Twitter se rozhodl důrazněji postihovat nenávistné chování svých uživatelů. Jako jeden z prvních pocítil novou politiku sociální sítě novinář Milo Yiannopoulos, kterého společnost trvale zablokovala kvůli podněcování nenávisti vůči černošské herečce Leslie Jonesové.
Na ni se v posledních dnech valila na sociální síti vlna rasistických komentářů a právě Yiannopoulos byl obviněn z jejich podněcování. Herečku totiž zepsul ve své kritice k filmu Krotitelé duchů a následně se s ní pustil do twitterového souboje.
V příspěvcích ji popichoval a snažil se ji zesměšnit. Toho se chytli novinářovi fanoušci, kteří profil černošské herečky takřka zasypali nenávistnými příspěvky. Někteří ji přirovnávali k "opici" či "gorile".
I just don't understand pic.twitter.com/N9xWoXPttu
— Leslie Jones (@Lesdoggg) July 18, 2016
Další o ní psali, že je "ošklivá". A právě některé z těchto nenávistných příspěvků novinář retweetoval.
I'm exposing you suck mfs pic.twitter.com/WLzRzE92RV
— Leslie Jones (@Lesdoggg) July 18, 2016
Herečky se vzápětí zastali její fanoušci i kolegové z branže, například režisér snímku Krotitelé duchů Paul Feig napsal, že patří mezi nejlepší lidi, které zná, a "jakýkoliv útok proti ní je zároveň útokem na nás na všechny".
Leslie Jones is one of the greatest people I know. Any personal attacks against her are attacks against us all. #LoveForLeslieJ @Lesdoggg
— Paul Feig (@paulfeig) July 18, 2016
Nenávistné narážky však nadále pokračovaly a Jonesová nakonec napsala, že na sociální síti končí. "Můžete nenávidět film, ale to peklo, co jsem dnes zažila... Něco je tady špatně."
I leave Twitter tonight with tears and a very sad heart.All this cause I did a movie.You can hate the movie but the shit I got today...wrong
— Leslie Jones (@Lesdoggg) July 19, 2016
Do debaty se zapojil i ředitel Twitteru Jack Dorsey, který herečku zkontaktoval a rozhodl se kyberšikanu řešit.
@Lesdoggg Hi Leslie, following, please DM me when you have a moment
— Jack (@jack) July 19, 2016
Sociální síť se později rozhodla Yiannopoulose zablokovat. Ve svém vyjádření pro server BuzzFeed to vysvětlila následovně: "Lidé by měli mít na Twitteru možnost vyjádřit různé názory a přesvědčení. Ale nikdo si nezaslouží být obětí cílené šikany, kterou naše pravidla zakazují, stejně jako zakazují nabádání k cílenému obtěžování ostatních," sdělila mluvčí.
Podle fanoušků konzervativního novináře, kterých měl na Twitteru zhruba 350 tisíc, sociální síť omezuje svobodu slova a nejedná rovnoprávně se všemi uživateli. Pod hashtagem #FreeMilo (#OsvoboďteMila) mnozí z nich poukazovali na fakt, že společnosti nevadí profily volající po slávě tzv. Islámského státu.
Podle novináře je přístup Twitteru zbabělý. “Podle Twitteru jsem zodpovědný za chování svých fanoušků a trollů, přičemž používají naprosto absurdní logiku. Kde je twitterová policie, když se ve jménu Justina Biebera podřezávají jeho fanoušci?" nechal se slyšet Yiannopoulos.
Kontroverznímu novináři již dříve zablokovali účet kvůli vyjádření o islámu po teroristickém útoku v Orlandu.
Milo Yiannopoulos, který se prezentuje jako homosexuál, je hlasitým kritikem feminismu, islámu, politické korektnosti a ideologií, které považuje za autoritářské a represivní. V současné prezidentské kampani podporuje republikánského kandidáta Donalda Trumpa.