Koala se narodil bez jednoho chodidla. Díky zázračné protéze od zubaře běhá i šplhá

Sameček medvídka koaly jménem Triumph, který se narodil v australském státě Nový Jižní Wales bez jednoho chodidla, konečně může šplhat a běhat jako jeho kamarádi. Místní zubař mu totiž vyrobil růžovou protézu na suchý zip a zatím se zdá, že mu výborně padne.
Koala s protetickou nohou od zubaře řádí a šplhá po stromech | Video: Reuters

Třínohého koalu našla v roce 2017 australská zvěrolékařka Marley Christianová. Genetickou poruchu medvídek patrně zdědil od své matky, která měla také jen tři chodidla, a na místě čtvrtého jí z těla vyčníval kus kosti. Když Christianová samečka objevila, matka právě umírala. Informovala o tom agentura Reuters.

Zvěrolékařka zvíře pojmenovala Triumph a odvezla ho do města Lismore, kde sídlí středisko organizace Friends of the Koala, která se o záchranu ohroženého druhu stará. V následujících letech se stala jeho hlavní pečovatelkou a hledala způsob, jak koalovi s vadou, se kterou se narodil, pomoct.

O vývoj umělé nohy pro Triumpha se snažila i americká firma, která se na zvířecí protézy specializuje. Její pokusy ale skončily neúspěchem. S řešením samečkova handicapu nakonec paradoxně přišel Jon Doulman, který se živí výrobou zubních protéz, a chodidlo pro Triumpha dal dohromady ve volném čase.

Protéza, kterou medvídkovi vyrobil, je růžová, na tělo se připíná pomocí řemínku se suchým zipem a v dolní části má vytvarovanou šlapku, aby se Triumph při lezení mohl zachytit. "Když jsem mu tu malou botičku poprvé nasadila, on udělal malý skok a pak začal pobíhat a lézt všude kolem, tak jsem se rozplakala dojetím," přiznala Christianová.

"Při práci na protéze jsem musel dost experimentovat, vyžadovalo to ode mě, abych uvažoval jinak, než když vyrábím zubní protézy. Přestože se model snažím ještě vylepšit, zatím se zdá, že Triumphovi docela dobře sedí, a mám obrovskou radost, že jsem mu mohl pomoct," uvedl Doulman.

Třínohý koala letos oslaví páté narozeniny a po zbytek života zůstane mimo divokou přírodu. S největší pravděpodobností se o něj bude nadále starat zvěrolékařka, která ho zachránila. "Pro tohohle kluka bych udělala cokoliv na světě," dodala Christianová.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy