Francouz odkázal část dědictví kočkám z ruské Ermitáže. Zvířata v muzeu loví hlodavce

Magazín Magazín
10. 12. 2020 15:30
Štědrý francouzský filantrop před vánočními svátky potěšil kočky žijící v podzemí Ermitáže, jednom z největších a nejznámějších ruských muzeí, sídlícím v Petrohradě. Ve své závěti mazlíčkům odkázal část svého dědictví. Kočky obývají suterén muzejního komplexu od 18. století a loví tam myši.
Kočky v petrohradském muzejním komplexu, který zahrnuje i Zimní palác, žijí od 18. století.
Kočky v petrohradském muzejním komplexu, který zahrnuje i Zimní palác, žijí od 18. století. | Foto: Shutterstock

V suterénu slavného petrohradského muzea, které vystavuje tři miliony uměleckých děl, žije kolem 50 koček. Ermitáž zahrnuje šest budov včetně Zimního paláce, někdejšího sídla ruských panovníků, a domovem mazlíčků se stala v časech carevny Alžběty Petrovny, která zemi vládla v letech 1741 až 1762.

Zakladatelka muzea Kateřina II. Veliká následně kočky prohlásila za strážce galerií. Jejich úkolem bylo chránit sbírky před hlodavci. Nyní se o zvířata starají zaměstnanci muzea i dobrovolníci, kteří je umývají a vodí na pravidelné prohlídky u veterináře. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Ředitel muzea Michail Piotrovskij na začátku prosince prozradil, že na nejmenovaného francouzského filantropa udělaly místní kočky takový dojem, že se rozhodl jim ve své závěti odkázat "menší částku" na přilepšenou.

"Náš francouzský přítel prokázal kočkám i muzeu velkou službu. Nejde o žádnou obrovskou sumu, ale stejně je úžasné, že si dal tu práci, přestože to z právního hlediska nebylo nijak snadné," vyzdvihl Piotrovskij.

Finanční dar hodlá vedení Ermitáže využít na opravu podzemních prostor, kde kočky žijí. "Myslím, že kočky nebudou proti. Moji kolegové se s nimi naučili komunikovat, výborně rozumějí jejich jazyku a určitě se jich na jejich názor zeptají," žertoval ředitel muzea.

Francouzský dárce přitom nebyl první, kdo šarmu petrohradských koček podlehl. Mezi jejich příznivce patřil i bývalý prezident ruské akademie věd Vladimir Fortov, který zemřel v listopadu. Za svého života se za mazlíčky často zastavil a také jim nechával menší obnosy peněz.

Biolog: Kočky mohou vyhubit mnoho druhů zvířat, invazní druhy ohrožují i člověka

Kočky jsou velcí predátoři. Některé invazní druhy ohrožují i člověka, nejzásadnější je jejich dopad na biodiverzitu, zcela přetvoří části krajiny. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 6 minutami

U nádraží ve Frankfurtu útočník pobodal několik lidí, motiv je nejasný

Nedaleko hlavního nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem zranil útočník nožem několik kolemjdoucích. Stav některých z nich je vážný. Motiv je nejasný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy