Vsadili jsme na krámy a měníme se v otroky. Slova kazatele Kryla neztratila svou moc

Dan Poláček ČTK Magazín Dan Poláček, ČTK, Magazín
12. 4. 2024 10:25
Svým pronikavým viděním příčin a důsledků, ironií i skepsí se písničkář a básník Karel Kryl vždy vymykal. Jeho písně provokovaly a dodnes nenechávají posluchače lhostejnými. Svou naléhavostí oslovují stejně silně dnes jako koncem 60. let, kdy se jeho generační song Bratříčku, zavírej vrátka stal symbolem odporu proti srpnové okupaci Československa. Narodil se před 80 lety.
Zahájení výstavy fotografií Karla Kryla v Torontu a odhalení portrétu písničkáře od Marie Gabánkové, 8. dubna 2024, Kroměříž. Akce je součástí Týdne pro Kryla.
Zahájení výstavy fotografií Karla Kryla v Torontu a odhalení portrétu písničkáře od Marie Gabánkové, 8. dubna 2024, Kroměříž. Akce je součástí Týdne pro Kryla. | Foto: ČTK

Krylovi bylo jasné, že s kvalifikací "Bratříčka" si v nastupující československé normalizaci nezazpívá, a z festivalu v Německu v roce 1969 se už nevrátil. Usadil se v bavorském Mnichově, podle něj Mníšku pod Alpou, studoval dějiny umění a filozofii. Dvaadvacet let působil jako redaktor Svobodné Evropy. Písničkářskou profesi Kryl nikdy neopustil. Skládal, psal poezii a koncertoval pro krajany po Evropě i v zámoří. Vydal několik knih textů a natočil řadu desek.

 

Právě se děje

Další zprávy