Praha/Reston (Ekolist) - Společná vědecká expedice USA a Kanady vyplula 6.září mapovat mořské dno v arktické oblasti. Cílem výzkumu je přesně určit hranici kontinentálního šelfu, které podle Úmluvy OSN o mořském právu určuje vlastnická práva k přírodním zdrojům.
Ložiska vzácných surovin jako ropa a zemní plyn, pokud leží v pásu širokém 200 námořních mil (zhruba 370 kilometrů) od hranice šelfu, jsou považována za vlastnictví země kontrolující pobřežní vody.
Více zde: Čína míří k Severnímu pólu. I ona chce vliv v Arktidě
Americká část výpravy organizovaná U. S. Geological Survey bude operovat z kutru pobřežní stráže Healy a zmapuje mořské dno. Organizace Geological Survey of Canada využije ledoborec Louis S. St. Laurent a provede podmořský geologický výzkum.
„Healy je vybaven akustickým hloubkoměrem, který vysílá vodou zvukové signály a mapuje mořské dno. Využije systém vícesměrového měření hloubky," řekl hlavní výzkumník USGS Jonathan Childs.
Souvislosti: Tání ledovců urychlí oteplování pevniny
Použitý hloubkoměr získává data o pruhu dna v šířce zhruba 3 kilometry ležícím podél lodní dráhy a vytváří trojrozměrný obraz dna, zatímco klasické hloubkoměry jsou s to změřit pouze hloubku přímo pod kýlem lodi.
Více z Ekolistu:
- Vědci: Včely nosí v těle značné množství pesticidů
- Bouře nenechá ruské ponorky hledat ropu v Bajkalu
- Vědci hlásí průlom v uchovávání sluneční energie