Twitter zablokoval novináře kvůli rasistickým příspěvkům jeho fanoušků, vysloužil si kritiku

pv
22. 7. 2016 9:48
Sociální síť Twitter trvale zablokovala amerického konzervativního novináře Milo Yiannopoulose. Ten podle společnosti podněcoval nenávist vůči černošské herečce Leslie Jonesové, kterou urážel za její působení ve filmu Krotitelé duchů. Po jeho příspěvcích se na profilu herečky strhla vlna nenávistných komentářů. Vedení sociální sítě z toho viní právě novináře.
Foto: Koláž Aktuálně.cz / Repro Twitter

Twitter se rozhodl důrazněji postihovat nenávistné chování svých uživatelů. Jako jeden z prvních pocítil novou politiku sociální sítě novinář Milo Yiannopoulos, kterého společnost trvale zablokovala kvůli podněcování nenávisti vůči černošské herečce Leslie Jonesové.

Na ni se v posledních dnech valila na sociální síti vlna rasistických komentářů a právě Yiannopoulos byl obviněn z jejich podněcování. Herečku totiž zepsul ve své kritice k filmu Krotitelé duchů a následně se s ní pustil do twitterového souboje.

V příspěvcích ji popichoval a snažil se ji zesměšnit. Toho se chytli novinářovi fanoušci, kteří profil černošské herečky takřka zasypali nenávistnými příspěvky. Někteří ji přirovnávali k "opici" či "gorile".

Další o ní psali, že je "ošklivá". A právě některé z těchto nenávistných příspěvků novinář retweetoval.

Herečky se vzápětí zastali její fanoušci i kolegové z branže, například režisér snímku Krotitelé duchů Paul Feig napsal, že patří mezi nejlepší lidi, které zná, a "jakýkoliv útok proti ní je zároveň útokem na nás na všechny".

Nenávistné narážky však nadále pokračovaly a Jonesová nakonec napsala, že na sociální síti končí. "Můžete nenávidět film, ale to peklo, co jsem dnes zažila... Něco je tady špatně."

Do debaty se zapojil i ředitel Twitteru Jack Dorsey, který herečku zkontaktoval a rozhodl se kyberšikanu řešit.

Sociální síť se později rozhodla Yiannopoulose zablokovat. Ve svém vyjádření pro server BuzzFeed to vysvětlila následovně: "Lidé by měli mít na Twitteru možnost vyjádřit různé názory a přesvědčení. Ale nikdo si nezaslouží být obětí cílené šikany, kterou naše pravidla zakazují, stejně jako zakazují nabádání k cílenému obtěžování ostatních," sdělila mluvčí.

Podle fanoušků konzervativního novináře, kterých měl na Twitteru zhruba 350 tisíc, sociální síť omezuje svobodu slova a nejedná rovnoprávně se všemi uživateli. Pod hashtagem #FreeMilo (#OsvoboďteMila) mnozí z nich poukazovali na fakt, že společnosti nevadí profily volající po slávě tzv. Islámského státu.

Podle novináře je přístup Twitteru zbabělý. “Podle Twitteru jsem zodpovědný za chování svých fanoušků a trollů, přičemž používají naprosto absurdní logiku. Kde je twitterová policie, když se ve jménu Justina Biebera podřezávají jeho fanoušci?" nechal se slyšet Yiannopoulos.

Kontroverznímu novináři již dříve zablokovali účet kvůli vyjádření o islámu po teroristickém útoku v Orlandu.

Milo Yiannopoulos, který se prezentuje jako homosexuál, je hlasitým kritikem feminismu, islámu, politické korektnosti a ideologií, které považuje za autoritářské a represivní. V současné prezidentské kampani podporuje republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

 

Právě se děje

Další zprávy