Toulavý kocour se může stát Novozélanďanem roku. Chodí rád do kostela i na poštu

Magazín Magazín
25. 8. 2020 9:40
Poměrně nevšední je zastoupení kandidátů zvolených do soutěže o titul Novozélanďan roku. Kromě premiérky Jacindy Ardernové a epidemiologa, kteří si získali obdiv v době koronavirové krize, se o cenu uchází také kocour Mittens. Zrzavý chlupáč je v hlavním městě známý jako dobrodruh, chodí do obchodů, kostelů i na univerzitu. Pózuje na fotografiích a lidem rozdává radost, tvrdí místní.
Mittens je kocour, který lidem v hlavním městě rozdává radost. Cestuje, chodí do kostelů, na univerzitu i poštu.
Mittens je kocour, který lidem v hlavním městě rozdává radost. Cestuje, chodí do kostelů, na univerzitu i poštu. | Foto: Wikimedia Commons/Diksha Gaur‎

Mittens je turecká angora a podle některých Novozélanďanů by za své aktivity měla získat titul občan roku. Ve Wellingtonu lidem rozdává radost a vždy je připravena se s nimi vyfotit, tvrdí místní. Na zrzavém chlupáčovi se obyvatelům hlavního města líbí především to, že má dobrodružného ducha.

Přestože je Mittens tulák, začátkem roku dostal od města řádné občanství a díky tomu ho na sociálních sítích začaly sledovat desítky tisíc lidí. Kocour rád chodí do kostelů, na univerzitu, do obchodů, na poštu i na zastávky, píše deník The Guardian.

Několikrát ho odchytla policejní hlídka, avšak brzy zjistila, že kocour má svého majitele a kočičí vandry po městě jsou pro zvíře celkem normální. Mittens je údajně schopný cestovat i dva kilometry od svého bydliště. 

Dalšími kandidáty na titul občan roku je premiérka Jacinda Ardernová, která si Novozélanďany získala hlavně svým rychlým jednáním a komunikací v době covidu-19, a epidemiolog Ashley Bloomfield. Na lékaři se lidem líbí hlavně politická neutrálnost, vystupování a podle některých i jeho účes.

"Je neuvěřitelné, když se tolik lidí semkne okolo jedné osoby. Na Twitteru jsem o něm nenašla jediné špatné slovo. Myslím si, že ho lidé mají rádi za to, co celkově vyzařuje. Není politicky svázaný, je ochotný, klidný, vypadá dobře, a navíc má moc pěkné vlasy," říká spisovatelka Anna Connellová, která patří mezi Bloomfieldovy skalní fanoušky.

Video: Rozhovor s premiérkou narušilo zemětřesení. Ustála ho v klidu a s úsměvem.

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová poskytovala rozhovor jedné z místních televizí, když se najednou v budově parlamentu otřásla země. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 16 minutami

Ministr zemědělství Toman slibuje pomoc rybářům v okolí Bečvy

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod.

"Řeky a potoky jsou pro naši krajinu důležité. Život v nich je klíčový. Jsem proto připraven Českému rybářskému svazu - Územnímu svazu pro severní Moravu a Slezsko pomoci při opětovném zarybnění postižených revírů. Za současné situace vítáme každou ruku, která přispěje k řešení situace," řekl Toman.

Zdroj: ČTK
Další zprávy