jaz, ČTK
9. 9. 2015 7:00
Královna budí respekt nejen ve Velké Británii, ale i u českých návrhářů. "V jejím oblékání je jistá pokora. Není v tom okázalost a to se mi líbí," říká česká módní návrhářka Liběna Rochová.

Londýn – Královna Alžběta II. se 9. září stává nejdéle vládnoucím panovníkem v historii Velké Británie. Pokořila tak svou praprababičku Viktorii. Místo velkolepých oslav ale bude plnit běžné královské povinnosti.

Jak vypadalo podle českých stylistů 63 let vlády panovnice, která se dostala na trůn náhodou?

"Líbí se mi odvaha, s jakou volí křiklavé barvy. Narodila se coby šlechtična, s čímž se pojí i jistá dávka sebevědomí. Alžběta si jednoduše něco takového může dovolit," míní ředitel Mercedes-Benz Prague Fashion Week Lukáš Loskot.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy