Zoo pouští tučňákovi seriál Pingu, aby nebyl sám. Osiřelý pták na něj reaguje zpěvem

Magazín Magazín
1. 9. 2020 12:33
Tučňák Pierre, kterého před časem oceán vyplavil na pobřeží jihozápadní Austrálie, se po těžké cestě pomalu zotavuje. Na kontinentě ale nemá žádné kamarády stejného druhu, a tak mu ošetřovatelé zoo v Perthu pouští alespoň animovaný seriál Pingu a živé přenosy tučňáků skalních žijících v Edinburghu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Sameček tučňáka skalního, kterého ochránci přírody řadí mezi ohrožené druhy, před časem přes vody oceánu doplul na pobřeží jihovýchodní Austrálie. Tam vyčerpaného ptáka našli ošetřovatelé zoologické zahrady v Perthu, která se následně stala jeho novým útočištěm.

Tučňák dostal od svých zachránců jméno Pierre a stal se jediným zástupcem svého druhu v oblasti Austrálie a Oceánie. I když se ale po obrovském vypětí, které při cestě na pevninu překonal, pomalu uzdravoval, jeho opatrovníci měli obavy, aby netrpěl nedostatkem kontaktu s jinými tučňáky skalními.

Protože ve fyzické blízkosti žádné soukmenovce neměl, začali mu pracovníci zoologické zahrady pouštět na tabletu populární švýcarsko-britský animovaný seriál Pingu, jehož hlavním hrdinou je tučňák z plastelíny. A aby kamarádů neměl málo, zařídili mu ošetřovatelé také živé přenosy s tučňáky skalními, kteří žijí v zoo v Edinburghu. Informoval o tom zpravodajský web stanice BBC.

"Pierre by měl správně obývat oblast Indického oceánu nebo subantarktického pásu. Austrálie není jeho přirozeným prostředím, a když jsme se ho ujali, nebyl v nejlepší kondici," uvedla pro BBC mluvčí perthské zoo Danielle Henryová.

Tučňákům skalním by například měla jednou do roka vypadávat pírka a na jejich místě by pak měla vyrůstat nová. S Pierrovým opeřením se ale už dlouho nic neděje, což je problém, protože nová pírka nezbytně potřebuje k tomu, aby byl odolný vůči vodě.

"Podle našich odhadů může být Pierre tak rok starý. Z nějakého důvodu se mu růst peří v polovině zasekl a už nepokračuje. Kvůli tomu nemůže sám plavat ani lovit ryby, stále potřebuje naši pomocnou ruku," přiblížila Henryová. Seriál Pingu se ale tučňákovi podle ní líbí.

"Pořád si neuvědomuje, že hlavní postava je tučňák, ale reaguje na povědomé pohyby a barvy peří. Na seriál odpovídá zpěvem, kterým se tučňáci obvykle dorozumívají v hejnu. Přesně toho jsme chtěli dosáhnout a dá se z toho vyčíst, že se Pierrovi seriál líbí," dodala mluvčí.

Prozradila, že zoo plánuje tučňáka znovu vypustit do divoké přírody. Odborníci, kteří Pierrův stav kontrolovali, se ale domnívají, že aby to bylo možné, musel by pták ještě dvakrát až čtyřikrát obměnit peří. Proto Pierra v nejbližší době čeká alespoň převoz do jiné zoologické zahrady, kde by se na rozdíl od Perthu mohl kamarádit s dalšími tučňáky skalními.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy