Francouz odkázal část dědictví kočkám z ruské Ermitáže. Zvířata v muzeu loví hlodavce

Magazín Magazín
10. 12. 2020 15:30
Štědrý francouzský filantrop před vánočními svátky potěšil kočky žijící v podzemí Ermitáže, jednom z největších a nejznámějších ruských muzeí, sídlícím v Petrohradě. Ve své závěti mazlíčkům odkázal část svého dědictví. Kočky obývají suterén muzejního komplexu od 18. století a loví tam myši.
Kočky v petrohradském muzejním komplexu, který zahrnuje i Zimní palác, žijí od 18. století.
Kočky v petrohradském muzejním komplexu, který zahrnuje i Zimní palác, žijí od 18. století. | Foto: Shutterstock

V suterénu slavného petrohradského muzea, které vystavuje tři miliony uměleckých děl, žije kolem 50 koček. Ermitáž zahrnuje šest budov včetně Zimního paláce, někdejšího sídla ruských panovníků, a domovem mazlíčků se stala v časech carevny Alžběty Petrovny, která zemi vládla v letech 1741 až 1762.

Zakladatelka muzea Kateřina II. Veliká následně kočky prohlásila za strážce galerií. Jejich úkolem bylo chránit sbírky před hlodavci. Nyní se o zvířata starají zaměstnanci muzea i dobrovolníci, kteří je umývají a vodí na pravidelné prohlídky u veterináře. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Ředitel muzea Michail Piotrovskij na začátku prosince prozradil, že na nejmenovaného francouzského filantropa udělaly místní kočky takový dojem, že se rozhodl jim ve své závěti odkázat "menší částku" na přilepšenou.

"Náš francouzský přítel prokázal kočkám i muzeu velkou službu. Nejde o žádnou obrovskou sumu, ale stejně je úžasné, že si dal tu práci, přestože to z právního hlediska nebylo nijak snadné," vyzdvihl Piotrovskij.

Finanční dar hodlá vedení Ermitáže využít na opravu podzemních prostor, kde kočky žijí. "Myslím, že kočky nebudou proti. Moji kolegové se s nimi naučili komunikovat, výborně rozumějí jejich jazyku a určitě se jich na jejich názor zeptají," žertoval ředitel muzea.

Francouzský dárce přitom nebyl první, kdo šarmu petrohradských koček podlehl. Mezi jejich příznivce patřil i bývalý prezident ruské akademie věd Vladimir Fortov, který zemřel v listopadu. Za svého života se za mazlíčky často zastavil a také jim nechával menší obnosy peněz.

Biolog: Kočky mohou vyhubit mnoho druhů zvířat, invazní druhy ohrožují i člověka

Kočky jsou velcí predátoři. Některé invazní druhy ohrožují i člověka, nejzásadnější je jejich dopad na biodiverzitu, zcela přetvoří části krajiny. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy