Toulavý kocour se může stát Novozélanďanem roku. Chodí rád do kostela i na poštu

Magazín Magazín
25. 8. 2020 9:40
Poměrně nevšední je zastoupení kandidátů zvolených do soutěže o titul Novozélanďan roku. Kromě premiérky Jacindy Ardernové a epidemiologa, kteří si získali obdiv v době koronavirové krize, se o cenu uchází také kocour Mittens. Zrzavý chlupáč je v hlavním městě známý jako dobrodruh, chodí do obchodů, kostelů i na univerzitu. Pózuje na fotografiích a lidem rozdává radost, tvrdí místní.
Mittens je kocour, který lidem v hlavním městě rozdává radost. Cestuje, chodí do kostelů, na univerzitu i poštu.
Mittens je kocour, který lidem v hlavním městě rozdává radost. Cestuje, chodí do kostelů, na univerzitu i poštu. | Foto: Wikimedia Commons/Diksha Gaur‎

Mittens je turecká angora a podle některých Novozélanďanů by za své aktivity měla získat titul občan roku. Ve Wellingtonu lidem rozdává radost a vždy je připravena se s nimi vyfotit, tvrdí místní. Na zrzavém chlupáčovi se obyvatelům hlavního města líbí především to, že má dobrodružného ducha.

Přestože je Mittens tulák, začátkem roku dostal od města řádné občanství a díky tomu ho na sociálních sítích začaly sledovat desítky tisíc lidí. Kocour rád chodí do kostelů, na univerzitu, do obchodů, na poštu i na zastávky, píše deník The Guardian.

Několikrát ho odchytla policejní hlídka, avšak brzy zjistila, že kocour má svého majitele a kočičí vandry po městě jsou pro zvíře celkem normální. Mittens je údajně schopný cestovat i dva kilometry od svého bydliště. 

Dalšími kandidáty na titul občan roku je premiérka Jacinda Ardernová, která si Novozélanďany získala hlavně svým rychlým jednáním a komunikací v době covidu-19, a epidemiolog Ashley Bloomfield. Na lékaři se lidem líbí hlavně politická neutrálnost, vystupování a podle některých i jeho účes.

"Je neuvěřitelné, když se tolik lidí semkne okolo jedné osoby. Na Twitteru jsem o něm nenašla jediné špatné slovo. Myslím si, že ho lidé mají rádi za to, co celkově vyzařuje. Není politicky svázaný, je ochotný, klidný, vypadá dobře, a navíc má moc pěkné vlasy," říká spisovatelka Anna Connellová, která patří mezi Bloomfieldovy skalní fanoušky.

Video: Rozhovor s premiérkou narušilo zemětřesení. Ustála ho v klidu a s úsměvem.

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová poskytovala rozhovor jedné z místních televizí, když se najednou v budově parlamentu otřásla země. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy